O Víně

14.06.2013 milasko Aktivni: Ano Datum a cas publikace: 14.06.2013 07:00

Vinex Brno 2013

Článek o brněnském Vinexu měl původně napsat jen jbes, pak jsem si ale řekl, proč nepřidat ještě pár svých postřehů. Chodili jsme spolu a pili stejná vína, takže žádnou další Ameriku jsem už asi neobjevil. Je to vlastně totéž z trochu jiného pohledu.

25. května 2013 jsme se s Jirkou (jbes) na skok podívali do Brna, kde se konal vinařský veletrh Vinex. Po pravdě řečeno, představoval jsem si to o trochu větší. Stánků s vínem bylo asi 45, což je méně, než bývá u nás v Pardubicích na vinařském festivalu. Zahraniční účast byla také skromnější. Velmi pěkná vína se ale určitě najít dala, prostředí bylo příjemné, doprovodný servis byl také v pořádku. Zvlášť byla vystavena vína, které v soutěži, jež veletrh předcházela, uspěla nejlépe. Až asi na jednu expozici poměrně známého moravského vinařství byli všude velmi ochotní a vstřícní. Povedlo se nám navštívit poměrně velké množství stánků, někde se mi povedlo přechutnat dost velkou část vystavené produkce. Jinde jsme ale po dvou vzorcích rychle vycouvali, protože jsme narazili na některá naše vinařství, která jsme dosud vůbec neznali, chtěli se s nimi seznámit, nabízená vína nám ale vůbec nechutnala. Jmenovat nebudu, raději se zmíním o těch, kde jsem byl spokojený.

Ze zahraničních vystavovatelů jsme stačili ochutnat mnoho vzorků bílých vín rakouského Winzerhof Sax. Věnovali se nám tu opravdu příkladně, jejich veltlíny a ryzlinky byly velmi pěkné. Drobnou vadu na kráse to ale přece jen mělo. Jejich červená vína jsme chtěli ochutnat později, ve druhém „kolečku", stánek byl pak ale už prázdný, i když do konce akce zbývalo ještě několik hodin. Narazili jsme i na kvalitní španělská, portugalská a bulharská vína. U posledně jmenovaných mi ale ceny přišly poněkud vysoké.

Z domácích vinařství jsme se déle zastavili u známého Reistenu a u Vinařství Josef Dufek Svatobořice-Mistřín. První určitě nezklamalo, to druhé jsme neznali, všimli jsme si ale, že na soutěži dopadlo dobře a tak jsme byli zvědaví. Patřilo k těm výrazně lepším „novinkám". Vína byla sice trochu sladší, ale přitom dobře pitelná. Jejich lahve byly polepeny množstvím různých medailí a ocenění.

Celkově jsem ochutnal mezi 50-60 vzorky. U malých stánků bylo málo prostoru na zapisování podrobnějších poznámek, občas jsem něco nezapsal, ale asi nejvíce se mi líbila tato vína:
♦ Welschriesling 2011 Geniesserhof Haimer, Rakousko, 7,5 b.
♦ Mavrud reserva 2009 - Vinařství Rumelia, Bulharsko, 7,5 b.
♦ Erelia (Syrah,CS,Merlot, Mavrud) 2009 - Vinařství Rumelia, Bulharsko, horších 8 b.
♦ Quinta do Estanho 2004 Douro, Portugalsko, 7,5 b.
♦ Pálava 2009 výběr z hroznů - Vinařství Krist, 7,5 b.
♦ Pinot blanc 2007 pozdní sběr - Reisten, 8 b.
♦ Pinot gris 2011 pozdní sběr - Reisten, horších 8 b.
♦ Tramín červený 2012 výběr z hroznů - Vinařství Josef Dufek, 7,5 b.
♦ Rulandské šedé 2012 výběr z hroznů - Vinařství Josef Dufek, 7,5 b.
♦ Rulandské bílé 2012 výběr z hroznů - Vinařství Josef Dufek, 8 b.
♦ Venta del Puerto Nº 18 (CS, Merlot, Syrah, Tempranillo) - Bodegas la Vina, Valencia, Španělsko, 8,5 b.
♦ Venta del Puerto Nº 12 (tytéž odrůdy) - Bodegas la Vina, Valencia, Španělsko, lepších 7,5 b.
♦ Grüner Veltliner Zwillingslauser 2012 - Winzerhof Sax, Rakousko, horších 8 b.
♦ Riesling 2012 Steinmassl - Winzerhof Sax, Rakousko, horších 8 b.
♦ Riesling 2012 DAC Kamptal - Winzerhof Sax, Rakousko, 8 b.

Počet příspěvků v diskuzi: 0  Vložit/Zobrazit příspěvek
Počet zobrazení článku: 6151x