O Víně

02.08.2021 J. Aktivni: Ano Datum a cas publikace: 02.08.2021 07:00

Postřehy z vín vypitých v červenci 2021

V průběhu července jsem otevřel 9 lahví ze čtyř států. Největší zastoupení měla moravská vína (6x) a po jednom zástupci bylo z Itálie, Francie a Argentiny. Moravská vína obstála výtečně a de facto bych mohl vyjmenovat všechna hodnocená v tomto období spolu s italským Gran Maestro 2018 Indicazione Geografica Tipica a argentinskou Reservou Don David 2019 Malbec.

1. Muscadet-Sèvre et Maine 2019 Appellation d´Origine Protégée - Leroy Chevalier à 44330, La Chapelle Heulin, Francie

Lahev jsem koupil v březnu 2021 za 79,90 Kč (Lidl). Hrozny odrůdy Melon de Bourgougne mají původ ve vinařské oblasti Val de Loire, podoblast Muscadet Sèvre et Maine. Odrůda Melon de Bourgougne je synonym pro Muscadet, který je známou odrůdou z břehů Loiry, zvláště z oblasti kolem Nantes, kde se vyrábějí vína této odrůdy. Plastová zátka délky 38 mm. Barva je zlato-žlutá, má nízkou intenzitu a střední viskozitu. Vůně nabídne v nástupu ovocité tóny v podobě citrusového ovoce, žlutého melounu a vyzrálých hroznů. Chuť je středně dlouhá, ovocitá a má příjemnou kyselinku. Lahev můžete otevřít již teď, archivační potenciál odhaduji minimálně do roku 2023, ale s otevřením bych příliš neotálel. Hodnocení: 7,5 bodů.

2. Gran Maestro 2018 Indicazione Geografica Tipica (IGT) - Maestro Italiano S.p.A. Montorso VIC, Itálie 

Lahev jsem koupil v březnu 2021 za 133,90 Kč (výprodej Albert, běžná cena 269,- Kč). Původ hroznů je ve vinařské oblasti Puglia. Víno ze suchých hroznů vyrobil Massimo Marin a v této oblasti se nazývá  Parziale Appassimento. Korek z drtě délky 44 mm. Barva je granátově červená, má vysokou viskozitu a také intenzitu. Vůně nabídne v nástupu jemné ovocité tóny v podobě černých třešní, které přechází do marmeládových odstínů a exotického koření. Chuť je středně dlouhá, má nádhernou harmonii a jemná třísla. Kořenitost včetně slušné dávky ovocitosti oceníte v dlouhém závěru. Vysoký obsah alkoholu (14,5 % obj.) výborně zapadl do výsledného celku a pocitově není poznat. Lahev můžete otevřít již teď, archivační potenciál odhaduji minimálně do roku 2026. Webové stránky vinařství najdete pod tímto odkazem. Hodnocení: 9 bodů.

3. André 2017 moravské zemské - Vinařství Pod Kumstátem, Antonín a Vít Valihrachovi, Násedlovice

Lahev jsem koupil v březnu 2021 za 100,- Kč (akce Globus, běžná cena 199,- Kč). Hrozny mají původ na viniční trati Sklenářova hora ve vinařské obci Krumvíř, která spadá do Velkopavlovické vinařské podoblasti. Korek z drtě délky 44 mm s potiskem vinařství. Barva je granátově červená, má nízkou intenzitu a střední viskozitu. Vůně nabídne v nástupu jemné ovocité tóny v podobě lesního ovoce. Chuť je středně dlouhá, má krásnou ovocitost a jemná třísla. Lahev můžete otevřít již teď, archivační potenciál odhaduji minimálně do roku 2025. Vinařství k vínu doporučuje grilované pokrmy, uzená masa a tučné sýry. Webové stránky vinařství najdete pod tímto odkazem. Hodnocení: 8 bodů.

