O Víně

01.11.2010 J. Aktivni: Ano Datum a cas publikace: 01.11.2010 07:00

Postřehy z vín vypitých v říjnu 2010

Na následujících řádcích najdete mé dojmy z osmi vín, která jsem otevřel v průběhu října. Tento měsíc jsem otevřel pouze moravská vína a tentokrát byla skoro všechna velmi povedená.

Říjen byl prvním měsícem tohoto roku, kdy jsem v pravidelném přehledu neměl jediného zahraničního zástupce.

1. Muškát moravský 2008 zemské - Vinné sklepy Maršovice v.o.s.

Otevírám poslední lahev bílého vína z Maršovic, kterou jsem kupoval v červenci 2010 přímo ve vinařství za 85,- Kč. Lahev uzavírá plastová zátka délky 38 mm, která je standardem tohoto vinařství. Podobně je na tom etiketa, ze které se v případě zemských vín moc nedozvíme. Barva je šedo-žlutá, jiskrná a má střední intenzitu. Vůně je mnohoslibná od prvního okamžiku. Muškátovo-ovocité tóny jsou příjemné a odrůdové zároveň. Chuť je jemná, komplexní a má kouzelný dozvuk. Podle mne tento zemský muškát přesahuje kategorii zemských vín a dá se lehce srovnávat s báječným Muškátem moravským 2002 pozdní sběr (hodnocení 7-10-7). I v tomto případě je to ukázka terroir místní viniční tratě Široká v obci Jezeřany - Maršovice a nedivil bych se, kdyby měly hrozny v době sklizně cukernatost odpovídající přívlastku. Je to moc povedený muškát, který by si zasloužil samostatnou recenzi a zatřídění do vyšší jakostní třídy.

2. Muškát moravský 2008 zemské - Ekologické hospodářství rodiny Abrlovy, Pavlov

Druhým říjnovým vzorkem je znovu muškát, tentokrát z Pálavského terroir. Poprvé jsem se zmiňoval a fantastickém Muškátu moravském ročníku 2007 v postřezích z vín vypitých v červenci 2010. Ročník 2007 je již ale od letošního června vyprodán a tak otevírám čerstvě nalahvovaný polosuchý ročník 2008 z viniční tratě Slunný vrch v Pavlově. Cena: 85,- Kč v červnu 2010 přímo ve vinařství. Etiketa prošla faceliftem a nově na ní najdete cukernatost hroznů při sklizni a obsah kyselin. Lahev je uzavřena korkem plátek-drť-plátek délky 38 mm s potiskem vinařství. Barva je slámově žlutá, velmi intenzivní a čistá. Víno působí olejovitým dojmem. Vůně je kouzelná a pro Muškát moravský typická. Jsou zde jemné muškátové tóny v nástupu, které jsou doplněny kořenito-bylinnými odstíny. Pokud jste někdy byli přímo v domě u Abrlů, kde prodávají vína a bylinky, potom jste si určitě tento "odér" zapamatovali. Chuť pokračuje v nastoleném trendu, opět jsou zde muškátové tóny a příjemná kořenitost v dozvuku. Je neuvěřitelné, jak muškát působí měkce, protože 14,0 % obj. alkoholu nepoznáte. Víno je podle mne na svém vrcholu a doporučuji jeho otevření nejpozději v roce 2011. Opět musím vyslovit pochvalu.

3. Pálava 2008 pozdní sběr - Víno Mikulov a.s.

Po delší době otevírám Pálavu z Vína Mikulov, která patří do řady Sommelier Club. Z webových stránek vinařství se dozvíte pouze základní popis vína, doporučení k pokrmům a archivační potenciál. Z etikety pak jen vinařskou obec Pavlov a viniční trať Stará hora. Lahev je uzavřena plastovou zátkou délky 38 mm s potiskem vinařství. Barva je zlato-žlutá se zelenkavými odlesky a střední intenzitou. Vůně je kořenitá s květinovo-medovými odstíny v nástupu. Na pozadí najdete odstíny růží, které jsou pro Pálavu typické. V chuti je zbytkový cukr a i když je víno deklarováno jako polosuché, připadá mi, že má buď velmi nízkou hodnotu kyselinek nebo zbytkový cukr je na hranici polosuchého a polosladkého vína. V dozvuku je příjemná kořenitost. Vinařství ji doporučujeme podávat k asijské kuchyni, nepříliš sladkým dezertům, k pikantním úpravám vepřového a drůbežího masa. Archivační potenciál vidím do roku 2011. Lahev je k dostání například v Albertu za 149,90 Kč.

