O Víně
Letos začátkem května se mi v kombinaci s rodinnou událostí, která se odehrála na portugalské pevnině, konečně podařilo navštívit Azorské ostrovy, destinaci, kterou si slibuji již pěknou řádku let. A že jsem nebyla zklamaná se dozvíte v následujícím článku o Azorech, jejich historii, vínech i gastronomii a zejména pak z fotoreportáže závěrem. Jelikož se nedají všechny ostrovy stihnout během jedné návštěvy, už si tiše plánuji další výlet, tak mě nadchly... Z Lisabonu létá denně na tři azorská mezinárodní letiště - Ponta Delgada, Terceira a Horta - společnost TAP a když se šikovně nakoupí, vyjde letenka na nějakých 2.500,- Kč. Mezi jednotlivými ostrovy lze pak dále cestovat trajekty nebo letecky (zpáteční letenka se společností SATA Atlantic od 50 €). Tak tedy bom vôo, jak říkají Portugalci!

Pokračování reportáže o putování po německých vinařských oblastech.

V květnu 2012 proběhl osmidenní zájezd jihomoravských vinařů a milovníků vína do Německa. Popis navštívených vinařství a obecnější shrnutí dojmů z cesty přináší podrobná zpráva, pro svou délku rozdělená do tří dílů.

K francouzským vínům se dostávám sporadicky a když už, tak využívám většinou nabídku hypermarketů. To je i případ dnešního suchého červeného vína ročníku 2004 z podoblasti Saint-Émilion.

Vína na konci jara byla tentokrát velmi zajímavá. Například odrůdami jako Nebbiolo, Kerner, Cabernet Franc, Dornfelder, Prugnolo Gentile, Carmenère a dalšími. Dvakrát se tu objevila vína nejvyšší italské kategorie DOCG. A takto to nakonec dopadlo?

Pokračuji v plenění mého archivu a z pohledu množství lahví se to týká vedle Znovínu Znojmo, Zdeňka Peřiny a Vinných sklepů Valtice také vinařství Vladimíra Tetura. Jak hodnotím polosuchý Sauvignon 2005 výběr z hroznů se dozvíte v dnešní recenzi.

V sobotu 26. května 2012 se konal již čtrnáctý ročník Koštu hraběte Chotka na zámku ve Velkém Březně. Více v následující reportáži.

Odrůda Neronet není u nás natolik rozšířená, abyste se s ní setkali v každé vinařské obci. Vedle Čejkovic patří Velké Bílovice k těm místům, kde se s Neronetem můžete setkat hned u několika vinařství. Jak hodnotím suchý jakostní Neronet ročníku 2008 z Vinařství Hrabal se dozvíte v dnešní recenzi.

Tuto otázku si kladu velmi často :-), tedy vždy, když se chystám otevřít nějakou pěknou lahev vína. Je to pokaždé ošemetná věc, někdy je lahev otevřená příliš brzy a takzvaně odejde, v opačném případě, tom lepším, je lahev otevřena pozdě a víno ještě není připravené k pití. To platí samozřejmě pro vína, která toto zacházení umožňují.


K vínům z vinařské oblasti Čechy se dostávám velmi sporadicky, většinou díky kolegům, kteří si na mne vzpomenou a nějakou tu lahev mi prodají. To byl i případ dnešního bílého suchého Pinotu ročníku 2005 pozdní sběr z Žernoseckého vinařství. Jak víno hodnotím se dozvíte v následující recenzi.



V průběhu května jsem otevřel pětici vín ze čtyř zemí (Česká republika, 2x Španělsko, Slovensko a Argentina). Příjemně překvapila milerka z Neoklasu a barikové Chardonnay.


Odrůda Modrý Portugal asi nejlépe charakterizuje Ždánický terroir, do kterého patří také malebná vinařská obec Archlebov. A právě z viniční trati Maliny v této obci je dnešní jakostní Modrý Portugal ročníku 2010. Jak víno hodnotím se dozvíte v následující recenzi.




