O Víně

16.10.2012 J. Aktivni: Ano Datum a cas publikace: 16.10.2012 07:00

Dny moravských vín na olomoucké Floře ve skromných podmínkách

Letošní ročník doprovodného programu Dny moravských vín, který se pravidelně koná v rámci podzimní Flory, se nesl ve skromných podmínkách. Důvodem byla chystaná celková rekonstrukce hlavního pavilonu. Jaká vinařství zde byla zastoupena se dozvíte v následující reportáži.

Padesátiletá historie olomouckého výstaviště, kde se pravidelně koná jarní, letní a podzimní část Flory, byla poprvé zásadně narušena uzavřením pavilónu A. V jeho těsné blízkosti, kde vyroste nová budova s centrálním parkovištěm a správní budovou, se již několik měsíců vyskytují archeologové, protože se jedná o území velmi starého pohřebiště. Rekonstrukce pavilónů na výstavišti byla již několikrát z různých důvodů odsunuta. Až letos konečně došlo k výběru hlavní dodavatelské firmy, jak se můžete dozvědět pod odkazem Olomoucká radnice vybrala firmu, která dá výstavišti Flora novou tvář. Zde se uvádí, že Nejzazší termín dokončení je podle magistrátu polovina roku 2015, s ohledem na to, že zhruba čtyřicet procent nákladů na novou Floru pokryje evropská dotace. Právě kvůli ní už město začíná tlačit čas. Aby o tyto peníze nepřišlo, musí se na výstavišti začít pracovat do konce letošního roku. Teď město počítá s tím, že přestavba pavilonu A skončí zhruba na podzim 2013 a stavba nové správní budovy, vjezdu a parkoviště na přelomu let 2013 a 2014.

A kde se tedy letošní podzimní část Flory konala? Z největšího pavilonu A se expozice přesunula do dvou menších pavilónů G a H, které se nachází za subtropickým skleníkem. Na travnaté ploše před těmito pavilony vyrostl velký montovaný stan, který byl určený pro stánky vinařství a pro řízené degustace vín z moravských podoblastí. Pro mne je nepochopitelné, že rok co rok jsou jednotlivé podoblasti představovány ve stejné dny, takto:
čtvrtek 11. října 2012
11:40 a 15:00 hodin - Velkopavlovická podoblast (Ing. Jan Stávek, Ph.D., Vinařský dvůr Němčičky)
pátek 12. října 2012
11:00 a 15:00 hodin  - Mikulovská podoblast (Václav Šmach, Vinařství Reisten)
sobota 13. října 2012
11:00 a 15:00 hodin - Znojemská podoblast (Ing. Karel Matula, Znovín Znojmo, a.s.)
neděle 14. října 2012
11:00 a 15:00 hodin - Slovácká podoblast (Stanislav Hruška, Víno Hruška, s.r.o.)

Kromě toho hned první den proběhla konference o moravském vinařství. Konkrétně se jednalo o tři přednášky:
I. Systémy hodnocení vín a znojemská vína (Ing. Jaromír Čepička,CSc., Sdružení znojemských vinařů),
II. Sacrum et profanum v moravských lidových písních o víně (prof. PhDr. Marie Sobotková, CSc., prof. PhDr. Jiří Fiala CSc., Filozofická fakulta UP v Olomouci),
III. Moravská fortifikovaná vína (Ing. Jan Stávek, Ph.D., Vinařský Dvůr, Němčičky).
Bohužel jsou tyto přednášky dopoledne v pracovním týdnu. Škoda, že organizátory nenapadlo alespoň některou přednášku přesunout na víkend. Rád bych se zúčastnil.

Loni jsme na Dny moravských vín vyrazili s Milanem. Mé postřehy jsem sepsal v článku Další ročník podzimní Flory s moravskými víny a Milan v článku Dny moravských vín na olomoucké Floře. Z předloňské akce upozorním na můj report, který najdete pod tímto odkazem, podobně jako postřehy Tomáše a Milana.

Letos jsem s účastí na této akci vůbec nepočítal. Důvodem nebyla výše zmíněná rekonstrukce, ale celý týden včetně víkendu jsem byl mimo Olomouc. Nakonec jsem se ale neplánovaně v sobotu odpoledne přece jenom dostal domů a v neděli kolem poledne jsem vyrazil na výstaviště. Stánků s vinařstvím zde bylo jen pět. První se týkal českého dovozce španělských vín, sýrů, oliv a dalších pochutin. Tento stánek byl trvale v permamentním obležení a letos jsem ho vynechal.

