O Víně
Sešla se vína různého původu a různé kvality, některá velmi povedená. Francie dopadla výrazně lépe.
Prakticky přes 22 let dováží vína do České republiky Břeclavská firma Vinicola s.r.o. a hotel Olympic v Praze (nedaleko od zastávky Invalidovna v Karlíně) je mnohým znám jejich každoročními prezentacemi, kde vyniká akce Malbec Day (16. dubna). Tentokrát se ale jednalo o večerní ochutnávku konanou 5.12.2019 se zaměřením na nejlepší dovážená vína zejména vybraných zemí tzv. Nového světa.
Po červencovém měsíčním přehledu věnovaném pouze rakuským vínům se tentokráte průřezově detailně podívám na vína z Vinných sklepů Valtice. Postupně jsem otevřel 9 lahví, která jsem nakupoval během tohoto roku, většinou v rámci měsíčního balíčku vín přímo z vinařství. K mé velké radosti měla všechna vína nadprůměrnou kvalitu.
Krátký pohled na vína degustovaná během uplynulého měsíce, tentokráte se podíváme na různorodá vína rakouských vinařských podoblastí Kamptal, Kremstal, Thermenregion, Traisental, Wachau a Wagram.
Jak hodnotím španělskou Reservu Marqués de Murrieta ročníku 2013 zatříděnou jako Denominación Rioja de Origen Calificada, se dozvíte v následující recenzi.
Tato série obsahovala vesměs velmi pěkná vína z Moravy, Francie a USA.
Jak hodnotím chilskou Reservu Carmenère ročníku 2016 D.O. Valle Central z Viña Leyda, se dozvíte v následující recenzi.
V průběhu října jsem otevřel 9 lahví ze čtyř států. Největší množství vín bylo z Moravy (6x) a po jednom zástupci bylo z Chile, Francie a Nového Zélandu. Absolutním vítězem tohoto měsíce byl Tramín žlutý 2017 moravské zemské z Vinných sklepů Valtice. Následoval Cabernet Blanc 2017 pozdní sběr, Hibernal 2016 pozdní sběr z Vinných sklepů Valtice a Rulandské modré 2016 pozdní sběr (rosé) ze Znovínu Znojmo.
Jak hodnotím Pinot Noir ročníku 2016 a přívlastku výběr z hroznů, se dozvíte v následující recenzi.
Krátký pohled na vína degustovaná během uplynulého měsíce, tentokráte se podíváme na různorodá vína rakouských vinařských podoblastí Kamptal, Kremstal, Thermenregion, Wachau a Wagram.
Jak hodnotím červené víno Mon Coeur ročníku 2015 zařazené jako Appellation Côtes-du-Rhône Controlée (AOC), se dozvíte v následující recenzi.
Tentokrát výběr z produkce většinou malých vinařů. Nejlepší poměr cena/výkon měl Aurelius z Blatnice.
V průběhu září jsem otevřel 9 lahví ze čtyř států. Největší zastoupení měla vína z Moravy (4x) a Slovenska (3x). Po jednom zástupci bylo víno z Itálie a J.A.R. Njevíce mne zaujal z Vinných sklepů Valtice Ryzlink vlašský 2015 výběr z hroznů a Müller-Thurgau 2018 pozdní sběr. Zaujal mne také Ryzlink vlašský 2016 kabinetní z vinařství Kolby Pouzdřany a italské Cielo Primasole Primitivo Puglia 2018 IGT.
Krátký pohled na vína degustovaná během uplynulého měsíce, tentokráte se podíváme na různorodá vína rakouských vinařských podoblastí Kamptal, Thermenregion, Traisental, Wachau, Wagram a Weinviertel.
Reportáž z návštěvy vinařství Vouni Panayia na Kypru.
Malá reportáž z domácí ochutnávky, kde jsme si tentokrát posvítili na domácí odrůdu Aurelius.
Jak hodnotím Crianzu Don Jacobo ročníku 2011 Denominación Rioja de Origen Calificada, se dozvíte v následující recenzi.
V průběhu srpna jsem otevřel 8 lahví z rakouských vín ročníku 2018.
Ještě nikdy jsem se neodhodlal v rámci měsíčního přehledu k průřezové degustaci. V tomto případě jsem využil nabídky kolegy Zdeňka Rozehnala, který na portál ovine.cz pravidelně zásobuje svými postřehy a hodnotí především rakouská vinařství. Poprvé jsem tak během pěti týdnů provedl srovnání rakouských vín, dovezených letos na jaře a využil letní období k degustaci svěžích bílých vín.
Krátký pohled na vína degustovaná během uplynulého měsíce, tentokráte se podíváme na různorodá vína rakouských vinařských podoblastí Kamptal, Kremstal, Thermenregion, Traisental, Wachau a Wagram.
Čas plyne a vinohrad v Rájci bude mít letos své první vinobraní. V loňském roce byla nainstalována opěrná konstrukce a dosazeno 135 ks sazenic, letos 210 ks. Kmínky jsou taženy na střední výšku a typ vedení je rýnské-hessenské.