O Víně

06.02.2010 Lukáš Aktivni: Ano Datum a cas publikace: 06.02.2010 07:00

Lednové šumění a perlení

V prvním blogovém příspěvku bych se rád vrátil trochu zpět do doby silvestrovských oslav a svátků, kdy mnoho z nás zvolí nějakou tu lahev sektu, či perlivého vína v mnoha podobách k slavnostnímu přípitku.

18. ledna 2010

V prvním příspěvku bych se rád vrátil trochu zpět do doby silvestrovských oslav a svátků, kdy mnoho z nás otevřelo nějaký ten sekt, či perlivé víno v mnoha podobách.

Já například s přáteli, kteří nejsou příliš znalí v problematice vína otevřel pěknou, pohodovou a vždy se hodící Bohemia sekt - Demi sec, tedy polosuchý sekt  - cuvée několika odrůd, vyrobený klasickou metodou nakvášení na lahvi s následným setřásáním kalů. Tuhle "bublinkovou klasiku" si bez předsudků užije snad každý - svěží, nasládlá chuť s decentím květnatým buketem.

Doma s manželkou si rádi přibližně 3 roky užíváme světovou stálici v oboru sektů - španělskou cavu - Freixenet, tradičního katalanského výrobce z oblasti Penedès. V poslední době jsme si více oblíbili semi-seco (polosuchou) variantu Carta Nevada na úkor brut (suché) Cordon Negro. Odrůdy pro výrobu těchto sektů (cav) jsou zpravidla Macabeo, Xarel-lo a Parellada. S oblibou piji vína suchá, ale na suché, natož extra-brut sekty jsem si ještě nezvyknul, takže i světová špička - Champagne u mě nemá na růžích ustláno. Ovšem to jsou jen plané řeči do větru, protože jsem ještě žádné pravé "šampaňské" nepil. Loňský rok tedy nebyl vyjímkou a zapili jsme jej tedy naším oblíbeným Freixenetem Carta Nevada, jehož ovocné aroma a svěží nasládlou chuť nám pokazila korková vada, což mě pěkně namíchlo.

Do skleniček se nám dostalo ještě jedno víno a to nikoli šumivé, ale perlivé. Náš hovoranský známý vyrábí v omezeném množství krásnou "nasycenou milerku", která mi příjde také polosuchá, snad až polosladká. Pěkně vychlazené, nejlépe podchlazené, je to parádní osvěžující pití i přes vyšší cukřík.

Všechna tato vína chutnají nejen o silvestrovských nocích, ale samozřejmě i v letních, horkých měsících, kdy dopřát si ledový doušek sektu a přikusovat jahody z vlastní zahrádky je přímo slast!

........................................................................................................................................

31. ledna 2010

Když už jsem se začal s tématem sektů, uvedu ještě jednu zkušenost. Zejména manželka si oblíbila a občas si dopřává levnější perlivá vína z supermarketů, mezi něž patří zejména italská Prosecca, Lambrusca, vína z oblasti Abruzzo a mnohá jiná. Nejedná se o žádnou přílišnou kvalitu, spíše jak jsem zmínil levná, doslazovaná, dosycená, tuctová vína. Když mám náladu dopřeji si také doušek. Naposledy se jednalo o italské bílé víno Giacobazzi Lambrusco dell`Emilia I.G.T. s 7,5 % alkoholu a "sedmičkovém" obsahu (prodává se i o obsahu 1,5 l také v červené a růžové variantě), což není nic jiného, než obdoba francouzského Vin de Pays, tedy vína z konkrétní vinařské oblasti. Český dovozce vína - firma Budamont popisuje víno jako: bílé polosuché perlivé víno, slámově žluté barvy a ovocné vůně, provázené lahodnou a harmonickou chutí. Výtečné jako aperitiv nebo k sýrům, těstovinovým pokrmům a zákuskům, vhodné pro letní období. S tímto popisem se dá vcelku souhlasit, mě osobně ve vůni i chuti dominovala dobře uleželá jablka. Víno mě stálo okolo 80,- Kč, na nějakém zahraničním e-shopu jsem jej nalezl za necelých 6 $, restaurace Bonante v Praze na Vinohradech jej nabízí ve svém lístku za 245,- Kč, což pokud se jedná o stejné víno (dle názvu ano), pak je to celkem směšné, spíše politováníhodné, ale také bohužel celkem běžné.Takže pokud nevyhledáváte přílišnou rafinovanost a hloubku, pokud se spokojíte s jednodušším lehčím vínem, nebo si chcete dopřát "bublinky" i mimo slavnostní příležitost, je toto Lambrusco slušnou volbou.

Počet příspěvků v diskuzi: 0  Vložit/Zobrazit příspěvek
Počet zobrazení článku: 8188x