4. Velká bílá Slípka 2016 moravské zemské víno - Vinařství Malý vinař, Velké Bílovice

Lahev jsem v červnu 2021 dostal (e-shop vinařství 300,- Kč). Jedná se o cuvée odrůdy Chardonnay (70 %) a Rulandské šedé (30 %). Hrozny byly ručně sklizeny a víno zrálo 10 měsíců ve francouzských sudech barrique. Webové stránky www.velkobilovictivinari.cz uvádějí základní informace, které se týkají tohoto bílého vína. Víno může být vyrobeno z odrůdy: Rulandské šedé, Chardonnay, Rulandské bílé jako cuvée z alespoň dvou odrůd, zatříděné jako moravské zemské víno, bez přídavku cukru a etanolu v celém procesu vinifikace. Alkohol min. 13,0 % (se zaokrouhlením dle vinařského zákona), suché do 4 g/l zrání v sudech min. 6 měsíců, stáří sudů nejvýše 10 let, velikost sudů není omezen, zrání v láhvi min. 6 měsíců (před uvedením na trh), plnění do lahví o obj. 0,75 L a 1,5 L, min. množství vína 500 L, zatřídění Velké Slípky, vždy první týden v září kalendářního roku. V hodnotící den zatřídění musí být víno nalahvováno v celé šarži pod společným korkem a hrozny pouze z Velkých Bílovic a ruční sklizeň. Velmi vkusná adjustáž, staniolová záklopka a plný korek délky 44 mm s potiskem. Barva je slámově žlutá, má vysokou viskozitu a také intenzitu, odpovídající školení v dubovém sudu. V nástupu najdete intenzivní dubové tóny, které přechází do jemné vanilky, sušených hroznů a lískových oříšků. Chuť je středně dlouhá až dloubá a má krásnou šťavnatost a kořenitý závěr. Dotyk s dubem je znát a ocení ho především milovníci kořenitých bílých vín, která prošla sudem barrique. Lahev doporučuji otevřít nejpozději v roce 2022. K tomuto extraktivnímu vínu doporučuji vyzrálé sýry nebo asijskou kuchyni. Hodnocení: 9 bodů.

5. Don David 2019 Malbec (Reserve) - Bodega El Esteco, Argentina

Lahev jsem koupil v květnu 2021 za 189,- Kč (akce Albert). Hrozny Malbecu mají původ ve vinařské oblasti Calchaqui Valley v nadmořské výšce 1700 metrů. Velmi vkusná a moderní adjustáž, staniolová záklopka a korek z drtě délky 44 mm s potiskem. Barva je višňově červená má fialové záblesky na okraji. Viskozita je vysoká stejně jako intenzita. Vůně je extraktivní a nabídne v nástupu intenzivní tóny švestkových povidel, které se přesouvají do jemných kořenitých odstínů v podobě exotického koření. Druhý den jsou dominantní tóny sušených višní a jemná kořenitost. Chuť  je středně dlouhá až dlouhá a má krásný kořenitý dozvuk. Dotyk s dubem je akurátní, ale je zde stále výrazná odrůdovost podpořená dubovými tóny. Lahev má našlápnuto k další archivaci, kterou odhaduji minimálně do roku 2027. Webové stránky vinařství najdete pod tímto odkazem. Hodnocení: 9 bodů.

6. Rulandské šedé 2018 moravské zemské víno - Karel Novotný Žádovice

Lahev jsem koupil v červenci 2020 za 125,- Kč (výprodej Globus, běžná cena 249,- Kč). Hrozny mají původ ve vinařské podoblasti Slovácko ve vinařské obci Milotice. Cukernatost hroznů v době sklizně: 24 °NM. Velmi jednoduchá, ale vkusná adjustáž a korek z drtě délky 44 mm s potiskem vinařství. Barva je zlato-žlutá, má střední intenzitu a vysokou viskozitu. Vůně nabídne v nástupu extraktivní medové tóny, které přechází do vyzrálých hroznů. Po důkladném rozdýchání najdete také jemnou vanilku, která má původ ve zrání v dubovém sudu. Chuť je středně dlouhá, má výrazný extrakt v dozvuku. Zbytkový cukr výborně zapadl do výsledného celku. Je to velmi zajímavé Rulandské šedé, které má našlápnuto k další archivaci, kterou odhaduji minimálně do roku 2023. Webové stránky vinařství najdete pod tím odkazem. Analytické hodnoty: obsah zbytkového cukru 11,9 g/l, obsah kyseliny 5,2 g/l a obsah alkoholu 13,0 obj. %. Hodnocení: 9 bodů.

