O Víně

29.03.2010 J. Aktivni: Ano Datum a cas publikace: 29.03.2010 07:00

Neuburské 2008 zemské - Rodinné vinařství Varmuža s.r.o., Kobylí

Stále si myslím, že když se vinaři podaří najburk, stojí to prostě za to! Přesně takové Neuburské ročníku 2008 se podařilo Jiřímu Varmužovi z rodinného vinařství v Kobylí. V čem mne okouzlilo se dozvíte v dnešní recenzi.

Na Neuburské 2008 zemské, které jsem zakoupil v říjnu na olomoucké Floře přímo na stánku vinařství, jsem se těšil celou dobu, co mi leželo v humidoru. Asi bych ho otevřel hned druhý den, kdy jsem ho koupil, ale čekal jsem na doplňující informace z vinařství. Pan Varmuža mi odepsal koncem října, ale protože se rozhodl požádat o oficiální analytické údaje, mám prý počkat. Během ledna jsem již měl všechno potřebné a mohl lahev otveřít.

Vlastní hrozny byly sklizeny 20. října 2008 na viniční trati Lumperky ve vinařské obci Kobylí při cukernatosti 22,0 °NM. Réva zde byla vysázena v roce 1969 a pěstuje se na rýnsko-hesenském vedení na lehké písčité půdě. Technologie výroby: selské víno (klasický starý postup). Z encyklopedie viničních tratí od p.j. přebírám: Vinařská obec Kobylí má 284,1 ha osázené plochy registrovaných vinic z celkového počtu 662,2 ha. V roce 2007 zde bylo registrováno 582 pěstitelů. Kobylské svahy Lumperk, Zámlynského, Lácar a Sovinek pokládám za jedny z nejzajímavějších a nejúchvatnějších terroirů jižní Moravy. Naopak výsadby z ne úplně vhodně orientovaných protisvahů mám sklon poněkud kvalitativně podceňovat (dokonce ryzlink je tam vysázen!), byť jsem byl mohokrát přesvědčován na konkrétních vínech, že i odtud se daří vyrobit pěkné víno. Kobylí bylo jako prakticky všechny významné obce s členitým a rozsáhlým terroirem velmi postiženy slučováním názvů vinic novelou z roku 2004. Ze 46 původních názvů tratí, z nichž některé se stále používají, jich novelu přežilo jen 13. Velkokapacitní výrobě přívlastků to možná pomohlo vyřešit některé problémy, v těch nejcennějších částech terroirů se však mělo postupovat citlivěji, protože investovalo-li by se patřičně do propagace jemných odlišností vín z těchto částí, dovedu si představit, že jména těch nejlepších by směle vstoupila do podvědomí milovníků vína stejně jako třeba nejznámější terroiry Mikrosvínu nebo Znovínu a jako takové by byly i vyhledávány a s potěšením sbírány a porovnávány.

Viniční tratě obce Kobylí jsem si osobně prošel v září 2006. Kdo má zájem přečíst si mé postřehy s detailním popisem všech poloh a prohlédnout si fotografie viničních tratí, ať klikne na článek Putování po vinicích vinařské obce Kobylí.

Z webových stránek vinařství se například dozvíte, že se jedná o mladou společnost založenou v roce 2007 manželi Jiřím a Táňou Varmužovými, kteří navázali na více jak stoletou historii a zkušenosti starých vinařských rodů Varmužů a Vykydalů. Z počátku koníček a rodinná tradice výroby vína pro domácí potřebu u nich přerostla v životní vášeň a stala se nedílnou součástí jejich života i na poli profesním. V současné době manželé Varmužovi obhospodařují vinice na ploše 4 ha, z nichž většinu produkce tvoří moravské zemské víno. Při práci na vinici používají systém integrované produkce, který klade zvýšený důraz na ekologii a především na vysokou kvalitu vín. Hrozny Varmužů dosahují při sklizni kvality tříd vín jakostních a přívlastkových. Hrozny jsou následně zpracovávány historickou metodou klasické vinifikace s přirozeným způsobem kvašení, jež dává každému z vín zcela nekonvenční chuť.

Položil jsem Jiřímu Varmužovi několik otázek:
1) Na kolika ha pěstujete révu vinnou?
Révu pěstujeme na 4 ha.

2) Jaké odrůdy pěstujete?
Veltlínské zelené, Neuburské, Ryzlink vlašský, Tramín červený, Muškát moravský, Müller-Thurgau, Sauvignon, Modrý Portugal, Svatovavřinecké, Frankovka, Zweigeltrebe, André a Dornfelder.

3) Nakupujte také hrozny?
Velmi málo a to jen od určených vinohradníků, kde si vinici kontroluji již od řezu.

