O Víně

16.05.2011 p.j. Aktivni: Ano Datum a cas publikace: 16.05.2011 12:47

Květen 2011

V květnu mne zajímaly podnože a zatravnění, tak jsem něco málo zmínil.

16. května

Koukákm, že v dubnu jsem nenapsal do blogu ani čárku - inu "nejkrutější měsíc". Mísí se mi v hlavě vícero témat, ale musí to nějak uzrát, nemá cenu o překot chrlit, co mne zrovna napadá.

Pomrzla mi trochu vinice - v bílých tak 90% zčernalo, červené je lepší - snad to padlí nesežere. Příroda, no, co naděláme.

Dost z toho, co mi spíš dlouohodobě svrbí na jazyku, vypsal dnes Jižní svah u sebe zde, akorát já bych se docela rád dobral konkrétních věcí, proč to tak je. Myslím, že to není jen to, že by snad zdejší vinaři neměli přehled o tom, jaká vína se dají pořídit na západ a na jih od nás. Třeba jak teď jsem ponořen do té nové tlusté knihy o Burgundsku (článek vyjde v pátek), tak v kapitole o podnožích jsou zmíněny i dvě u nás velmi hojně užívané podnože. O Koberu 5BB tam píšou, že je dobrá na podsazování, protože svou vitalitou se kořeny dokáží prosadit i v mezeře mezi jinými keři - ale že kvalitativně jsou hrozny z keřů na této podnoži mizerné (v originále "poor"), takže se moc v Burgundsku nepoužívá. Zato tam od padesátých let vysadili kvanta keřů na podnoži SO4, čehož teď mnozí trpce litují, protože takové keře vyžadují urputné hnojení, umírají dříve (což je možná štěstí - navíc je to dle burgundských měřítek, kde do dvaceti let je ta vinice mladá), ale hlavně u takto roubovaných keřů hrozny velmi rychle přecházejí z nedozrálosti v přezrálost - a taková vína jsou pak těžká a plochá, s přilš nízkou kyselinou. To se mi pak skládá to, že při našich pravidelných přechutnáváních pětiletých pinotů je takto přezrálých nechutně mnoho.

No ale ve stejné knize jsem našel i do mých vlastních žeber rýpnutí: o kompletně zatravněných vinicích prý jde v Burgundsku zkušenost,  že tráva bere keřům moc dusíku a vína s deficitem dusíkatých látek obyčejně mají problémy se zaraženou fermentací a následně s reduktivností - tak to je pravda, to všechno občas mám. Tak...že bych šel v poučení se příkladem, naplivl si do dlaní a zasekl rýčem nebo aspoň motyčkou?

........................................................................................................................................

 

Počet příspěvků v diskuzi: 11  Vložit/Zobrazit příspěvek
Počet zobrazení článku: 7002x