O Víně

26.05.2010 Evas Aktivni: Ano Datum a cas publikace: 26.05.2010 16:50

Popáté v Novém Poddvorově

Akce, na kterou se těším celý rok, už se blíží.

Akce typu "otevřené sklepy" mám moc ráda. Baví mě ochutnávání vína spojené s procházkou po vesnicích, které jsem dosud neznala, v létě třeba s odpočinkem v trávě mezi řádky vinohradu, povídání s vinaři a možnost nakouknout do různých sklepů od zanedbaných, zabordelených, ale kouzelně zabydlených maličkých a prastarých, přes výstavní vypiglované sklepy jako z pohlednic až po elektronikou řízené výrobní haly. Vinaři, kteří se do takové akce zapojí, až na výjimky (bože, tohle slovo mi nejde z klávesnice, logika, se kterou čeština nemá nic společného, mě pořád svádí k "vyjímce") chápou, že lidé jsou tam kromě ochutnávání právě kvůli tomuto nakukování do sklepů, otázkám, povídání. Díky tomu nemám pocit, že někoho otravuju a zdržuju od práce. Líbí se mi pospolitost lidí, narůstající veselí, pošťuchování vinařů vzájemně navštěvujících své sklepy i vášnivé debaty, které vedeme s přáteli o tom, kde měli víno nejlepší.

Navštívila jsem už docela dost těchto akcí, někde jsem byla spokojená více, někde méně. Nejspokojenější jsem ale vždycky v Novém Poddvorově, takže tam jezdívám každý rok. Zhruba deset otevřených sklepů je ideální množství, které zdatnějším ochutnávačům či těm, kteří dokáží občas víno odlít, dovolí ochutnat téměř vše. A kvalita vín je tu vždycky velmi vysoko a ochota a vstřícnost vinařů nadprůměrná. Takže nerozumím tomu, proč loňská návštěvnost byla tak mizerná. Mám samozřejmě ráda akce, kde je málo lidí, kde nejsou strkanice a kde nepotkám lidi, kteří se přišli zadarmo opít. Ale loni mi bylo pořadatelů v Poddvorově opravdu líto a takovou slabotu si nezaslouží. Možná to způsobil souběh s akcí Festival otevřených sklepů a všichni milovníci vína zůstali rozptýleni v dalších obcích účastnících se tohoto vinného festivalu. Možná, že návštěvníky odradil ranní déšť, a proto jsme ještě hodinu po poledni bloumali sklepní uličkou téměř sami. A nebo ti, kteří by rádi přijeli, o akci nevěděli? Kdybych byla sobec, snažila bych se nechat si výjimečnost (už zase!) poddvorovských otevřených sklepů pro sebe. Ale to nejsem, tak jsem se rozhodla pozvat vás všechny, kdo ovine.cz čtete, 19. června 2010 do Nového Poddvorova. A jestli tam bude moc nával, budu si nadávat :-)

Posílám vám tedy poddvorovský plakátek, kde uvidíte, kdo vám letos svůj sklep otevře a v kolik hodin vás očekává na svém prahu. Určitě se potkáme, pokecáme, zhodnotíme vzorky a probereme drby ze života vínomilce. Určitě mě poznáte, protože za prvé tu mám na blogu fotku a za druhé budu v nepřehlédnutelné skupině představující různé formy češtiny, od Prahéé až po Ostravu jak cyp :-)

Tak na shledanou v Poddvorově.

Počet příspěvků v diskuzi: 5  Vložit/Zobrazit příspěvek
Počet zobrazení článku: 6932x