O Víně
V severovýchodní části Itálie, vsunutý mezi oblastí Furlansko-Julské-Benátsko (Friuli-Venezia Giulia) a hranicí se Slovinskem, se nachází Collio, maličký region táhnoucí se podél hranic, který pokračuje dále na území svých slovinských sousedů. Il Collio Goriziano, jak se nazývá v Itálii podle provincie a nedalekého města Gorizia, je vskutku také Goriška Brda ležící ve slovinské vinařské oblasti Přímoří (Primorje), v níž se nachází celé dvě třetity tohoto vinařského regionu.

Letošní vinařskou sezónu jsem tradičně zahájil v malebném městečku Gumpoldskirchen, kde jsem se zúčastnil vinařské akce Weinstieg in der Frühling 2016, tudíž se dnes za touto vinařskou akcí trochu ohlédneme.

Jak hodnotím Chardonnay ročníku 2013 a přívlastku pozdní sběr se dozvíte v následující recenzi.

Po nesmírně zajímavém pozdním sběru Sauvignonu ročníku 2015 se detailně podívám na polosuché Rulandské šedé stejného ročníku a přívlastku pozdní sběr. Jak víno hodnotím se dozvíte v následující recenzi.

Na konci března jsem si nakoupil vybraná vína Vladimíra Tetura, která byla před několika týdny lahvována. Postupně tak budu otevírat různé lahve, které byly nedávno uvedeny do prodeje. První z nich je polosuchý Sauvignon ročníku 2015 a přívlastku pozdní sběr.

Degustace vín z ročníků 2010 až 2014 přímo ve vinařství Vina Sveti Martin, které v údolí Vipavy patří k těm známějším. U nás jste se s jejich víny mohli setkat např. na festivalu Praha pije víno.

Dne 17. března 2016 jsme přivítali v Klubu přátel vína Ústí nad Labem vinařství Skrášek z Perné. Zavítal mezi nás majitel vinařství Pavel Skrášek.

Kdo by chtěl ochutnat vína (převážně povedeného ročníku 2015) malých i větších vinařů z Mělníka a širšího okolí, má šanci v sobotu 23. dubna 2016.

Jak hodnotím polosladké Rulandské modré ročníku 2012 a přívlastku výběr z bobulí, se dozvíte v následující recenzi.

Jak hodnotím dvanáctiletou Gran Reservu de Familia ročníku 2004, která zrála 30 měsíců v sudu typu barrique z amerického dubu, se dozvíte v následující recenzi.

Poslední série doma koštovaných vín byla tvořena téměř výhradně moravskými zástupci, zajímavá výjimka byla z Rakouska.

Jedenáctka březnových vín přinesla nejen známější moravské či zahraniční značky, ale také méně známá vinařství, včetně českého.

Jak hodnotím suchý Sauvignon ročníku 2013 a přívlastku výběr z hroznů se dozvíte v následující recenzi.

Krátký pohled na vína degustovaná během uplynulého měsíce, tentokráte se podíváme na různorodá vína rakouských vinařských podoblastí Kremstal, Thermenregion, Wachau a Wagram.

V průběhu března jsem otevřel 8 lahví z 5 států. Polovinu tvořila
chilská vína a po jednom zástupci bylo ze Argentiny, J.A.R., České
republiky a Itálie. Celkově se jednalo o nadprůměrná vína. Z měsíční
osmičky jsem nejlépe hodnotil chilský Syrah 2013 Valle del Maipo
(Reserva) z Viña Tarapacá ex Zavala a italské Bolgheri 2011 DOC.

Jak hodnotím polosladký Pinot gris ročníku 2013 a přívlastku výběr z hroznů z panenské sklizně, se dozvíte v následující recenzi.

Podle mých zkušeností není mnoho našich vinařství, která rád zařazuji do samostatné recenze i v případě odrůdových jakostních vín. Do této malé skupiny vinařství dlouhodobě patří i Znovín Znojmo. Jak hodnotím jejich odrůdové jakostní Zweigeltrebe ročníku 2014, se dozvíte v následující recenzi.

Pár tipů kam zajít, pokud se někdy ocitnete v Karlových Varech - popis všech místních vinoték.

Jak hodnotím Pinot noir ročníku 2014 a přívlastku pozdní sběr se dozvíte v následující recenzi.

Další zajímavá degustace, tentokrát z tuzemské produkce, proběhla v ostravském podzemí Mundloch. Svoje vína prezentovalo velkobílovické rodinné vinařství Hrdina & dcera.