První stánek byl zastoupený pro mne zatím neznámým Vinařstvím Kubík z Velkých Bílovic. Na stánku byli dva obchodní zástupci, kteří toho o vinařství moc nevěděli. Prohlédl jsem si proto webové stránky vinařství, kde se uvádí, že se jedná o středně velkou rodinnou firmu, ktera se orientuje především na gastronomická zařízení a vinotéky, ale neodmítne také koncové zákazníky. Na etiketách jsem zaregistroval známé velkobílovické viniční tratě Široká hora, Zadní hora, Pod Belegrady a podobně. Vyzkoušel jsem Neuburské, Aurelius a Rulandské šedé (Zlatá medaile na Valtických vinných trzích), vše ročník 2001 v přívlastku pozdní sběr. Z bílých mne především oslovila rulanda šedá, která nepostrádala typickou odrůdovou vůní i chuť. Vína nebyla nikterak komplikovaná ani technologicky unifikovaná. Následně jsem na doporučení obchodního zástupce vyzkoušel Frankovku 2011 pozdní sběr, která se stala vítězem kategorie červených vín Národní soutěže vín. Byla nádherná, hutná a plná.

Druhý stánek okupovalo pro mne již známé Vinařství Fridrich z Vracova, které na Floru jezdí několik let. Toto vinařství mám spojeno především s nádherným Hibernalem a Alibernetem, který v tomto vinařství umí vyrobit. Obě odrůdy bohužel letos nepřivezli, Hibernalu prý mají už málo a Alibernet ještě nebyl nalahvován. Připomenu tak starší recenze: Hibernal 2009 zemské (hodnocení 6-8-8) a Alibernet 2007 zemské (hodnocení 9-8-8), které jsme před dvěmi roky zveřejnili. Vyzkoušel jsem tři zemská vína ročníku 2011: Sylvánské zelené, Ryzlink rýnský a Cabernet Moravia. A právě poslední červené bylo velmi povedené a nejlepší, které jsem u tohoto stánku ochutnal. Vůně byla odrůdová, chuť plná a dovedl bych si představit strávit večer nad touto lahví. Sortiment vinařství dlouhodobě nabízí ustálenou podobu bílých i červených vín, většinou s nižším obsahem zbytkového cukru.

Třetí stánek patřil Vinařství Bisenc z Bzence, které jsem ještě neznal. Název samozřejmě ano, ale zatím jsem se míjel s jejich produkcí. Rodinné vinařství bylo založeno v roce 1998 Petrem Kuncem. Název Bisenc pochází z historického názvu města Bzenec. Vinařství hospodaří na více jak 15 ha vinic. Odrůdová skladba je přizpůsobena bzeneckým podmínkám. A protože mi vína chutnala, zdržel jsem se zde nejdéle a vyzkoušel nejvíce vzorků. Z bílých vín jsem degustoval Tramín červený, Ryzlink rýnský, Kerner a Rulandské bílé. Vše ročník 2009 v přívlastku pozdí sběr. Posledním vzorkem bílého vína bylo polosuché a zajímavé Veltlínské zelené 2009 výběr z hroznů. Poněkud zklamal Dornfelder 2009 pozdní sběr, u kterého bych čekal mnohem intenzivnější barvu a robustnější tělo. Především po nádherných a nazrálých bílých to bylo nezajímavé a průměrné červené víno. Musím pochválit snahu vinaře dávat do prodeje vína až po určité době. Do rukou tak zákazník dostává "hotová" a harmonická vína, která jsou dospělá a netrpí žádnými porodními bolestmi. Zákazník neriskuje špatnou archivaci, protože to za něho vyřeší vinař sám.

Čtvrtý stánek obsadilo Rodinné vinařství Varmuža z Kobylí, které Dny moravských vín pravidelně navštěvuje. Připomenu starší recenze: Dornfelder 2009 zemské (hodnocení 9-8-8), Modrohorské Cuvée 2009 zemské (hodnocení 7-8-7) a famózní Neuburské 2008 zemské (hodnocení 9-9-9). Z bílých jsem ochutnal pouze suché zemské Neuburské ročníku 2011. Z červených Modrohorské Cuvée a Dornfelder ročníku 2011, který mne u tohoto stánku nejvíce oslovil. Překvapivě se Modrohorské Cuvée stále prodává jako zemské víno a ne jako loni schválené VOC Modré hory, protože se vinařství ještě nestalo členem tohoto sdružení.

Odpolední nedělní prezentaci Slovácké podoblasti, kterou vedl Stanislav Hruška ze stejnojmenného vinařství, jsem letos z časových důvodů vynechal. Pominu-li ustálený sortiment a kvalitu Vinařství Fridrich a Vinařství Varmuža, pak na mne letos udělalo největší dojem Vinařství Bisenc.

Příští ročník podzimní Flory se pravděpodobně odehraje ve stejných provizorních podmínkách. Uvidíme, jak bude rozsáhlá rekonstrukce výstaviště postupovat a kdy budou moci návštěvníci zavítat do mnohem reprezentativnějších prostor.

Počet příspěvků v diskuzi: 3  Vložit/Zobrazit příspěvek
Počet zobrazení článku: 5795x
Průměrná známka po 0 hodnoceních: -
 1    2    3    4    5