O Víně
Tento díl malého zábavného seriálu o některých „zajímavých“ vínech tak trochu navazuje na jeden z dílů předcházejících - Habánský Motýl z Bzenca - a naznačuje, jak je zřejmě pro některé výrobce „kšeft“ důležitější, než profesní čest i čestný přístup k zákazníkům.

Krátký pohled na vína degustovaná během uplynulého měsíce, tentokráte se podíváme na různorodá vína rakouských vinařských podoblastí Kremstal, Mittelburgenland, Neusiedlersee-Hügelland, Wachau a Weststeiermark.

Akce typu otevřených sklepů se konají většinou v teplých měsících, o to víc jsem byl zvědavý, jak si organizátoři poradí s posledním listopadovým víkendem 2014, kdy se konal Den otevřených sklepů v Pavlově.

Další velmi vydařené francouzské červené víno, tentokrát ze spíše méně známé apelace v jižní části údolí Rhony.

Po dlouhé době se dostávám k odrůdě, kterou jsem ještě neznal a neměl možnost ochutnat. Jak hodnotím odrůdu Jakubské ročníku 2009, jehož hrozny dosáhly cukernatosti odpovídající přívlastku výběr z hroznů, se dozvíte v následující recenzi.

Pokud najdete v nabídce nějakého obchodníka s vínem jeden jediný Madiran, můžete si být na 99 % jistí, že jde o Château Montus. Jak si dnes stojí "základní víno" z nepříliš medializovaného ročníku 2002?

Jak hodnotím Tinto Roble ročníku 2005 (kupáž Merlotu, Cabernetu Sauvignon a Tempranillo) z vinařské oblasti Aragón, podoblast Somontano, se dozvíte v následující recenzi.

Dne 20. listopadu 2014 jsme přivítali v Klubu přátel vína Ústí nad Labem další premiérové vinařství, a to vinařství Hort z Dobšic. Průvodce večerem nám byl jeho zástupce Jan Bartušek.

Jak hodnotím slovenské Rulandské šedé ročníku 2009 a přívlastku výběr z hrozna se dozvíte v následující recenzi.

Omlouvám se milým čtenářům a pozorovatelům tohoto malého zábavného seriálu o některých „zajímavých“ vínech, že onen jeho avizovaný nestandardní díl zařadím až jako pokračování třinácté. Jednak proto, že dříve - před érou současných seriálů nekonečných - měl takový standardní seriál dílů právě třináct a chtěl bych právě oním dílem nestandardním jeho „první řadu“ „důstojně“ završit, jednak i proto, že „klasický“ díl dnešní - jedenáctý, i díl příští - dvanáctý, opět „klasický“, přinášejí informace, které mohou být „užitečné“ právě pro onen díl nestandardní - třináctý.

Jak hodnotím Château Messile-Aubert ročníku 2011 se dozvíte v následující recenzi.

Jedenáctka vín, šestice moravská a čtveřice izraelská doplněná alsaským Pinotem gris. Tentokrát byl nejlepší Syrah z Golanských výšin.

Sdružení znojemských vinařů vydalo v červenci 2014 v rámci realizace přeshraničního projektu
CZ 0258 „Sklepní uličky a cestovní ruch Znojemska a Dolního Rakouska“, mapu nazvanou „Vinařské cyklotrasy a sklepní uličky - Znojemsko a Weinviertel.

V průběhu listopadu jsem otevřel šest lahví ze tří států. Převahu měla španělská vína (3x), následovaná moravskými (2x) a jedním zástupcem z Francie. Nejvíce mne zaujala dvě španělská vína: Crianza Lapillus 2011 Denominación Ribera del Duero de Origen a Reserva Torre Oria 2009 Denominación Utiel-Requena de Origen.

Krátký pohled na vína degustovaná během uplynulého měsíce, tentokráte se podíváme na různorodá vína rakouských vinařských podoblastí Mittelburgenland, Thermenregion, Traisental, Wachau a Wagram.

V říjnu se uskutečnila první panenská sklizeň hroznů z nově vybudované terasovité Rajské vinice ve Znojmě. Několika snímky z bohužel pomračeného dne, se podívejme, jak vinice vypadala v srpnu letošního roku.

Nedlouho potom, co v Malém Vinografu proběhla nádherná degustace vinařství Dva duby (psal jsem o tom tady), na stejném místě vystoupil a svá vína představil Aleš Svatoš. Byl jsem neméně nadšen a připraven o tom rovněž podat zprávu, ale někde se mi ztratily poznámky z toho večera, takže jsem nějakou dobu trpělivě čekal, jestli někde nevyplují. Zdá se ale, že se ztratily nadobro, takže jsem podnikl cestu do Žernosek, nakoupil si kartón (červená jsem dostal darem) a (téměř) vše jsem přechutnal znovu.

Osm vín z domácího koštování, většinou červených z ciziny, ale také jedno pěkné moravské ledové.

Jak hodnotím Zweigeltrebe ročníku 2008 a přívlastku pozdní sběr z Vinařství Plešingr, se dozvíte v následující recenzi.

V říjnu přátelé přinesli spoustu zajímavých a dobrých vín, zejména zahraniční červená by stála za zopakování.
