O Víně

08.02.2012 -Vicky- Aktivni: Ano Datum a cas publikace: 08.02.2012 07:00

Na množství nehleďte...?

Toto husitské heslo u vína rozhodně neplatí. Ne že bych se chtěl pouštět do vědeckých rozborů toho, kolik alkoholu je ještě zdravé a co už má neblahý vliv na kondici jater. Chci spíše polemizovat nad používanými objemy lahví zvláště u přírodně sladkých vín.

Vánoce, Nový rok, narozeniny... Ideální příležitosti otevřít si doma nějakou speciální lahvinku opravdu jedinečného vína. Pokud vám nenaskakuje husí kůže už při čtení cukernatosti „polosladké" na etiketě vín a dopřejete si i speciální kousky, určitě mi dáte za pravdu, že k podobným příležitostem jsou přírodně sladká vína vysokých přívlastků ideálním prožitkem. Vždyť perfektně reprezentují skloubení špičkové kvality použité suroviny a um vinaře.

Výběry z bobulí jsou již celkem běžnou záležitostí. Nemusejí nutně končit v kategorii sladkých vín, pokud se vinař rozhodne pro delší kvašení, nezřídka se objevují s vysokým objemem alkoholu a v kategorii polosladkých. I tak mě většinou zarazí, pokud jsou prodávány v klasických „sedmičkách", nicméně zde bych ještě s přivřením oka akceptoval vyšší objem a tím pádem i vyšší cenu.

Jakmile ovšem zabrousíme do vyšších přívlastků a cukrů, mívám s obojím velký problém. Výběry z cibéb, vína vysoce extraktivní s cukry kolem 150 g/l a více, jsou záležitostí, kterou opravdu stojí za to ochutnat. Nicméně po požití dvou degustačních vzorků je člověk prakticky naplněn. Pro dvě osoby jsou standardní „dvoudecové" lahvinky ideálním množstvím, možná dokonce i velkým. Větší lahve 0,375 L pak už snad jen pro větší skupinky, nemluvím-li o tom, že například u slámových a ledových vín už cena podstatně stoupá a většinou se dostává do výše pro běžného spotřebitele neúnosné. A pak se objeví i enormní extrémy. Rulandské šedé 2007 výběr z cibéb z vinařství Sonberk (letos v Salonu vín již podruhé) je například v lahvi 0,5 L. To už je skoro pro celý zájezd... Ano, cena 800,- Kč za takovou „lahvinku" je zcela na místě, špičková kvalita ve velkém objemu se zkrátka musí zaplatit. Ale ta lítost, když člověk rozpitou lahev musí přeložit na další vychlazení s pocitem, že ji bude konzumovat ještě několik dní a už v ne tak sváteční náladě třeba ve spěchu po všedním pracovním dni... Proto myslím, že tady je prostě méně více a děkuji vinařům za jejich sladké „minilahvičky", které si rád a slavnostně vychutnávám. A jak to máte vy? Raději si jen cucnete nebo popíjíte „slámovky" klidně celý týden?

Počet příspěvků v diskuzi: 5  Vložit/Zobrazit příspěvek
Počet zobrazení článku: 4088x