O Víně
Jaká kvalita se skrývá pod názvem Faustino VII. 2005 Denominación de Origen Calificada (DOCa) - Bodegas Faustino S.L.U., Oyon, La Rioja, Španělsko se dozvíte v dnešní recenzi.

Pinot noir (v ČR Rulandské modré) je bezesporu královskou odrůdou. Kvalitativní nadvláda Burgundska, které ji proslavilo (nebo ta odrůda proslavila Burgundsko?), nebývá zatím tolik v ohrožení, protože pinot dává jemnou ušlechtilou strukturu jen ve velmi specifických terroirech, které hlavně nejsou příliš teplé Napodobovatelé burgundské finesy tedy museli najít spíše chladnější okrajové oblasti a mnoho experimentovat s klony, výnosy, dubovým dřevem a technologií. Ceny Burgundského vína ale dávno přestaly být uměřené a řada vinařství svými z globálního pohledu mikromnožstvími nedokáží poptávku ani zdaleka nasytit. Tlak na to najít „nové a výrazně levnější Burgundsko" někde jinde je tedy velký. I přes značný entuziasmus, se kterým nás J.Č. svolával na degustaci novozélandských pinotů, jsem byl skeptický, že by se taková země zaslíbená konečně objevila na Novém Zélandu, ale přeci jen když jsem takový skálopevný burgundofil, není třeba se bát testu ohněm, ani když pochází z toho nejlepšího ze Zélandu. A taky jsem byl už mnohokrát ze svého skepticismu vytržen překvapivě skvělou zkušeností.

Reportáž z přehlídky českých vín, navazující na nominační soutěž do Salonu vín, která se konala v klášteře sv. Voršily v Kutné Hoře koncem září, je obsahem dnešního článku.

Také máte v kapse přebytečné 3 miliony? Pak jistě přemýšlíte, jak s nimi naložit. Zřejmě uvažujete o domu, luxusním autu, milovníci umění o koupi uměleckého díla. A co takhle láhev vína za 105 tisíc £? Zdá se to neuvěřitelné, ale za tuto sumu bylo v roce 1985 v Londýně vydraženo zřejmě nejdražší víno světa.

Jestli vás zajímá report z festivalu gastronomie a nápojů Olima, který byl součásti 14. ročníku největší české výstavy ovoce, zeleniny a školkařských ovocných výpěstků, známý jako Flora Olomouc 2009, přečtěte si dnešní článek, ve kterém podáme společně s J. detailní informace a své postřehy.

Dnešní Müller-Thurgau 2006 pozdní sběr - Vinné sklepy Lechovice s.r.o. mne po dlouhé době mile překvapil. Jak mi chutnal se dozvíte v uvedené recenzi.

Reportáž z vydařené ochutnávky jednoho z našich předních vinařství Mikrosvín Mikulov. Koštovala se vína z řad Flower line a Traditional line.

Pod tajemně nazvanou lahví Lemberger 2007 výběr z hroznů - Vinařství Soják Vít, Polešovice se skrývá moravská Frankovka. Jak mi chutnala se dozvíte v uvedené recenzi.

Po řadě neúspěšných pokusů získat nějaké vzorky polských odrůdových vín se mi to nakonec povedlo v průběhu 4. Mezinárodních Dnů Vína v Jasle. Jaké dojmy jsem si odnesl z degustace vína odrůdy Seyval Blanc 2008 se dočtete dále.

Obdrželi jsme pozvánku na Víkend pro milovníky vína na Festivalu otevřených sklepů, který se uskuteční 17. a 18. října 2009 v Mikulově a ve dvou malebných obcích na úpatí Pálavských vrchů, Bavorech a Perné.

Další degustace klubu přátel vína z Ústí nad Labem se uskutečnila po dvouměsíční prázdninové přestávce dne 17. září 2009 v restauraci Havana. Rovněž připojuji krátkou reportáž z vinobraní v Žernosekách, které se konalo hned dva dny po té.

Mým dalším cílem za vínem byly tentokrát IV. Mezinárodní dny vína v Jaśle. Srpnové setkání výrobců a milců vína hlavně z Polska, ale i z Moravy, Maďarska a Gruzie se stalo pro mě zdrojem informací, jak to chodí ve vinařském světě u našich severních sousedů. Informací o polském vinařství je poskrovnu, takže snad dnešní článek přinese pár nových informací a zajímavostí.

Stručné informace o vskutku zajímavých reklamních fotografiích Rosemountu a pozoruhodných etiketách z Kanady a Austrálie.

V pomalu nastupujícím podzimním počasí otevírám hutný argentinský Trapiche Oak Cask 2007 Malbec - Bodegas Trapiche, Mendoza. Jak mi chutnal se dozvíte v uvedené recenzi.

V dnešním článku se zmíním o německých vinařských soutěžích, zajímavých vínech a úspěšných vinařích.

Po dlouhé době jsem narazil na hodně podařený moravský pinot. Jak hodnotím z panenské sklizně Rulandské modré 2005 pozdní sběr - Vinařství Krist Tomáš Milotice se dozvíte v uvedené recenzi.

Dnes podám report o velmi povededém muškátu. Jak mi chutnal se dozvíte v recenzi Muškát moravský 2008 pozdní sběr (mešní) - Arcibiskupské zámecké víno s.r.o. Kroměříž.

Tenhle text vyšel před časem na blogu peejee.blog.cz. Kolegům z ovine.cz se líbil a byl jsem požádán o publikování zde. Tak kdo ho ještě nezná, může přečíst, souhlasit či nesouhlasit, diskutovat nebo nechat být. Více v dnešní polemice.

Po nějaké době přináším pokračování seriálu O vinětách. Jaká vína se pila za První republiky? ukáže, že zahraniční výrobci a dodavatelé drtili zdejší vinaře již před 80. lety. Holt, vína jsme si asi nikdy neuměli udělat dost :-)

Když jsem začínal vyvěšovat postupně mé mapy viničních tratí, tak trochu jsem očekával větší halas ze strany domorodců, co mi vytknou, že je tam nepřesně či vyloženě blbě. Pár se jich sice (naštěstí v pozitivním duchu) ozvalo, ale vzhledem k počtu map jen mizivě. O to větší radost jsem měl z výměny e-mailů s Jiřím Košíčkem z Vranovic. Nejen, že ho zajímalo, jaké trati byly ve Vranovicích na konci války, ale nabídl se, že by mi něco o vinicích v okolních obcích sepsal. Poté, co jsem si najmenoval, co by tam ideálně mělo být, se po pár týdnech objevil e-mail s přílohou, která byla více než vzorová a přišlo mi škoda toho využít jen pro potřebu mé mapové encyklopedie. Předkládám to tedy i jako samostatný článek a těším se jednak na pokračování o dalších obcích a také, zdali by přeci jen vesničtí patrioti nezvedli hozenou rukavici a nevypadlo od nich směrem k nám též něco stejně pozoruhodného.
