O Víně
V průběhu srpna jsem otevřel 6 lahví ze tří států. Největší zastoupení měla vína z České republiky (4x) a po jednom zástupci bylo z Itálie a Chile. Po dlouhé době byla všechna vína na velmi vysoké úrovni a žádné z nich nezklamalo. Mezi nejzajímavější bylo rosé Ego No. 8169 (Rulandské modré) 2015 výběr z hroznů ze Zámeckého vinařství Bzenec, Gran Reserva Chardonnay 2014 D.O. Valle de Leyda z Viña Tarapacá ex Zavala a Ca´dè Monaci 2015 Indigazione Geografica Tipica z LU.CO. S.p.A. Verona.
Jak hodnotím polosladký Tramín červený ročníku 2014 a přívlastku výběr z hroznů se dozvíte v následující recenzi.
Krátký pohled na vína degustovaná během uplynulého měsíce, tentokráte se podíváme na různorodá vína rakouských vinařských podoblastí Südsteiermark, Thermenregion, Traisental, Wachau, Wagram a Weinviertel.
Poprvé se dostávám k odrůdě Blauburger. Jak hodnotím pozdní sběr ročníku 2013 se dozvíte v následující recenzi.
O povedeném jedenáctiletém Madiranu z dílny Alaina Brumonta.
Jak hodnotím Neronet ročníku 2009, který zrál 12 měsíců v sudu barrique, se dozvíte v následující recenzi.
Sedmička vín z července byla poměrně vyrovnaná, nepřinesla žádnou hvězdu, vyložený propadák ale také ne. Našly se i zajímavé odrůdy či cuvée.
29. února tohoto roku přišla z Institutu of Masters of Wine v Londýně tisková zpráva, která vinařskému světu oznámila jména pěti nových „Mistrů vína“, mezi nimi také držitele, respektive držitelku titulu MW, kterou se stala Lenka Sedláčková původem z České republiky.
Poslední z našich pravidelných degustací byla věnována dvěma zdařilým slovenským novošlechtěním - Nitře a Dunaji.
Jak hodnotím Veltlínské zelené ročníku 2015 a přívlastku pozdní sběr, které bylo mícháno 6 měsíců na hrubých kalech a následně zrálo 4 měsíce v dubových sudech, se dozvíte v dnešní recenzi.
Mělničtí vinaři srdečně zvou na již desátý ročník Mělnického koštu.
V průběhu července jsem otevřel 9 lahví z pěti států. Největší zastoupení měla vína ze Španělska (3x), po dvou zástupcích bylo z Itálie a Francie. Jedno víno bylo z Chile a z České republiky. Podle očekávání jsem nejlépe hodnotil španělskou Gran Reservu Viña Mara 2007 Denominación La Rioja de Origen Calificada a chilský Merlot 2014 Reserva z Viña Tarapacá ex Zavala. Vysoké hodnocení získalo také italské Ca´dè Monaci 2013 DOC a Torrebianca 2014 DOC, španělská Reserva Viña Albali 2010 Denominación Valdepeñas de Origen a francouzské Chevalier d´Or Premium Grande Cuvée Rosé 2015 Indication Géographique Protégée.
Krátký pohled na vína degustovaná během uplynulého měsíce, tentokráte se podíváme na různorodá vína rakouských vinařských podoblastí Carnuntum, Kremstal, Traisental, Wachau, Wagram a Weststeiermark.
Jak hodnotím polosuchý Sauvignon ročníku 2014 a přívlastku pozdní sběr, se dozvíte v následující recenzi.
Jak hodnotím polosuché Rulandské šedé ročníku 2008 a přívlastku výběr z bobulí, které zrálo 15 měsíců v sudech typu barrique, se dozvíte v následující recenzi.
Z blízkého zahraničí!
Znovínské archivy aneb jak to vypadá, pokud otevřete archivní box v Šatově.
Jak hodnotím suchý kabinetní Irsai Oliver ročníku 2015 se dozvíte v následující recenzi.
Jak hodnotím suchý Ryzlink rýnský ročníku 2013 a přívlastku pozdní sběr z řady Terroir Levure, se dozvíte v následující recenzi.
V průběhu června jsem otevřel 8 lahví ze tří států. Po dlouhé době měla převahu vína z Moravy (5x) a to především růžová. Dvě vína byla z Francie a jedno z Chile. Nejvyšší počet bodů získalo Gewurztraminer 2011 Appellation Alsace Grand Cru Steinert Controlée a Gewürztraminer 2015 Bicicleta z Viña Cono Sur S.A. Zajímavý byl také Dornfelder 2014 kabinetní (rosé) z Vinařství Bronislava Vajbara, Merlot 2015 pozdní sběr (rosé) z Vinařství Vladimíra Tetura a Zweigeltrebe 2015 pozdní sběr (rosé) ze Spielbergu Archlebov.