O Víně

09.08.2022 Lucka Aktivni: Ano Datum a cas publikace: 09.08.2022 07:00

Berliner Wine Trophy 2022 - největší světová soutěž pod patronátem OIV

Od záštity OIV v roce 2004 se Berliner Wine Trophy stala největší světovou soutěží vín a nejvýznamnější mezinárodní vinařskou výzvou Německa pod patronací OIV a UIOE . Berliner Wine Trophy každoročně sdružuje známé výrobce a distributory z celého světa a počet přihlášených vzorků neustále roste s více než 14 000 přihlášenými ročně (zimní a letní vydání).

Měla jsem tu skvělou možnost účastnit se letního hodnocení soutěže BWT, které probíhalo v termínu od 29. července do 7. srpna 2022 a rozděleno bylo do dvou hodnotících částí. Já se účastnila té první, tj. 29. 7. - 2. 8. 2022. Lze se účastnit i obou, ale to už normálnímu smrtelníkovi nevychází dovolená. Komise ve složení: předseda Klaus Herres (rodinný podnik na sekty v Leiwenu na Střední Moele (https://st-laurentius-sekt.de/)), dále dva Němci (Frank Gronau (manažer vín a sektů v řetězci prodejen EDEKA) a Sven Saalfrank (oblastní manažer řetězce Herzberger), Portugalec José Manuel Carvalho (asistent profesora na uvinerzitě University of Aveiro, disertační práce na téma „Nakládání s městským odpadem v malých obcích: nové politiky a strategie") a Ukrajinka Svitlana Tsybak (šéfka Asociace malých rodinných vinařů a generální ředitelka vinařství Beykush (https://beykush.com/en/)).

Na soutěži bylo 400 mezinárodních hodnotitelů, přes 14 tisíc přihlášených vín z více jak 40 zemí. Kvůli omezenému počtu míst nemohlo být mnoho přihlášek přijato do konce registračního období. V poslední zimní edici zaregistrovalo své produkty téměř 2 tisíce účastníků ze 40 zemí. Mezi účastníky jsou i přihlašovatelé ze zemí s malou vinařskou tradicí, což svědčí o vysoké mezinárodní pověsti Berliner Wine Trophy.

Ve spolupráci s příslušnými komisemi byl maximální počet přihlášek do Berliner Wine Trophy omezen na 7 tisíc na akci. Bohužel, pokud byl tento limit, který je stanovem, překročen jako v předchozích případech, bude se muset uzavřít registrační období před stanoveným termínem. Pro DWM - Deutsche Wein Marketing, je toto omezení logickým krokem v kvalitním přístupu, se kterým funguje a který implementuje ve všech oblastech práce. Se záštitou OIV a UIOE (a přísnými kontrolami, které to obnáší), s notářským dohledem, enologickými rozbory oceněných vín a mnoha dalšími jsou i se všemi členy poroty připraveni odevzdat produktům veškeré uznání, které si zaslouží. Toto opatření zároveň zabraňuje inflačnímu nárůstu oceněných vín s medailí Berliner Wine Trophy. Získat toto ocenění bylo vždy něčím výjimečným a mělo by to tak zůstat. Účastníci by proto neměli čekat na poslední chvíli, ale odevzdat vína co nejdříve.

Každý den se hodnotilo ve 3 flightech po cca 15-20 vzorcích. Pro představu, co jsem hodnotila já a jaké odrůdy se nejčastěji objevují, je sumarizováno zde:

29/07:

1 flight - Chardonnay Italy

2 flight - d´ Abruzzo Montepulciano

3 flight - Garnacha (Tintorera)

30/07:

1 flight - mix - Saphira, Bacchus, Weissburgunder (čistý nebo v cuvée s Rivarem (MT)), Auxerrois, Grauburgunder

2 flight - Merlot 2021 France

3 flight - Nero d´Avola (Sicílie)(+ Syrah), Lagrein (Tyrolsko), Nero di Troia (+ Merlot, + Negroamaro (Apuli), CS + Me, CS + Primitovo, Rosso IGT

01/08:

1 flight - Pinot Grigio 2021

2 flight - Portugalsko: Tinta Roriz + Alicante Bouche (+Shiraz), Trincadeira + Aragonez, Shiraz + Touriga NAtional, Shiraz + Castelao (jižní Portugalsko), Syrah + Touriga National...pozn (Tinta Roriz=Aragonez=Tempranillo)

3 flight -Německo: Blauer Zweigelt, St. Laurent, Blauee Spätburgunder + Dornfelder, Lemberger, Dornfelder, Syrah, Merlot, Merlot + Cabernet Dorio, MErlot + CF

02/08:

1 flight - Pinot Grigio Rosé, Pinot Grigio + Pinot Nero, Aglianico (jižních oblastech Itálie, většinou Basilicata a Kampánie), Aleatico, Nerello Mascalese (okolo Etny), Caliegiollo (z italštiny po „třešni", často ve směsi Chianti, v Umbrii jako lehké víno zatímco v Toskánsku velká strukturovaná vína), Caliegiollo + Aleatico (okolí Elby), Barbera + Dolcetto (Piemont)

2 flight - Sangiovese, Pinot Nero, Corvina Veronese (=Cruina, oblast Veneto) + Rondinella (Veneto a do vín v oblastech Valpolicella and Bardolino), Raboso (=Raboso Piave-Piave podle názvu řeky poblíž místa, kde se pěstuje, obl. východní část Benátska), Nero d´Avola, Nero di Troia, CS + Me, Aglianico

[1] International Organisation for Vine and Wine

[2] International Union of Oenologists

Počet příspěvků v diskuzi: 0  Vložit/Zobrazit příspěvek
Počet zobrazení článku: 1070x