O Víně
Jak hodnotím polosuché Rulandské šedé ročníku 2008 a přívlastku výběr z bobulí, které zrálo 15 měsíců v sudech typu barrique, se dozvíte v následující recenzi.

Z blízkého zahraničí!

Znovínské archivy aneb jak to vypadá, pokud otevřete archivní box v Šatově.

Jak hodnotím suchý kabinetní Irsai Oliver ročníku 2015 se dozvíte v následující recenzi.

Jak hodnotím suchý Ryzlink rýnský ročníku 2013 a přívlastku pozdní sběr z řady Terroir Levure, se dozvíte v následující recenzi.

V průběhu června jsem otevřel 8 lahví ze tří států. Po dlouhé době měla převahu vína z Moravy (5x) a to především růžová. Dvě vína byla z Francie a jedno z Chile. Nejvyšší počet bodů získalo Gewurztraminer 2011 Appellation Alsace Grand Cru Steinert Controlée a Gewürztraminer 2015 Bicicleta z Viña Cono Sur S.A. Zajímavý byl také Dornfelder 2014 kabinetní (rosé) z Vinařství Bronislava Vajbara, Merlot 2015 pozdní sběr (rosé) z Vinařství Vladimíra Tetura a Zweigeltrebe 2015 pozdní sběr (rosé) ze Spielbergu Archlebov.

Dne 16. června 2016 jsme v Klubu přátel vína Ústí nad Labem premiérově přivítali vinařství pod Sedlem, zavítal mezi nás majitel vinařství Dionýz Hutár.

Jak hodnotím polosuchý Sauvignon ročníku 2014 a přívlastku výběr z hroznů, se dozvíte v následující recenzi.

Krátký pohled na vína degustovaná během uplynulého měsíce, tentokráte se podíváme na různorodá vína rakouských vinařských podoblastí Traisental, Wachau, Wagram a Weststeiermark.

Jak hodnotím polosladký Tramín červený ročníku 2015 a přívlastku výběr z hroznů, se dozvíte v následující recenzi.

V této sérii vín z domácího koštování měla převahu vína domácí, ale mimořádně zajímavá byla i italská Marsala, kterou jsem pil poprvé a velmi se mi líbila. K opravdu povedeným domácím patřila Fratava od Lubomíra Glose.

Jak hodnotím suchý Ryzlink vlašský ročníku 2013, který v době sklizně dosáhl cukernatosti hroznů 19,6 °NM, se dozvíte v následující recenzi.

Pardubická Vino-thé-ka pořádala ochutnávku vín dvou menších rakvických vinařství. Většina vzorků byla z vinařství Lubomíra Skrývala, dva od pánů Švarce a Bílka. Ani jedno z nich jsem sice dosud neznal, ale Jirka (jbes), který večerem provázel, měl jejich vína předem přechutnaná a nic, co by mu nechutnalo, by nevozil. Všechna vína byla moravská zemská z ročníku 2015.

Dne 19. května 2016 jsme přivítali v Klubu přátel vína Ústí nad Labem vinařství Kraus z Mlazic u Mělníka. Zavítal mezi nás enolog vinařství Karel Hejduk.

Jak hodnotím víno Lagunilla ročníku 2011 Denominación Rioja de Origen Calificada (Reserva), se dozvíte v následující recenzi.

Pesecká leánka z Vajnor a další vína ze Slovenska spolu s moravskými víny nepřinesla tentokrát žádné překvapení.

Nastala příjemná sezona akcí typu „otevřené sklepy“ v mnoha vinařských obcích hlavně na Moravě. Někde je to již letitá tradice, jinde se o to pokoušejí. Jedno je ale společné, všude, kde mají nějaké sklepy, schopné členy vinařských spolků atd. opravují sklepní uličky, sklepy, snaží se přilákat zájemce do svých obcí na tradiční lidovou sklepní architekturu, no a samozřejmě na svá vína.

Jak hodnotím suchý Irsai Oliver ročníku 2014 Vladimíra Tetura se dozvíte v následující recenzi.

V průběhu května jsem otevřel 9 lahví ze 4 států. Po dlouhé době měla moravská vína největší zastoupení (4x), následovala Chile (3x) a po jednom zástupci bylo z Francie a J.A.R. Nejvíce mne oslovila Gran Reserva Merlotu 2011 D.O. Valle del Maipo - Viña Tarapacá ex Zavala, Saphira 2013 pozdní sběr - Templářské sklepy Čejkovice, Carmenère 2014 Reserva - Viña Tarapacá ex Zavala a Cabernet Sauvignon 2013 D.O. Valle del Maipo (Gran Reserva) - Viña Tarapacá ex Zavala. Největším zklamáním pro mne bylo Svatovavřinecké 2013 VOC Modré hory z Vinařství Víta Sedláčka ve Vrbici.

Po roce proběhla další degustace se starými známými a víny novými.