4. Hibernal 2002 výběr z hroznů - Vinařství Spěvák a synové, Dubňany

Znovu se po dvou měsících dostávám do svého archivu a pokračuji v akci plenění starých ročníků. Přicházím tak i na tento Hibernal (vinařská obec Dubňany), který jsem za 175,- Kč kupoval přímo ve vinařství v roce 2003. Vyrobeno bylo jen 1000 lahví objemu 0,5 L. Petr tento Hibernal degustoval v prosinci 2005 a začátkem roku 2006 o něm napsal recenzi, viz tento odkaz (jeho hodnocení 8-8-7). Cituji: Tohoto Hibernalu 2002 jsem vypil již pár láhví dříve a vím, že je opravdu dobrý. Přepočtená cena na sedmičku je sice trochu vyšší (= 262,- Kč), ale víno je zajímavé, je to takový výraznější a vyzrálý Ryzlink, kde je kořeněná či "kopřivová" složka zvýrazněna a svou hladkou sametovou tváří připomíná až nasládlou Pálavu. Bohužel, s jeho dostupností to bude horší, ale myslím, že v Dubňanech určitě bude k mání buď tento nebo i jiný ročník. A jak se jeví mi po dalších čtyřech letech? Lahev má tradiční etiketu, kterou František Spěvák používal spoustu let, do poloviny prvního desetiletí tohoto tisíciletí. Korek je plný a má délku 44 mm. Barva je zlato-žlutá, čistá a intenzivní. Odpovídá přívlastku i ročníku. Vůně je hodně zvláštní, až jsem zapochyboval, zda se víno nezkazilo. Nejprve jsem cítil odlakovač a podobné přípravky, později se ale víno otevřelo a nabídlo medovo-květinové odstíny. Postupným oteplením se ale nádherně otevřelo (odstíny propolisu a včelího vosku) a ukázalo v té lepší stránce. Chuť je extraktivní a převládají v ní nazrálé tóny. Hibernal je už ale za svým vrcholem (možná by ještě loni bylo excelentní...) a Petrova predikce "Hibernal mohl nechat zavřený a raději ho ještě tak 3-4 roky archivovat." se nepotvrdila. Naproti tomu musím zmínit, že v chuti je stále výrazná kyselinka a dále pak stařinka a oxidace. Pokud se na to připravíte, možná vás tento Hibernal mile překvapí.

5. Dornfelder 2007 odrůdové jakostní - Vinařství Netopilík Bohumil, Hrušky

Poprvé jsem se dostal k vinařství Netopilík prostřednictvím recenze Chardonnay 2007 výběr z hroznů. I v tomto případě pochází tento Dornfelder z viniční trati Hastrmany v obci Hrušky a dovezl mi ho Tomáš v červenci 2010 za 60,- Kč přímo z vinařství. Lahev je uzavřena plastovou zátkou délky 40 mm. Barva je purpurově červená, má rubínové záblesky a střední intenzitu. Ve vůni jsou v nástupu zemité odstíny, které doplňují tóny ostružin, které jsou zastoupeny také v chuti. Třísla jsou příjemná, podobně jako struktura. Na jakostní víno vynikající Dornfelder, který za 60,- Kč nemá chybu!