4) Na kterých viničních tratích pěstujete révu a jak byste jednotlivé tratě charakterizoval? Lumperky: výborná písčitá trať pro bílé odrůdy. Padělky: dobrá trať pro červené odrůdy. Nivky u větřáka: krásné Veltlíny a André.

5) Na kterou bílou a modrou odrůdu se specializujete a proč?
Z bílých Neuburské a Veltlínské zelené. Z modrých pak Modrý Portugal a Svatovavřinecké.

6) Jak trh přijalo cuvée Modré hory, které jste nabízeli také na olomoucké Floře?
Bude to chtít ještě hodně práce, ale lidé si začínají ptát po Modrohorském víně.

Lahev typu Bordo Sissi má objem 0,75 l (hnědé sklo) a je uzavřena plným korkem délky 44 mm. Adjustáž nemá žádné graficky vyumělkované motivy, využívá jednoduché a tradiční vinařské symboly. Co chválím je podání důležitých informací. Byť je víno deklarováno jako zemské, jsou zde veškeré údaje o původu hroznů. Je to velmi dobrý vzor pro řadu větších vinařství, pro které je informace o viniční trati tabu.

Barva má zlato-žlutý odstín, nádhernou jiskru a intenzitu. Po zakroužení ve skleničce zůstávají na stěně nádherné mosty, které pomalu stékají dolů. Víno má taktéž velmi dobrou viskozitu. Vůně je kouzelná od prvního okamžiku. V nástupu se rozvinou tóny vyzrálých hroznů, které doplňují medové odstíny. Během popíjení se postupně objevují další ovocité tóny. Vše působí velmi příjemným a přirozeným dojmem, není to žádná podbízivá líbivka.

Chuť je středně dlouhá a má velmi příjemné doznívání. Je zde zvláštní kořenitost, v závěru je velmi extraktivní. Nechybí svěží kyselinka, která je ve výborné rovnováze se zbytkovým cukrem, takže máte pocit zvláštní šťavnatosti. Také druhý den, kdy lahev dopíjíme, neztrácí najburk nic ze své krásy. Možná je ještě více jemnější a mazlivější. Je to hodně pitelné a příjemné suché víno, které zaujme i ty vínomilce, kteří kouzlo najburku ještě neobjevili. Je velmi pravděpodobné, že historické metody klasické vinifikace s přirozeným způsobem kvašení mají na kvalitu tohoto vína příznivý vliv.

Vinařství doporučuje archivaci až do roku 2015 a dá se tomu věřit. Mezi doporučené pokrmy patří pečená drůbež a drůbeží paštiky. Pokud jsem ve výše zmíněné reportáži u tohoto vína napsal: Tak krásný extrakt a doznívání jsem už dlouho u této odrůdy nepil (naposledy snad u "najburku" 2004 pozdní sběr z Vinařství Lahofer). Platí to i dnes a s radostí musím potvrdit, že tento najburk má našlápnuto stát se famózním vínem.

Shrnutí údajů o dnešním víně:
Odrůda: Neuburské
Ročník: 2008
Jakost: zemské
Zatřídění dle zbytkového cukru: suché
Vinařská oblast: Morava
Vinařská podoblast: Velkopavlovická
Vinařská obec: Kobylí
Viniční trať: Lumperky
Výrobce: Rodinné vinařství Varmuža s.r.o., Kobylí
Alkohol: 12,0 % obj.
Číslo šarže: 0208
Obsah zbytkového cukru: 3,8 g/l
Obsah kyselin: 5,7 g/l
Bezcukerný extrakt: 24,0 g/l
Datum sklizně: 20. října 2008
Cukernatost hroznů: 22,0 °NM
Výsadba révy vinné proběhla v roce: 1969
Způsob vedení révy: rýnsko-hesenské
Typ půdy: písčitá
Technologie výroby: selské víno (klasický starý postup)
Doporučená archivace: 2014-2015
Teplota skladování: 6 - 13 °C
Teplota podávání: 10 - 12 °C
Velikost šarže: vyrobeno 800 lahví (v lednu 2010 bylo k dispozici 500 ks)
Způsob odlepení etikety: žiletkou za studena z jednoho rohu
Cena: 110,- Kč (stánek vinařství na olomoucké Floře v říjnu 2009)

Spotřebitelská známka: 8.60

Etiketa & design Barva a vzhled Vůně Chuť Ostatní služby
7 9 9 9 9

Počet příspěvků v diskuzi: 0  Vložit/Zobrazit příspěvek
Počet zobrazení článku: 5054x
Průměrná známka po 0 hodnoceních: -
 1    2    3    4    5  
J. 24.03.2010 18:11:45