O Víně

18.05.2010 Evas Aktivni: Ano Datum a cas publikace: 18.05.2010 07:10

Do Slaného za českými víny

Nebudu komentovat fakt, že třetí květnovou sobotu se současně konaly tři akce zaměřené na prezentaci českých vín, rozumějte vín z české vinařské oblasti. Je to prostě mimo moje chápání, všechny tři akce (Slaný, Žernoseky, Mělník) se tak připravily o část návštěvníků a zarytým vínomilcům způsobily notné hlavy-lámání, kam vyrazit. Ale je možné, že i díky této shodě termínů, byla Ochutnávka českých vín ve Slaném, pro kterou jsem se rozhodla já, velmi příjemnou, komorní a poklidnou akcí. Ochutnávka pořádaná panem Rychtaříkem a jeho vinařstvím z Kvíce zvítězila díky docela pohodlné (a jak jsem potom zjistila i moc pěkné a malebné) cestě vlakem a díky mému odporu vůči "žetonovým" akcím, což mělnický Winefest i košt v Žernosekách byly. V případě Mělníka jsem navíc měla tušení, že tam budou směřovat davy.

Takže jsem se rozhodla nesnažit se stíhat více akcí, ale zakotvit ve Slaném a ochutnávat pouze tam, ale zato pořádně! K ochutnání bylo 131 vzorků vína, 3 druhy medoviny a 4 mošty. Zvládli jsme s manželem ochutnat 90 vinných vzorků, něco z medovin i mošty. Necháváme si nalévat každý něco jiného a skleničky si "prohodíme", obvykle si necháme nalít něco pro srovnání, např. stejnou odrůdu téhož vinaře dvou různých ročníků.

Jak to shrnout? Starší ročníky válcují mladé víno, červené odrůdy bodovaly více než bílé, Bettyna Lobkovwiczová převálcovala všechny. Za zmínku určitě stojí ryzlinky, nadchl mě zemský Ryzlink rýnský 2005 od Miloše Hány z Mělníka. Moc pěkný byl mladý rýňák Pavla Hrabkovského z Velkých Žernosek, nádherně voněl a chutnal příjemně, nijak komplikovaně, spíš obyčejně, méně výrazně, prostě víno na pití bez dlouhého rozjímání. Chutnaly mi i dva kabinetní ryzlinky ročníku 2008, jeden z Žernoseckého vinařství, druhý z Vinných sklepů Kutná Hora, ten žernosecký (šťavnatý, výrazný, silný) o něco více.

V milerkách a muškátech se česká vína aspoň z mého pohledu moc nepředvedla, pitný se mi zdál je Müller-Thurgau 2009, hutný, až lehce olejnatý pozdní sběr z Vinařství Mikulenkovi z Velkých Žernosek, a Muškát moravský 2008 ze Školního statku Mělník. Moc mi chutnalo Rulandské bílé, pozdní sběr 2008, z Žernoseckého vinařství, výrazné, elegantní víno. Z bílých vín za zmínku určitě ještě stojí dvě směsi Bettyny Lobkowiczové: Chardonnay + Rulanské bílé 2007, docela příjemné, nekomplikované pití, a Tramín červený + Rulandské šedé 2008, voňavé, syté, šťavnaté, velmi výrazné víno. Pozornost si rozhodně zaslouží i nádherně vonící Hibernal 2009, pozdní sběr, Štěpána Weitosche z Kralup.

V růžových vínech se mi docela líbil Modrý Portugal 2009 Miloše Hány, příjemné letní rosé, a (pro mě) překvapivě Frankovka klaret 2009 z Botanické zahrady, z vinice Sv. Kláry - krásná (ne)barva, jemná vinná chuť, dlouhá nasládlá dochuť, harmonický projev, prostě dobré víno.

Modrých Portugalů jsme, kromě toho růžového, ochutnali osm, žádný extra zázrak jsme neobjevili, ale zato nemám u žádného z nich poznámky typu "kanál", "močůvka", "hnůj" nebo "plíseň" - u bílých vín by se jich totiž pár našlo. Takže když jsme přešli k červeným vínům a začali právě portugalem, nestačili jsme koukat, protože jsme čekali, že naopak bílá vína budou dnes kralovat.

Docela se mi líbil zemský Dornfelder 2009 Pavla Hrabkovského, byl sice ještě hodně mladý a neuspořádaný a na patře dost drhnul, ale dobře se pil a bude určitě ještě lepší. Žernosecké vinařství a Vinné sklepy Kutná Hora nabídli příjemná Svatovavřinecká ročníku 2008 podobného stylu - ovocné vůně, příjemné, nepříliš výrazné ovocné chutě. Nejlepším Svatovavřineckým bylo lehce barikové víno ročníku 2006 Bettyny Lobkowiczové, lahodné, sametové, jemné víno. Ovocné a veselé bylo Zweigeltrebe 2007 z Vinařství Munzar z Domousnic (nebo Domousnice? Je to "ta" nebo "ty" Domousnice?) - pilo se lehce, chutnalo mi.

Štěpán Weitosch z Kralup nabídl Rulandské modré, výběr z hroznů 2007, které se mi navzdory zatřídění a ročníku zdálo jakoby nezralé, mladé, přesto mě zaujalo. Chtělo by asi, aby se mu člověk víc věnoval a bavil se s ním, ne aby se stalo jedním z devadesáti :-) Jemný, lehký a moc dobrý byl pinot z Vinných sklepů Kutná Hora, pozdní sběr ročníku 2007. Vynikající byla opět Bettyna Lobkowiczová a její Rulandské modré, barrique 2006, výběr z hroznů. Tohle víno jsme si nechali nalít znovu a oba :-)

Jablečné mošty z Moštárny Kvíc chutnaly, s višní i rakytníkem, dokonce i ten s červenou řepou a celerem, zvláštní kombinace zralých jablek a "sklepní" vůně uskladněných beden se zeleninou a bramborami. Sladkou tečku obstaraly medoviny z Výzkumného ústavu včelařského, především mandlová byla opravdovým dezertem.

Jak jsem říkala na začátku, celá ochutnávka byla velmi komorní a poklidná, tak komorní a poklidná, až mi bylo organizátorů líto. Když jsme se trochu zapovídali, slečny za pultem se dost nudily. Kromě nás (poté, co odjela "silná pražská pětka" p.j. J.Č. a spol. :-), už tu totiž ochutnával jen další podobně odolný pár a průběžně dalších několik lidí, kterých se tu vystřídalo do půl šesté, kdy jsme odjížděli, tak maximálně dvacet. Pro nás to bylo samozřejmě příznivé a pohodlné, ale akce to byla tak pěkná a příjemná, že si určitě zasloužila větší pozornost. Předpokládám, že většina lidí, kteří by jí jinak pozornost věnovali, se tou dobou prodírala davem v Mělníku.

Organizátorům děkuju za pěkné odpoledne a všem, kdo ve Slaném nebyli, doporučuji příští ročník.

Počet příspěvků v diskuzi: 3  Vložit/Zobrazit příspěvek
Počet zobrazení článku: 8182x