O Víně

26.02.2021 Mara Aktivni: Ano Datum a cas publikace: 26.02.2021 07:00

Vinné střípky (únor 2021)

Krátký pohled na vína degustovaná během uplynulého měsíce, tentokráte se podíváme na různorodá vína rakouských vinařských podoblastí Kamptal, Kremstal, Thermenregion, Wachau, Wagram a Weinviertel.

V druhých vinných střípcích letošního roku se ohlédneme za desítkou rakouských vín pocházejících ze šesti rakouských vinařských podoblastí (Kamptal, Kremstal, Thermenregion, Wachau, Wagram a Weinviertel), kdy se v mém výběru potkala sedmička vín bílých a dvě vína červená, přičemž odrůdově to byla standardně velmi rozmanitá směsice. Nejzajímavějším vínem uplynulého měsíce byl velmi těsně Roter Veltliner (Veltlínské červené) Ried Mordthal od vinařství Weingut Josef Fritz z vinařské obce Zaußenberg am Wagram, která se nachází ve východní části vinařské podoblasti Wagram, v tomto případě šlo o opravdu špičkové Veltlínské červené, které patří k nejlepším v celém Rakousku a které mohu směle doporučit všem, kteří mají vína z této odrůdy rádi, mě osobně chuťově o něco více sedí Veltlínské červené z viniční tratě Steinberg od stejného vinařství, avšak to je čistě subjektivní záležitost, obě vína jsou prostě skvělá, Josef Fritz prostě Veltlínská červená ovládá dokonale. Pomyslnou druhou příčku tento měsíc obsadil Riesling (Ryzlink rýnský) 2016 Smaragd Ried Offenberg od vinařství Weingut Johann Donabaum z vinařské obce Spitz ležící v západní části vinařské podoblasti Wachau, viniční trať Offenberg leží již v bočním údolí Spitzer Graben, kde jsou již větší rozdíly teplot mezi dnem a nocí a tato viniční trať je podle mě vyloženě nedoceněná, ačkoliv rýňáky jsou odtud vždy výborné, což ostatně ukázalo i tento ultrasuchý rýňák od Johanna Donabauma, který snad opravdu neumí zklamat, navíc je to víno s obrovským archivačním potenciálem, klidně na dalších 20 let. Do třetice dnes vzpomenu Spätrot Rotgipfler 2016 Reserve od vinařství Weingut Hannes Hofer z vinařské obce Gumpoldskirchen, která se nachází jen kousek na jih od Vídně ve vinařské podoblasti Thermenregion, toto víno patří každoročně mezi mé nejoblíbenější v daném vinařství, jedná o opravdu krásnou a charakteristickou ukázku povedeného vína z tamních autochtonních odrůd Rotgipfler a Zierfandler, které rozhodně dokazuje, že tyto odrůdy mají, co nabídnout, navíc ročník 2016 je zatím nejlepší, který jsem měl možnost ochutnat. I ostatní vína tohoto měsíce mě však rozhodně nezklamala a jednalo se o velmi povedený měsíc, co se výběru vín týče, ostatně to bývá v mých měsíčních přehledech pravidlem, neb drtivou většinu vín mám přechutnanou přímo v jednotlivých vinařstvích ještě před jejich pořízením.

A nyní již následuje tradiční hodnocení vín uplynulého měsíce:

Chardonnay 2016 Smaragd Ried Hinter der Burg - Weingut Gattinger, Weitenberg 350, A-3610 Weißenkirchen in der Wachau, Rakousko (vinařská podoblast Wachau, vinařská obec Weißenkirchen in der Wachau, viniční trať Hinter der Burg, 13.5 % alk., suché, zbytkový cukr 2.1 g/l, kyseliny 6.0 ‰, cena 15.00 €) - Víno z odrůdy Chardonnay, víno leželo na jemných kalech po dobu 4 měsíců, zakoupeno přímo ve vinařství (květen 2017). Barva středně žlutozelená s jemnými stříbrnými odlesky, vyšší viskozita. Ve vůni středně intenzivní, ovocné, na pozadí mix exotického ovoce (především žlutý meloun, mango, banány) a máslové hrušky, v závěru jemný dotek lískových ořechů a medu. V chuti plné, harmonické, ovocné, na pozadí mix exotického ovoce, hrušek a žlutých jablek, v závěru lehký dotek žlutých jablek, ořechů a jemná krémová linka, v závěru velmi jemně minerální, delší perzistence. Opravdu povedené Chardonnay plné tónů exotického ovoce, podle mě osobně nejlepší ročník tohoto Chardonnay, jaký jsem mohl dosud od tohoto vinařství ochutnat, navíc nadále s velkým potenciálem archivace a musím říci, že tomuto Chardonnay těch pár let ležení vyloženě prospělo už nyní. Hodnotím 91 body.

