O Víně
Podzim je samozřejmě obdobím vrcholu celoroční různorodé práce vinaře či vinohradníka ve vinicích. Hrozny dozrávají, sklízí se, lisují se, ochutnává se burčák, vášnivě se debatuje kolem budoucího vína, a posléze se ochutnává mladé víno...
Již několik let postupně upíjím láhev Madeiry, kterou jsem kdysi zakoupil přímo na ostrově, jako upomínku na nádherný pobyt. Nyní se blížím ke dnu, tak jsem se rozhodl níže podělit o své dojmy z tohoto několikaletého maratonu :-)
Lahev Marinò 2010 Indicazione Geografica Tipica Marca Trevigiana jsem si doma nějakou dobu schovával, protože podle všech indicií se má jednat o velmi zajímavé červené víno. Jaké je mé hodnocení se dozvíte v následující recenzi.
V průběhu října jsem otevřel 6 respektive 7 lahví ze 4 států. Převahu měla moravská vína (4x). Po jednom zástupci bylo z Portugalska, Argentiny a Nového Zélandu. Nejvíce mne zaujal argentinský Malbec ročníku 2013 (Los Cardos) a Sauvignon blanc ročníku 2010 (Blind River) z Nového Zélandu. Aktuálně jsem na úplný konec měsíčního přehledu zařadil první dojmy z mladého vína ročníku 2014 (Vinařství Tomáše Krista).
Dokončení reportáže o vinařském press-tripu do Provence, který zorganizovala Helena Baker.
Prostřední díl reportáže o návštěvě ne tolik známé části Provence. Řeč bude hlavně o vínech z apelace Coteaux Varois en Provence, o nichž se na tomto serveru kupodivu dosud nepsalo.
Začátek trojdílné reportáže o vinařské exkurzi do centrální části francouzské Provence, která proběhla koncem září tohoto roku.
Ve čtvrtek 6. listopadu 2014 máte možnost navštívit degustaci ve Vinotéce U Lachtana.
Krátký pohled na vína degustovaná během uplynulého měsíce, tentokráte se podíváme na různorodá vína rakouských vinařských podoblastí Kamptal, Mittelburgenland, Thermenregion, Wachau, Wagram a Weststeiermark.
Známé motto (dřívějšího) úspěšného výrobce Vinný sklep Sovín (původně z Boršic poblíž Uherského Hradiště) s jeho charakteristickými víny odpovídajícími terroir severní části jak podoblasti slovácké, tak i celé oblasti Morava, uvádí další díl malého zábavného seriálu o některých „zajímavých“ vínech pojednávající tentokrát (nejen) o tom, jak je to s jeho víny dnes.
Představení 13. ročníku mezinárodního veletrhu vína pro profesionály, kde porovnáme vybraná vína od 70 vinařů z celého světa.
Asi každý vínomilec si hýčká v hlavě nějaký svůj sen. Nějakou tu vysněnou lahev, nedostupnou, legendami opředenou. Na kterou by sice šlo nějaký ten měsíc nebo rok šetřit, ale... cena se zdá tak absurdní, že je lepší o tom jen snít.
Pinoty Vladimíra Tetura pravidelně a rád na ovine.cz hodnotím. Jak si vedlo Rulandské modré ročníku 2008 a přívlastku výběr z hroznů se dozvíte v následující recenzi.
V dalším díle malého zábavného seriálu o některých „zajímavých“ vínech navštívíme Vinařství Naturvini v Bavorech a podíváme se na ne zrovna malou část „jejich“ produkce.
Reportáž z velmi povedené degustace v nově otevřené pardubické vinotéce, kde byla k ochutnání moravská vína z velmi neobvyklých odrůd.
Z viniční tratě Staré vinice v obci Havraníky vznikají často velmi zajímavá vína. Jak hodnotím Rulandské modré ročníku 2009 a přívlastku výběr z hroznů ze Znovínu Znojmo se dozvíte v následující recenzi.
Nedávná koupě Chambertinu od Pierre Damoy mi nedala spát, a proto jsem ji neváhal otevřít, abych prozkoumal, zda-li se na ní podepsal horký ročník 2003.
V dnešní recenzi se zaměřím na odrůdu Alibernet ročníku 2007 a přívlastku pozdní sběr z Vinařství Plešingr.
Obdrželi jsme upozornění na zajímavý televizní tip!
V dnešním díle víceméně pravidelného malého zábavního seriálu o některých „zajímavých“ vínech se budeme věnovat - jak ostatně už i titulek napovídá - poměrně zajímavému přírodnímu úkazu. A bude na laskavém čtenáři, zařadí-li si jej do říše živočišné či jej pojme pouze „místopisně“.