O Víně
V případě Cabernetu Sauvignon z Patrie Kobylí mám v paměti zafixovanou viniční trať Světlý v obci Brumovice. Jak hodnotím pozdně sběrový kabernet ročníku 2005 se dozvíte v následující recenzi.


Do roku 2012 vstupuji recenzí na suché pozdně sběrové André ročníku 2009, které si půl roku poleželo v sudu typu barrique. André je pro mne odrůdou, kterou bohužel stále neumím příslušně ocenit a stojí neprávem na okraji mého zájmu, jak se můžete přesvědčit v následujícím článku.

Po nádherném bílém Šaleru ročníku 2003 přišla řada na o rok starší červenou variantu. Jak toto aromatizované víno hodnotím se dozvíte v následující povánoční recenzi.

Jak hodnotím Neuburské 2003 výběr z hroznů, které díky mimořádně slunnému a teplému podzimu vyzrálo do vysokého přívlastku, se dozvíte v dnešní recenzi.

S červenými víny z viniční tratě Kraví hora ve Znojmě nemám tolik zkušeností jako s bílými. Jsem proto velmi zvědavý, kam se posunul suchý pozdní sběr Rulandského modrého skvělého ročníku 2000 z Modrého sklepa.

Existují polosladká vína, která mne dokáží nadchnout díky perfektní harmonii zbytkového cukru a kyselinek, že si prostě říkám, proč ne. O tom, že i dotyk s dubem může u polosladkého vína mít velmi pozitivní vliv, jsem se přesvědčil prostřednictvím Sauvignonu 2006 výběr z hroznů Miloše Michlovského.

Po několika letech příprav a vyjednávání byl v roce 2009 úspěšně dovršen proces udělení nové jakostní klasifikace VOC, což je zkratka pro Víno Originální Certifikace, kterou první v České republice dosáhlo VOC Znojmo. O co konkrétně jde a jaká pravidla pro tuto kategorii vín platí vysvětlím v rámci standardní recenze suchého Sauvignonu 2010 VOC ze Znovínu Znojmo.

Kabinetní vína patří do skupiny vín, která bohužel stojí většinou na samém okraji nabídkové řady a zájmu. Vinařství Plešingr patří dlouhodobě k několika málo výrobcům, kteří mají kabinety v nabídce a většinou se jedná o velmi zajímavá vína. Jak hodnotím polosuchý kabinetní Dornfelder ročníku 2007 se dozvíte v následující recenzi.

Odrůda Tramín červený není obecně považována za vhodnou k archivaci. Jak hodnotím Tramín červený ročníku 2003 výběr z hroznů z viniční trati Zadní hora ve Velkých Bílovicích se dozvíte v následující recenzi.

Rodinné vinařství pana Špalka charakterizují vína odrůdová, ale také kupáže či aromatizovaná vína. O bílé variantě aromatizovaného Šaleru ročníku 2003 dnes podám zprávu.

Jak hodnotím Ryzlink vlašský 2008 pozdní sběr z Vinařství Pod Martinkou, který má původ na stejnojmenné viniční trati, se dozvíte v dnešní recenzi.

Neronet patří do skupiny preferovaných odrůd, kvůli kterým se vždy rád vracím do vinařství Vladimíra Tetura. Jak hodnotím Neronet, který zrál 12 měsíců v barikovém sudu, se dozvíte v dnešní recenzi.


Jak hodnotím pozdní sběr Pinotu gris ročníku 2008 z řady Stříbrný Sonberk ze stejnojmenného vinařství, ze kterého je mimochodem nádherný výhled na Pálavu a vodní dílo Nové mlýny, se dozvíte v dnešní recenzi.

S odrůdou Děvín moc zkušeností nemám a proto jsem uvítal možnost seznámit se s polosladkým pozdním sběrem. Jak hodnotím Děvín ročníku 2004 se dozvíte v následující recenzi.

Hrozny Rulandského bílého ročníku 2000 z vinařství Tanzberg mají původ na mikulovské viniční trati Pod Svatým kopečkem. Jak víno hodnotím se dozvíte v následující recenzi.

Kam se posunula jedenáctiletá crianza Santo Cristo 1999 Denominación de Origen z vinařské podoblasti Campo de Borja, se dozvíte v dnešní recenzi.

Když se řekne viniční trať Železná a přidáte k tomu vlašák, výběr z hroznů a Mikrosvín, jedná se podle mne o jednu z moravských ikon, kdy se vínomilci jen slastně culí a usmívají. I mne tento pocit potkal, když jsem otevřel famózní Ryzlink vlašský ročníku 2004.