6. Veltlínské zelené 2005 pozdní sběr - Peřina Zdeněk Mikulov

Na tento veltlín napsal v roce 2007 Marin recenzi, kterou najdete pod tímto odkazem (jeho hodnocení 8-8-7). On mi také lahev v říjnu 2006 za 100,- Kč přímo z vinařství dovezl. Hrozny pochází z viniční trati Goldhamer v obci Perná. Réva v době sklizně měla 32 let a pěstuje se na středním vedení s řezem na jeden tažeň na těžké, jílovité půdě s vysokým obsahem vápna a s množstvím vápenného skeletu. Hrozny byly sklizeny 14. října 2005 při cukernatosti 22,8 °NM ve velmi zdravém stavu. Technologie výroby: reduktivní bez naležení a s řízeným kvašením. Lahev je uzavřena plným korkem délky 38 mm s iniciály ZP a ročníkem 2005. Barva je zlato-žlutá, čistá a jiskrná. Také intenzita je velmi dobrá. Ve vůni jsou tóny lipového květu a minerality. Objevuje se již ale nazrálost. Ve středně dlouhé chuti je nádherná harmonie a kořenitost v dozvuku. Víno je na svém vrcholu, na kterém se může udržet maximálně jeden rok, proto s jeho otevřením dlouho neotálejte. Je to hodně povedený veltlín s otiskem pálavského terroir. Víno jsme podávali k brynzovým haluškám a byla to vhodná kombinace. Tento veltlín by si zasloužil samostatnou recenzi.

7. Aurelius 2008 pozdní sběr - Vinné sklepy Valtice, a.s.

Hned v úvodu se musím přiznat, že jsem v poslední době na vína z Vinných sklepů Valtice poněkud zanevřel. Mohou za to zbytkové cukry, které bohužel pohltilo i toto vinařství. Kde jsou ty časy, kdy jsme si pochutnávali na suchých vínech s rozumnou hodnotou alkoholu (max. do 12,0 % obj.) Kromě speciální edice 0,5 nebo 0,33 L se jednalo o suchá vína s nízkých obsahem zbytkového cukru. Dnes je tomu naopak a najít v nabídce suché víno vyžaduje opravdu hodně trpělivosti. Tím samozřejmě nechci hanit vína se zbytkovým cukrem, pokud někomu chutnají, ať si je kupuje. Mne jen mrzí, že naše tradiční vinařství podlehli tlaku a začali se orientovat na zbytkové cukry. Nabídka suchých vín je menší a menší... Aurelius 2008 je světlou výjimkou. Lahev jsem kupoval v akci Albertu v září 2010 za 109,- Kč. Hrozny pochází z viniční tratě Kraví hora v Dolních Dunajovicích. Lahev je uzavřena korkem plátek-drť-plátek délky 44 mm s potiskem vinařství. Barva je zlato-žlutá, čistá a má dobrou intenzitu. Vůně je kouzelná. Jsou zde tóny jablek a medovo-kořenité odstíny. Také chuť má krásnou kořenitost v závěru a příjemnou šťavnatost. Víno se velmi lehce se pije a nízký obsah alkoholu napomohl tomu, že se Aurelius velmi dobře popíjí. Tleskám, toto je nádherné suché víno, které by měl management Vinných sklepů Valtice přesvědčit, že to není jenom o hodnotě zbytkového cukru!

8. Rulandské bílé 2002 pozdní sběr - Znovín Znojmo a.s.

Vlastní pitomostí jsem toto Rulandské bílé nechal ležet v archivu déle než bylo potřeba. Před otevřením jsem si říkal a utěšoval, že znovínská vína snesou více než je predikováno, tentokrát to nebylo úplně pravda, ale nebudu předbíhat. Hrozny pochází z viniční tratě Volné pole v Hostěradicích, které považuji pro tuto odrůdu za nejlepší ve Znojemské podoblasti. Lahev používá tradiční znovínskou adjustáž a plný korek délky 44 mm, který 7 let archivace zvládl bez problémů. Barva je neskutečně intenzivní a výrazná. Má slámově žlutý odstín a krásnou jiskru. Ve vůni jsou nazrálé medové tóny a propolis. Postupným oteplováním a popíjením se ale vůně vytrácela. V chuti jsou nádherné stopy nazrálosti a je jasné, že víno je už za vrcholem a upadá. Škoda, před dvěma lety, přesně jak bylo predikováno, to mohla být nádherná rulanda bílá. Vinařství víno doporučovalo k světlému masu nebo zeleninovým salátům.

1-20 | 21-40 | Vše
Počet příspěvků v diskuzi: 6  Vložit/Zobrazit příspěvek
Počet zobrazení článku: 6702x