O Víně
Základní informace o autorovi s nickem Sajmik.
Postarší odrůdový Tannat od významného madiranského vinařství, Vignobles Laplace.
V dalším pokračování cyklu o odrůdě Tannat je na řadě renomované baskické vinařství a jejich takřka 11 let staré červené cuvée.
„Pravý břeh“ v Bordeaux, Merlot, ročník 2005 a Michel Rolland - výsledek je pro znalce asi dost předvídatelný, pro mě každopádně velmi příjemný.
Dnes bude řeč o jednom z klíčových madiranských vinařství, Domaine Berthoumieu, a o dvou (velmi zdařilých) vínech ročníku 2006. Na závěr pak malý exkurs pro milovníky historických románů :-) .
V dnešním zápisku bych k degustačním poznámkám o jednom povedeném víně z jižní Rhôny chtěl připojit i pár slov o francouzských "domech vína".
Málo známé, nicméně velmi zdařilé Cru Bourgeois.
O povedeném jedenáctiletém Madiranu z dílny Alaina Brumonta.
Degustace vín z ročníků 2010 až 2014 přímo ve vinařství Vina Sveti Martin, které v údolí Vipavy patří k těm známějším. U nás jste se s jejich víny mohli setkat např. na festivalu Praha pije víno.
Již takřka tradiční přehled deseti vín, které mě v uplynulém roce nejvíce zaujaly.
Víno je živý organismus (nebo by aspoň mělo být), takže se může stát, že i jedno a to samé víno je jednou naprosto skvělé a o několik měsíců později je to zklamání. A nemluvím zde o svatomartinských apod. vínech, které je nutné do roka vypít, ale o vínech na dlouhodobou archivaci. Co vlastně víme o "životních cyklech" vína?
Patrick Ducournau sice v současnosti nepatří k nejvýznamnějším madiranským vinařům, ale výrobu vína v této oblasti přesto výrazně ovlivnil, a to vynálezem mikrooxidace. Jeho osobě i jednomu z jeho vín je věnován dnešní díl volného cyklu o odrůdě Tannat.
Tentokrát komentuji dvě červená vína z Château Barréjat. Toto vinařství je u nás sice prakticky neznámé (soudě podle absence jakýchkoliv zmínek na českém internetu), ale jeho kvalitní a rozumně naceněná vína si pozornost určitě zaslouží.
Archivní červené a Côtes de Provence? Tato apelace nepatří zrovna k těm, které jsou běžně spojovány se seriózními červenými víny. V encyklopediích se dočtete, že se zde vyrábí hlavně růžová vína, která se k archivaci pochopitelně nehodí, a že tamní červená vína by se měla vypít během několika málo let. Takže?
Základní madiranská vína příliš často nekupuju, ale toto se mi na ochutnávce u prodejce moc líbilo, takže jsem udělal výjimku. Každopádně bylo nutné jej zanedlouho v klidu domova pořádně "prozkoumat".
Merlot, "pravý břeh" v Bordeaux, renomovaný vinař a ročník se skvělou pověstí - potřebné ingredience pro skvělé červené víno máme pohromadě. A výsledek?
Pokračuji v průzkumu madiranských vín, založených na odrůdě Tannat. Předmětem dnešního dílu je recenze vína ze spíše méně známého vinařství Cru du Paradis.
Připomínka dob teprve nedávno minulých, kdy červená vína z Bordeaux ještě neměla 14,5 % alkoholu (aniž by to ovšem čemukoliv vadilo).
Montravel je jednou z mnoha malých francouzských vinařských oblastí, které jsou u nás prakticky neznámé. Dnes hodnocené červené víno však svědčí o tom, že se zde dají najít opravdové "špeky" za velmi rozumnou cenu.
Můj přehled desítky nejlepších vín z loňského roku.