Gelber Muskateller 2017 - Weingut Othmar Biegler, Wienerstraße 14-18, A-2352 Gumpoldskirchen, Rakousko (vinařská podoblast Thermenregion, vinařská obec Gumpoldskirchen, viniční trať Braun, 12.0 % alk., suché, zbytkový cukr 5.8 g/l, kyseliny 6.2 ‰, cena 10.00 €) - Víno z odrůdy Muškát žlutý, víno leželo na jemných kalech po dobu 1 měsíce, zakoupeno přímo ve vinařství (duben 2018). Barva světle žlutozelená s jemnými stříbrnými odlesky, nižší až střední viskozita. Ve vůni intenzivnější, na pozadí muškátové tóny, ibišek, květy černé bezu a mandarinky, v závěru jemný dotek pomerančové kůry a grapefruitu. V chuti lehčí, harmonické, na pozadí muškátové tóny, mandarinky a pomeranče, v závěru lehký dotek černého rybízu a grapefruitu, v závěru jemně minerální, střední perzistence. Pěkný minerální muškát, ideální jako aperitiv nebo jako víno k letnímu popíjení, velmi líbivá záležitost. Hodnotím 87 body.

Gelber Traminer 2017 - Weingut Gilg, Hauptstraße 64-66, A-2102 Hagenbrunn, Rakousko (vinařská podoblast Weinviertel, vinařská obec Hagenbrunn, viniční trať Plankenfeld, 13.5 % alk., suché, zbytkový cukr 3.9 g/l, kyseliny 4.4 ‰, cena 8.00 €) - Víno z odrůdy Tramín žlutý, zakoupeno přímo ve vinařství (prosinec 2019). Barva světle žlutozelená s jemnými stříbrnými odlesky, vyšší viskozita. Ve vůni intenzivnější, na pozadí žluté ovoce, hrušky, květy růží a ibišek, v závěru jemný dotek kandovaných pomerančů. V chuti plné, harmonické, na pozadí mix žlutého ovoce, hrušek a liči, v závěru jemný dotek mandarinek a pomerančů, delší perzistence. Povedený suchý aromatický Tramín, přesně tento styl mám u této odrůdy dlouhodobě nejraději, bohužel většinou je krása tohoto vína zničena zbytkovým cukrem, avšak tato suchá verze mě opravdu bavila a pro milovníky suchých tramínů ji mohu jedině doporučit. Hodnotím 90 body.

Pinot Noir 2016 Reserve - Weingut Johann Gisperg, Hauptstraße 14, A-2524 Teesdorf, Rakousko (vinařská podoblast Thermenregion, vinařská obec Tattendorf, viniční trať Holzspur, 14.0 % alk., suché, zbytkový cukr 2.7 g/l, kyseliny 4.6 ‰, cena 18.00 €) - Víno z odrůdy Rulandské modré, víno bylo školeno v sudech typu barrique po dobu 12 měsíců, víno leželo na jemných kalech po dobu 12 měsíců, zakoupeno přímo ve vinařství (prosinec 2018). Barva středně rubínová až granátová, vyšší viskozita. Ve vůni středně intenzivní, ovocné, na pozadí maliny a další drobné lesní plody (především lesní jahody), v závěru jemný dotek pražené kávy, jedlých kaštanů a třešní. V chuti plné, harmonické, ovocné, na pozadí mix malin a třešní, v závěru jemný dotek drobných lesních plodů, nugátu a hořké čokolády. Jedno z nejzajímavějších vinařství z hlediska červených vín, které jsem v poslední době potkal, všechna jejich červená vína rozhodně stojí za ochutnání a všechna si určitě zaslouží i čas, i toto Rulandské modré jsem otevřel mnohem dříve než by mu slušelo, ale i tak ukázalo svůj krásný potenciál, rozhodně jedno z těch zajímavějších Rulandských modrých, které můžete v Rakousku ochutnat, avšak osobně mně ročník 2017 sedí přeci jenom o něco více než ročník 2016. Hodnotím 92 body.

