O Víně

14.09.2020 Lucka Aktivni: Ano Datum a cas publikace: 14.09.2020 07:00

Vinice v Rájci aneb Nectar Lucis a založení vinohradu na zámku Doudlebách nad Orlicí

Reportáž z vinice v Rájci aneb Nectar Lucis.

Víno znamená kulturu nejen tu slavnostní, ale i tu každodenní. Již od antických časů prorůstá světové dějiny a je významným nástrojem spojování různých národů a civilizací. Jeho dopad a široký dosah se projevuje v krajině a architektuře, ve filosofickém a možná i politickém myšlení, v literatuře nebo výtvarném umění, ale také ve společenském a rodinném životě. I v dnešní době jsou lidé se svými příběhy, kteří se rozhodli ujmout heroického úkolu a to vzkřísit slávu již zaniklého vinařství v Čechách. V oblastech, kde se dříve víno skutečně pěstovalo.

Pokud se přesuneme do oblasti východních Čech, nalezneme zde, nám všem velmi dobře známý, vinohrad v Královéhradeckém kraji, v obci Kuks na Trutnovsku. Kukská vinice patří Vinným sklepům Kutná Hora a pěstují se zde burgundské odrůdy, a to Rulandské modré, šedé, bílé a starobylá odrůda Tramín bílý, neboli Brynč. Vinné keře se zde pěstují archaickým způsobem, takzvaně „na hlavu", kdy se réva vinná vyvazuje k jedinému kůlu a pne se do výšky.

Další registrovaný vinohrad je v obci Rájec (Borovnice Rájec, cca 6 km od Chocně), jež byl vysazen v roce 2017 absolventkou Mendelovy univerzity, oboru Vinohradnictví a vinařství. Vysazeny zde jsou prozatím dvě odrůdy; Solaris a Rinot, způsob vedení révy je rýnsko-hessenské. Dnes se již dají koupit tato vína pod značkou Nectar Lucis (www.nectarlucis.cz). Obě vína získala stříbrnou medaili na hradeckém poháru vína. Zhruba 6 km od Rájce, bylo v 16. a 17. století na návrší nad cestou k Běstovicím 12 vinic o celkové rozloze větší než tři a půl hektaru.

Další registrovaný vinohrad je na zámku v Doudlebách nad Orlicí. V areálu zámku bylo v letošním roce vysazeno celkem 3000 ks révy vinné v odrůdové skladbě 1350 ks Jahanniteru a 1650 ks Solarisu, ve sponu 2 x 0,6 m.

Zámek Doudleby nad Orlicí, který patří rodu Bubna-Litic, je renesančním skvostem s unikátními sgrafity tzv. kobercového tvaru, a to jak na vnější fasádě, tak i na vnitřním dvoře a na všech dvanácti komínech. Takto řešená sgrafita jsou ojedinělá i v evropském kontextu a přitahují pozornost odborníků z celého světa. Kolem zámku je vybudován park v anglickém stylu, na rozdíl od parků francouzských, s prostorem pro přirozený růst porostů. V sousedství parku se nachází zámecká obora, v prostorách zrekonstruované sýpky je galerie a přírodovědné muzeum a velmi oblíbená je postupně rozšiřovaná zoo domácích zvířátek, tzv. Babiččin dvoreček.

Zajímavostí je také to, že zámek je přes čtyři sta let (s výjimkou totality) ve vlastnictví jediného šlechtického rodu. Přáním paní Eleonory Dujkové bylo, aby se v Doudlebách návštěvníci cítili dobře a aby zámek zůstal místem, které skrze odkaz předků nabídne poučení i potěšení pro všechny generace. Její potomek, pan Petr Dujka, to veškerou svou činností na zámku a kolem zámku, svým odhodláním a poctivou prací, láskou k přírodě a všemu živému plně dokazuje.

Na první víno z doudlebského zámku se můžeme těšit v roce 2023. Kromě pana Dujky a jeho rodiny se tam určitě potkáte i s Nectar Lucis. Přijďte a pohárkem dobrého vínka budete srdečně přivítáni!

Počet příspěvků v diskuzi: 1  Vložit/Zobrazit příspěvek
Počet zobrazení článku: 2610x