7. Veltlínské zelené 2018 kabinetní - Vinařství Volařík Mikulov

Lahev jsem koupil v červenci 2020 za 130,- Kč (výprodej Globus, běžná cena 259,- Kč). Hrozny mají původ na viniční trati Věstonsko ve vinařské obci Perná. Cukernatost hroznů v době sklizně: 22,2 °NM. Šroubovací uzávěr a standardní adjustáž. Barva je zlato-žlutá, má zelenkavé záblesky, vysokou viskozitu a střední intenzitu. Vůně je odrůdová a nabídne v nástupu jemné pepřové tóny, které se přesouvají do citrusového ovoce. Chuť je středně dlouhá, má pikantní kyselinku, které sekunduje zbytkový cukr. V dozvuku vystoupí nádherná mineralita typická pro terroir Pálavy. Lahev můžete otevřít již teď, archivační potenciál odhaduji minimálně do roku 2023. Analytické hodnoty: obsah zbytkového cukru 4,5 g/l, obsah kyseliny 8,3 g/l a obsah alkoholu 13,0 obj. %. Víno získalo ocenění: Zlatá medaile Valtické vinné trhy (2019), Stříbrná medaile Weinparade Poysdorf (2019). Hodnocení: 9 bodů.

8. Cuvée XVII. 2017 moravské zemské víno - Vinařství Fučík s.r.o. Mikulov

Lahev jsem koupil v červenci 2020 za 105,- Kč (výprodej Globus, běžná cena 209,- Kč). Původ hroznů a také odrůdová skladba se mi nepodařila zjistit z etikety ani z webových stránek vinařství. Staniolová záklopka a plný korek délky 38 mm s potiskem vinařství. Barva je slámově žlutá, má vysokou viskozitu a velmi slušnou intenzitu. Vůně je extraktivní od prvního doušku. V nástupu ohromí intenzivní citrusové tóny v podobě grepů, které přechází do jemné chlebovinky a exotického koření. Primární a sekundární tóny se postupně vynoří, záleží na temperaci a čase. Z buketu je patrné, že víno bylo technologicky velmi pečlivě připraveno. S největší pravděpodobností byla použita metoda sur-lie. Chuť je středně dlouhá, má velmi výraznou chuť, kde se střídá chlebovinka a přezrálý grep v dozvuku. Lahev můžete otevřít již teď, archivační potenciál odhaduji minimálně do roku 2023. Webové stránky vinařství najdete pod tím odkazem. Vinařství víno doporučuje podávat k uzenému masu či pikantním pokrmům. Analytické hodnoty: obsah zbytkového cukru 4,9 g/l, obsah kyseliny 5,0 g/l a obsah alkoholu 13,0 obj. %. Vyrobeno bylo 1333 lahví objemu 0,75 L. Jedná se o velmi atypické a originální cuvée, které se mimořádně povedlo. Hodnocení: 9 bodů.

9. Rulandské šedé 2019 moravské zemské víno - Vinařství Žiška s.r.o. Znojmo

Lahev jsem koupil v červenci 2020 za 140,- Kč (výprodej Globus, běžná cena 279,- Kč). Velmi jednoduchá, ale vkusná adjustáž a korek z drtě délky 44 mm s potiskem vinařství. Barva je zlato-žlutá, má střední intenzitu a vysokou viskozitu. Vůně nabídne v nástupu nádherné květinové tóny, které se přesouvají do vyzrálých hroznů a rozinek. Struktura buketu se druhý den krásně rozvinula. Chuť je středně dlouhá, ovocitá a má nádherný smetanový dozvuk, který je díky dlouhému ležení na jemných kalech. Lahev můžete archivovat minimálně do roku 2024. Webové stránky vinařství najdete pod tímto odkazem. Hodnocení: 9 bodů.

1-20 | 21-40 | Vše
Počet příspěvků v diskuzi: 1  Vložit/Zobrazit příspěvek
Počet zobrazení článku: 3218x