O Víně
V průběhu pandemie covid-19 jsem otevřel 6 lahví moravských vín ze sdružení vinařů V8. Konkrétně se jednalo o šest vín s časově omezenou nabídkou. Jaká vína jsem degustoval a jak jsem je hodnotil, najdete v následujícím článku.
V průběhu dubna jsem otevřel 9 lahví ze dvou států. Až na jednu výjimku (Rakousko) se jednalo pouze o moravská vína. V naprosté většině se jednalo o nadprůměrná vína. Nejvíce mne zaujalo Rulandské šedé 2015 výběr z hroznů z Vinařství Novosedly Vinofol s.r.o., Muškát moravský 2018 pozdní sběr a Neuburské 2019 pozdní sběr z Vinných sklepů Valtice, z Vína Mikulov pak Tramín červený 2018 pozdní sběr a Hibernal 2018 pozdní sběr. Velmi mile překvapil rakouský Grüner Veltliner 2019 Qualitätswein od Ferdinanda Mayra.
Ne náhodou se ryzlinkům říká královská odrůda. Pokud má vinař dobré přírodní podmínky a umí je využít, vznikají skvělá vína. Často k tomu nepotřebují mít vysoký obsah alkoholu. A protože marketing vládne světem, najdeme na lahvích i vtipnou etiketu.
Reportáž z ochutnávky, konané v době sice nedávné, ale úplně jiné, než je současnost.
Krátký pohled na vína degustovaná během uplynulého měsíce, tentokráte se podíváme na různorodá vína rakouských vinařských podoblastí Carnuntum, Kamptal, Traisental, Thermenregion, Wachau a Wagram.
Koronavirová karanténa mě donutila sáhnout do sklepních zásob, a tak představuji francouzská vína, převážně červená, která pocházela z různých zdrojů, žádné nezklamalo a to nejlepší překonalo i 90 bodovou hranici.
Jak hodnotím suchý Dornfelder ročníku 2015 a přívlastku pozdní sběr, se dozvíte v následující recenzi.
Jak hodnotím André ročníku 2015 a přívlastku pozdní sběr, se dozvíte v následující recenzi.
Před nedávnem byla na ovine.cz moje recenze na zweigla-Pikadora z vinařství pana Mickiewicze. Hodnocení dopadlo dobře, tak jsem byl zvědav na jeho další víno, tentokrát z odrůdy Johanniter.
V průběhu března jsem otevřel 9 lahví z 6 států. V tomto měsíci se jednalo o neskutečně zajímavá vína, která jsem hodnotil vysokými známkami. Nejvíce mne oslovil argentinský Pioneer 2018 Valle de Uco z vinařství Finca La Celia, rosé Rulandského modrého 2018 pozdní sběr z Nového vinařství Měřín, chilská Gran Reserva Cabernetu Sauvignon 2017 D.O. Valle del Maipo z Viña Tarapacá a především španělská Reserva Museum Real 2014 Denominación Cigales de Origen z vinařství Finca Museum Viñedos y Bodegas. Největší zastoupení měla moravská (3x) a slovenská (2x) vína. Po jednom zástupci bylo z Argentiny, Chile, Itálie a Španělska.
Jak hodnotím Merlot ročníku 2015 a přívlastku výběr z hroznů, který zrál 18 měsíců v sudu barrique, se dozvíte v následující recenzi.
Krátký pohled na vína degustovaná během uplynulého měsíce, tentokráte se podíváme na různorodá vína rakouských vinařských podoblastí Burgenland, Carnuntum, Kamptal, Thermenregion, Wachau a Wagram.
Reportáž z další v řadě domácích ochutnávek zaměřených na zajímavé odrůdy.
Víno z odrůdy Zweigeltrebe, které dokazuje neustále rostoucí úroveň polského vinařství.
Jak hodnotím Ryzlink vlašský ročníku 2016 a přívlastku pozdní sběr, se dozvíte v následující recenzi.
Podruhé se vracím k měsíčnímu přehledu zaměřeném na jedno vinařství, kterým jsou opět Vinné sklepy Valtice a.s. Podobně jako v prvním případě i dalších osm lahví přineslo velmi slušná vína. Nejvíce mne zaujalo Veltlínské zelené 2015 výběr z hroznů, a dále pak 3x z řady Premium Collection Rulandské bílé 2013 pozdní sběr, Ryzlink rýnský 2013 pozdní sběr a Tramín červený 2018 výběr z hroznů.
Krátký pohled na vína degustovaná během uplynulého měsíce, tentokráte se podíváme na různorodá vína rakouských vinařských podoblastí Carnuntum, Kamptal, Thermenregion, Traisental a Wachau.
Jak hodnotím Neuburské ročníku 2017 a přívlastku pozdní sběr, se dozvíte v následující recenzi.
Deset těžkých vín z domácí ochutnávky
Jak hodnotím Grand Cuvée Ch. C. André ročníku 2013 a přívlastku pozdní sběr (barrique) ze Šlechtitelské stanice vinařské ve Velkých Pavlovicích, se dozvíte v následující recenzi.