O Víně
Dne 19. března 2009 se v Ústí nad Labem od 19 hodin uskutečnila v restauraci U Kmotra (www.ukmotra.eu) degustace vín mělnického vinaře Luďka Vondráka (www.vino-melnik.cz).
Odborný ovocnářsko-vinařský seminář firmy Bayer, který se konal 24. února 2009 v salonku hotelu Prestige ve Znojmě proběhl za velké účasti a zájmu vinařů a ovocnářů.
Obdrželi jsme pozvánku na Den modranských pivníc, který se uskuteční v sobotu 11. dubna 2009.
Obec Tasovice ležící nedaleko Znojma patří ke starým vinařským obcím s bohatou historií a vinařskou tradicí. První písemná zmínka o Tasovicích je z 12. července 1234. Vinařská tradice v obci v průběhu let pokračovala s různými proměnami ale rozvíjí se zejména v současnosti. Březnová „Jubilejní 40. výstava vín v Tasovicích", nejstarší ve Znojemské podoblasti byla tradičně úspěšná.
Čtyři vína z ročníku 2006, dvě z Rakvic, jedno francouzské, jedno italské. Z nedávného domácího koštování.
Historie tohohle textu je křivolaká jak dráha Bludného Holanďana. Prapůvodně jsem prostě koupil dvě nové knihy a na blogu si dal ukvapené předsevzetí, že o nich udělám srovnávací recenzi. Další blbost byla tu recenzi slíbit Vinařskému obzoru, ještě před tím, než jsem pro něj stiskl první klávesu. Jakmile něco slíbím do VO posedne mne neuróza, že na tak náročný úkol nestačím a že mě jistě někdo za něco nepřipraveného sejme. (Kupodivu nic z toho mne nepřiškrcuje při práci na textech určených pro internet, takže tam si vesele plácám s pocitem nesmírné svobody.) Takhle mi text začal nepříjemně bobtnat hned na začátku, kde jsem chtěl v krátkém oodstavci jen uvést, jak šla historie s knihami informujících o jednotlivých vinařstvích. Sjezdil jsem největší knihkupectví a knihovny a popůjčoval si ty dříve vydané knihy, abych alespoň sečetl, o kolika vinařích a jak podrobně o vinařích ve své době informovali. Nakonec tohle téma sčítání vinařů převládlo a zcela mne odradilo od nimravého porovnávání oněch nejnovějších knih (byť jsem to měl už zpola připravené). No ale, zkrátím to, šéfredaktor mi navzdory vynaložené námaze text vrátil, že mu přijde příliš povrchní a mé měřítko na porovnávání, tedy počet uvedených vinařů, nedostatečné. Trochu jsem zpočátku supěl a snažil se obratně argumentovat. Nakonec, po velmi dlouhém telefonickém hovoru jsem uznal, že má asi pravdu a že až tedy všechny ty zmiňované knihy seženu, důkladně pročtu, tak pak teprve nadejde čas na seriózní analýzu. No ale... J. se ten text líbil tak, jak byl, termín už jsem měl zabookovaný... a nakonec internet spíš snese tu bezprostřednost a nedokonalost rychle vykvašených textů. Tak tedy střemhlav do hledání ideálního bedekru.
Pravidelné pondělní ochutnávky v nejkrásnější české vinotéce, Dům vína v Bílkově ulici na Praze 1, pokračují. Po Jiřím Hortovi se představuje Vladimír Tetur, vinař velice osobitý, a odhodlaný patřit k těm nejlepším. Jsme rádi, že nám dá šanci to posoudit.
Obdrželi jsem report z ochutnávky Jiřího Horta ve wineshome, která proběhla 23. března 2009.
Reportáž z vinařské soutěže Štika Fórum 2009, která se konala počátkem března v Přelouči, je obsahem dnešního článku.
Nová luxusní vinotéka se objevila v Bílkově ulici 13 na Praze 1. Luxusní znamená, že je jednoduchá, vkusná, z prvotřídních materiálů, s vynikající řemeslnou kvalitou, profesionálním dílenským zpracováním, vypracovaným detailem a mistrným zakončením. Jmenuje se Wineshome a je to zrekonstruovaná bývalá průmyslová truhlárna.
O přátelské až rodinné atmosféře, která panuje při degustacích ve vinotéce U soudku v Praze-Kbelích, jsem tu už psala. Majitelé, manželé Zahrádkovi, nezklamali ani tentokrát při ochutnávce vín pana Jiřího Šilinka z Pavlova. Jaká byla další "tématická" degustace, si můžete přečíst v dnešním článku.
Obdrželi jsem informace týkající se degustátorských zkoušek.
Obdrželi jsem pozvánku na 16. soutěžní přehlídku vín, která proběhne v neděli 12. dubna 2009 v obecním sále "Modrý sklep" v Novém Šaldorfu.
Obdrželi jsem pozvánku na ochutnávku soutěžních vín Jiřího Horta, která proběhne v pondělí 23. března 2009 na Praze 1.
V sobotu 14. února 2009 obchodníky stále víc propagovaného svátku zamilovaných se sešly stovky vínomilců ve vinařské obci Dobšice u Znojma. Podívejme se tedy „Na svatého Valentýna do sklepů v Dobšicích" a co se tam událo.
Dnešní krátká aktualita se týká plánovaných zásadních změn na etiketách slovenských vín.
A je za námi další „znovínské putování" tentokrát tradiční únorové „Procházka časem". Letošní akce proběhla po tři podvečery od středy 11. února do pátku 13. února. Tak jaké to tam letos bylo?


