O Víně

19.06.2014 Sajmik Aktivni: Ano Datum a cas publikace: 19.06.2014 07:00

Prieuré 2000, Côtes du Roussillon Villages Tautavel AOC, Domaine Fontanel, Tautavel

Poslední dobou se mi asi nejvíc trefují do vkusu červená vína z údolí řeky Rhony a z oblasti Langeudoc-Roussillon, která za sebou mají pár let ležení ve sklepě. Nejinak tomu bylo i u této láhve.

Jsou lidé, co zbožňují svatomartinská vína a archivní vína se jim zdají "divná". Pak jsou zde milovníci starých vín, kteří by neotevřeli nic, co bylo nalahvováno po roce 1970. Někde mezi těmito dvěma krajnostmi stojí naprostá většina vínomilců. Osobně to mám tak, že mladým vínům se nebráním, ale vína mladší než pětiletá mi málokdy poskytnou zásadnější zážitek - výjimky samozřejmě existují, našel bych pár výborných vín čtyřletých :-) . Většina "velkých" vín archivaci potřebuje, o tom není sporu, ale je dost kruté koupit špičkové mladé Bordeaux či burgundské a pak kolem něj ve sklepě chodit deset let a odolávat pokušení je otevřít. Ideální je, když člověk může tuto "mučivou" fázi přeskočit a rovnou koupit zralé víno z důvěryhodného zdroje (a za rozumné peníze, pochopitelně). Příležitostí nebývá až tak mnoho, takže když se nějaká naskytne, je nutné ji využít.

Před necelým rokem jsem tu psal o Vin Maghani 2000 z Domaine Canet-Valette v Languedoku, které jsem koupil ve výprodeji německého internetového obchodu Weinbotschaft. Následující víno pochází ze stejné zásilky, jen místo jeho vzniku se nachází o něco jižněji, v oblasti Roussillon. Výrobcem je vinařství Domaine Fontanel (web), které sídlí v obci Tautavel, asi 20 km severozápadně od Perpignanu. Vlastní je a vedou Pierre Fontaneil a jeho žena Marie-Claude. Vinařství bylo založeno v roce 1989, když se vzali a vedle svých životů spojili i své vinice :-) . Vinic mají celkem 35 ha, na nichž produkují dva hlavní druhy vín: suchá červená (Côtes du Roussillon Villages AOC) a "vin doux naturel", tzn. sladká dolihovaná, a to z bílých i červených odrůd (Muscat de Rivesaltes AOC, Maury AOC). Z těchto sladkých vín jsem zatím neměl možnost něco ochutnat, ale soudě podle ohlasů na internetovém fóru La passion du vin jsou dost oceňovaná.

Dále se budu věnovat už jen degustovanému vínu. Jak již bylo zmíněno v titulku, pochází z apelace Côtes du Roussillon Villages Tautavel, tzn. z poměrně malé zóny o výměře 300 ha, která se rozkládá na katastru dvou obcí, Tautavel a Vingrau. "Prieuré" (což znamená "převorství") je název parcely o výměře 3 ha, velmi svažité a obrácené k severozápadu, kde hrozny dozrávají relativně pozdě. Podloží je zde pískovec, půda obsahuje mrazem erodovaný vápenec, v hloubce 40 cm jsou větší valouny ("galets roulés"), prostě takový menší "geologický maglajz" :-) .

Prieuré 2000 je směs odrůd Syrah (65 %), Grenache (25 %) a Mourvèdre (10 %), se značně zredukovaným výnosem 25 hl/ha (přičemž pravidla apelace povolují 45 hl/ha). Školeno v nových dubových sudech po dobu 18 měsíců.

Neprůsvitná granátová barva s mahagonovým odstínem, odpovídající stáří vína. Vůně má střední intenzitu, ale je velmi komplexní, výrazně v ní dominují terciérní aromata a také je cítit lehká živočišnost. Celkově je vůně velmi zajímavá a slibná, vybízející k ochutnání. Chuť tento slibný dojem hned potvrzuje: je plná, ale nejde o žádné monstrum; má pěknou krémovou ovocitost, byť již hodně (a zdařile) přeměněnou stárnutím. Jemnozrnné třísloviny, bez jakéhokoliv náznaku "vysušení" (čímž jinak trpí část starších languedockých vín). Velmi harmonická a hlavně dlouhá dochuť, vyvolávající jen přihlouplý úsměv a naprostou blaženost... Sametově jemné a skvěle pitelné, hned první večer do mě padla více jak polovina láhve (což se mi u jižních vín rozhodně nestává pokaždé). Určitě horký kandidát do letošního Top ten!

Druhý den jsem nepozoroval žádnou výraznější změnu, víno si drží svůj výrazný a těžko zaměnitelný charakter, vzduchu odolává zcela bez problémů. Vinařství udává potenciál k archivaci 10 let, to je podle mě dost minimalistický odhad. Prodejce Matthias Hilse je doporučuje pít do roku 2020, k čemuž bych se klonil spíš. Koupeno ve slevě za 10 €, což byl bez přehánění "nákup století". Běžná cena je 22,50 €, ale ani tato není nijak přestřelená, kvalitě a stáří vína odpovídá. Pro mě to byla hodně zajímavá a hlavně příjemná zkušenost - stejně tak si ale dokážu představit, že pro mnoho lidí vypadá ideál červeného vína úplně jinak.

Počet příspěvků v diskuzi: 3  Vložit/Zobrazit příspěvek
Počet zobrazení článku: 3472x