Riesling 2016 Smaragd Ried Offenberg - Weingut Johann Donabaum, Laaben 15, A-3620 Spitz, Rakousko (vinařská podoblast Wachau, vinařská obec Spitz, viniční trať Offenberg, 13.0 % alk., suché, zbytkový cukr 1.0 g/l, kyseliny 6.3 ‰, cena 25.50 €) - Víno z odrůdy Ryzlink rýnský, víno leželo na jemných kalech po dobu 10 měsíců, zakoupeno přímo ve vinařství (květen 2018). Barva středně žlutozelená s jemnými stříbrnými odlesky, vyšší viskozita. Ve vůni středně intenzivní, ovocné, na pozadí broskve, meruňky a maracuja, v závěru jemný dotek lipového květu a grapefruitu. V chuti plné, harmonické, ovocné, na pozadí mix broskví, meruněk a tropického ovoce, v závěru lehký dotek grapefruitu a limetek, v závěru jemně minerální a krásnou kyselinkou, delší perzistence. Parádní charakteristický rýňák s potenciálem na minimálně na dalších 20 let, zatím stále neskutečně mladý, rýňáky od Johanna Donabauma mě snad ani neumí zklamat a speciálně ty z viniční trati Offenberg. Hodnotím 93 body.

Riesling 2016 Ried Steingraben Kremstal DAC Reserve - Weingut Berger, Weinbergstraße 2, A-3494 Gedersdorf, Rakousko (vinařská podoblast Kremstal, vinařská obec Gedersdorf, viniční trať Steingraben, 13.5 % alk., suché, zbytkový cukr 1.0 g/l, kyseliny 6.2 ‰, cena 14.00 €) - Víno z odrůdy Ryzlink rýnský, zatříděné v apelaci Kremstal DAC Reserve, víno leželo na jemných kalech po dobu 3 měsíců, zakoupeno přímo ve vinařství (duben 2017). Barva středně žlutozelená, vyšší viskozita. Ve vůni středně intenzivní, ovocné, na pozadí meruňky, maracuja a ananas, v závěru jemný dotek tropického ovoce, broskví a lipového květu. V chuti plné, harmonické, ovocné, na pozadí meruňky, maracuja, ananas a mandarinky, v závěru jemný dotek broskví a grapefruitu, v závěru velmi jemně minerální, delší perzistence. Z mého osobního úhlu pohledu krásný minerální ultrasuchý rýňák, který přesně vyhovuje mým chuťovým pohárkům, nádherné víno, které dokazuje, že viniční trať Steingraben je pro rýňáky jako stvořená. Hodnotím 92 body.

Riesling 2019 Ried Kirchberg - Weingut Pröll, Radlbrunn 48, A-3710 Radlbrunn, Rakousko (vinařská podoblast Weinviertel, vinařská obec Radlbrunn, viniční trať Kirchberg, 13.5 % alk., suché, zbytkový cukr 6.4 g/l, kyseliny 7.1 ‰, cena 6.10 €) - Víno z odrůdy Ryzlink rýnský, víno jsem obdržel darem přímo od vinařství (prosinec 2020). Barva světle žlutozelená s jemnými stříbrnými odlesky, střední až vyšší viskozita. Ve vůni středně intenzivní, ovocné, na pozadí broskve, meruňky, mandarinky a nektarinky, v závěru jemný dotek lipového květu a grapefruitu. V chuti plné, harmonické, ovocné, na pozadí broskve, meruňky a nektarinky, v závěru jemný dotek tropického ovoce a grapefruitu, v závěru velmi jemně minerální, střední až delší perzistence. Wow, v dané cenové kategorii až neskutečně povedený charakteristický minerální rýňák, tady nemám, co bych vytknul, jednoznačně nejpříjemnější překvapení měsíce. Hodnotím 89 body.

