O Víně

09.11.2010 milasko Aktivni: Ano Datum a cas publikace: 09.11.2010 07:00

Co přinesl říjen

Po pěkných vínech v září byla říjnová „žeň“ trochu skromnější. Většinou jsem sáhl po domácích vínech, přidal jsem jedno francouzské a jedno z JAR. Opravdu spokojený jsem byl jen s jedním pěkným výběrem z bobulí, i když byly mezi vinařstvími slibné značky jako Mikrosvín Mikulov, Vinselekt Michlovský nebo Reisten.

V září jsem ochutnal celkem sedm vín, většinou domácích. Až asi na dvě výjimky jsem nějaká mimořádná vína nečekal, celkově jsem ale stejně byl spíše trochu zklamaný.

Chateau Camplong 2007 Les Serres - Appellation Corbiéres Controlée, Camplong d´Aude, Francie. Zelená bordó lahev uzavřená korkem (plátek-drť-plátek). Obsah alkoholu 13 %. Jedná se o cuvée z odrůd Carignan, Mourvedre a Grenache. Barva velmi tmavá, viskozita vysoká. Středně intenzivní, těžká vůně. Nad touto lahví se nás tentokrát sešlo několik, přesto jsme se shodli jen na tom, že vůně je sice příjemná, ale jinak nezařaditelná, ani přibližně. Velmi extraktivní, plné víno ovocné chuti s dlouhou dochutí. Ve sklence zůstaly na závěr velké usazeniny. Dal jsem mu 7 bodů (z deseti možných).

Chardonnay - Viognier 2008 - Stormhoek, JAR. Lahev ze zeleného skla byla uzavřena šroubovacím uzávěrem. Koupil jsem ji hlavně kvůli kombinaci s u nás málo známou aromatickou odrůdou Viognier, původem z francouzské Rhony. Obsah alkoholu 13,5 %. Zlatavá barva s lehkým zelenkavým nádechem, vysoká viskozita. Ve vzhledu lehce perlilo, zřetelnější to ale bylo v chuti. Středně intenzivní, těžká sladká vůně kompotu z angreštu a přezrálých hrušek. V těle středně plné. Chuť opět působila dost těžce, byla hodně sladká, ale zároveň trochu štiplavá s příliš vystupujícím alkoholem a hořčinkou v dochuti, která ale nebyla příliš dlouhá. Ohodnotil jsem 6 body.

Muškát moravský 2008 pozdní sběr, polosladké - Mikrosvín Mikulov. Řada Flower line. Obsah alkoholu 11,5 %, 4,7 g kyselin, bezcukerný extrakt 19,5 g/l. Zelená bordó lahev byla uzavřena korkem dlouhým 44 mm (plátek-drť-plátek). Světlinká zlatavá barva, vyšší viskozita. Intenzivnější vůně sladkých hroznů a banánů. V těle středně plné. Vyvážená ovocná chuť, v níž byly opět cítit banány. Dochuť trochu kratší. Oceňuji na lepších 7 bodů.

André 2005 odrůdové jakostní - Vinselekt Michlovský Rakvice. Řada Laus Vini - Chvála vínu. Zelená bordó lahev byla uzavřena plastovou zátkou Nomocorc. Obsah alkoholu 12 %. Tmavě granátová barva s fialovými odlesky, viskozita střední. Středně intenzivní, trochu štiplavější, ale jinak docela příjemná vůně. Byly v ní hlavně višně a ostružiny. Tělo by mohlo být plnější, ale chuť nebyla špatná, připomínala višně v čokoládě. Dochuť krátká. Celkově jsem ocenil na 6,5 bodu.

Svatovavřinecké 2005 odrůdové jakostní - Vinselekt Michlovský Rakvice. Řada Laus Vini. Stejná zelená bordó lahev, jako u předcházejícího vína, byla ale pro změnu uzavřena korkem dlouhým 38 mm (plátek-drť-plátek). Zvláštní tmavofialová, trochu mdle působící barva, viskozita velmi vysoká. Slabší vůně fialek a koření. V těle plnější, chuť ovocitá a hodně kořenitá, dochuť ale kratší. Celkem výrazné, ale příjemné třísloviny. Opět dávám 6,5 bodu.

Gewürztraminer 2007 Late Harvest (pozdní sběr) - Reisten Valtice. Vinařská obec Mikulov, viniční trať Valtická. Zelená bordó lahev uzavřená korkem (plátek-drť-plátek) o délce 45 mm s logem vinařství. Obsah cukru při sběru 22,4 °NM, zbytkový cukr 6,2 g, kyseliny 6 g, extrakt 27,3 g/l. Sytá pampelišková barva, viskozita střední. Víno potřebovalo dlouho vydýchat, zpočátku se ze sklenky linulo cosi dost nevábného. Později se objevila delikátní vůně, která trochu připomínala pampeliškový med. Pro tramín typickou vůni růží, ostatně slibovanou i na zadní etiketě, jsem tentokrát nenašel. V těle dosti plné, mimořádně kořenité, trochu olejovitě působící. Dochuť spíše kratší s lehkou hořčinkou. Čekal jsem určitě více, dal jsem jen 6,5 bodu.

Rulandské šedé 2007 výběr z bobulí, polosladké - LIVI Dubňany, vinařská obec Milotice. Zelená bordó lahev byla uzavřena korkem dlouhým 45 mm (plátek-drť-plátek). Zářivá sytě zlatá barva, vysoká viskozita. Vůně sice nepříliš intenzivní, ale nesmírně široká. Převažovala růže a směs koření. Celkově působilo víno velmi kořenitě. V těle středně plné, chuť svěží, rozhodně se mi nezdála nijak zvlášť sladká. Dochuť kratší a ž střední. Nejpovedenější víno série, dávám lepších 7,5 bodu.

Francouzské Chateau Camplong špatné nebylo, i když bylo dosti nezvyklé. Z domácích jsem byl nejvíce spokojený s posledním vínem, Rulandským šedým, kterému bych mohl vytknout snad jen trochu kratší dochuť. Ostatně podobná výtka se týká i Muškátu moravského. Doufejme, že v listopadu budu mít ruku opět trochu šťastnější.

Počet příspěvků v diskuzi: 0  Vložit/Zobrazit příspěvek
Počet zobrazení článku: 6264x