O Víně

21.03.2010 Michal Aktivni: Ano Datum a cas publikace: 21.03.2010 07:00

Po stopách Templářů aneb Sylvánské zelené poprvé

Odrůda Sylvánské zelené má pravděpodobně svůj původ v Rakousku. Je přírodním křížencem Tramínu a Rakouského bílého. Sylvánské se dříve velmi využívalo do směsí s tvrdšími víny (například s Ryzlinkem vlašským). Ochutnal jsem tuto odrůdu vyrobenou Templářskými sklepy, která pochází z řady Komtur Ekko.

Lahev o objemu 0,75 L typu Templář provází celou řadu Komtur Ekko. Cena 89,- Kč (včetně 20 % DPH).

Barva tohoto vína má velice příjemný žluto-zelený nádech. Aroma je lehce pikantní, jsou zde cítit i tóny připomínající trávu. Po zakroužení sklenkou víno vykazuje vysokou viskozitu a víno pozvolna stéká po stěnách pohárku.

Chuť Sylvánu je plná, extraktivní, mírně kořenitá s větším množstvím kyselin. Víno je hladké s vláčnou harmonii. Nejsou zde patrné stopy stařinky nebo únavy.

Sylvánské zelené je pro mne zajímavá odrůda, dá se servírovat k drůbežímu masu, těstovinám a sýrům s bílou plísní, vhodné je i k telecímu masu. Jestliže rádi pijete vína i jen tak samotná, je Sylvánské zelené pro tento účel jako stvořené. Vhodná teplota podávání se pohybuje mezi 10 až 12 °C. Poměr ceny kvality je slušný, poněkud horší je to s dostupností, prošel jsem několik vinoték a obchodů, téměř všude měli kompletní řadu, ale Sylván v nabídce bohužel chyběl.

K vytvoření této recenze jsem chtěl použít i informace přímo od Templářských sklepů, ale na mé otázky bohužel nikdo neodpověděl. Informace na webu „Templářů" jsou poměrně strohé, což je na tak velkého producenta vín hodně podstatný nedostatek.

Tímto článkem nechci nikoho přesvědčovat, zda je Sylvánské zelené od „Templářů" dobrá či špatná koupě. Já jsem si na něm moc pochutnal, ale věřím, že pro někoho může toto víno být obyčejné. Přeji všem čtenářům dobrou chuť.

Počet příspěvků v diskuzi: 0  Vložit/Zobrazit příspěvek
Počet zobrazení článku: 4322x