Roter Veltliner 2016 Ried Mordthal - Weingut Josef Fritz, Ortsstraße 3, A-3701 Zaußenberg am Wagram, Rakousko (vinařská podoblast Wagram, vinařská obec Ruppersthal, viniční trať Mordthal, 13.5 % alk., suché, zbytkový cukr 4.5 g/l, kyseliny 6.4 ‰, cena 18.00 €) - Víno z odrůdy Veltlínské červené, víno leželo na jemných kalech po dobu 3 měsíců, zakoupeno přímo ve vinařství (listopad 2017). Barva středně žlutozelená s jemnými stříbrnými odlesky, vyšší viskozita. Ve vůni středně intenzivní, ovocno-kořenité, na pozadí hrušky, ananas a žlutý meloun, v závěru jemný dotek bylin, marcipánu, koření a medu. V chuti plné, harmonické, ovocno-kořenité, na pozadí žlutá jablka, ananas, meruňky, v závěru lehký dotek koření a pomerančů, delší perzistence. Povedené Veltlínské červené, avšak mně osobně od tohoto vinařství vždy o něco více zaujme Veltlínské červené z viniční trati Steinberg, ale to je vyloženě subjektivní názor, objektivně patří toto Veltlínské červené rozhodně mezi rakouskou špičku této odrůdy. Hodnotím 93 body.

Spätrot Rotgipfler 2016 Reserve - Weingut Hannes Hofer, Neustiftgasse 4, A-2352 Gumpoldskirchen, Rakousko (vinařská podoblast Thermenregion, vinařská obec Gumpoldskirchen, viniční tratě Sonnberg a Hirsching, 14.5 % alk., suché, zbytkový cukr 3.7 g/l, kyseliny 4.8 ‰, cena 13.40 €) - Víno z odrůd Rotgipfler (50 %) a Zierfandler (50 %), víno bylo školeno ve starších rakouských dubových sudech o objemu 500 l po dobu 16 měsíců, víno leželo na jemných kalech po dobu 12 měsíců, zakoupeno přímo ve vinařství (duben 2018). Barva světle až středně žlutozelená, vyšší viskozita. Ve vůni středně intenzivní, ovocné, na pozadí mix exotického ovoce a pražených tónů, v závěru jemný dotek kokosu, ananasu a žlutých jablek. V chuti plné, harmonické, ovocné, na pozadí dominuje mix exotického ovoce, v závěru lehký dotek kokosu, žlutých jablek a karamelu, v závěru velmi jemně minerální, delší perzistence. Dlouhodobě mé nejoblíbenější víno od Hannese Hofera, opravdu parádní a charakteristické, navíc ročník 2016 je pro mě zatím nejlepší z těch, které jsem měl možnost ochutnat, toto víno mohu jen doporučit. Hodnotím 92 body.

Zweigelt 2016 Barrique - Weingut Eitzinger, Kremserstraße 50, A-3550 Langenlois, Rakousko (vinařská podoblast Kamptal, vinařská obec Langenlois, viniční tratě Neuberg a Thal, 13.5 % alk., suché, zbytkový cukr 1.2 g/l, kyseliny 4.9 ‰, cena 17.00 €) - Víno z odrůdy Zweigeltrebe, víno bylo školeno v sudech typu barrique po dobu 12 měsíců, zakoupeno přímo ve vinařství (září 2018). Barva tmavě rubínová s fialovými odlesky, vyšší viskozita. Ve vůni středně intenzivní, ovocné, na pozadí mix třešní, tmavých lesních plodů a pražených tónů, v závěru jemný dotek koření, černého rybízu a pomerančové kůry. V chuti plné, harmonické, ovocné, na pozadí třešně, tmavé lesní plody, švestky a tóny sladkého dřeva, v závěru jemný dotek černého rybízu a hořké čokolády, střední až delší perzistence. Velmi pěkný Zweigelt z Kamptalu, jeden z nejzajímavějších v ročníku 2016 v této vinařské podoblasti, toto víno jen dokazuje, že i v této vinařské podoblasti se dají najít pěkná červená vína, ačkoliv jinak dominují vína bílá. Hodnotím 90 body.

Počet příspěvků v diskuzi: 0  Vložit/Zobrazit příspěvek
Počet zobrazení článku: 2015x