O Víně

21.02.2018 Lucka Aktivni: Ano Datum a cas publikace: 21.02.2018 07:00

Jak se daří rájeckému vinohradu!

Dne 29.4.2017 proběhla výsadba vinohradu v Rájci, okres Rychnov nad Kněžnou, kraj královéhradecký.

Někteří z vás o tomto počinu již možná četli, viz odkaz zde.

Vysazeno bylo 1 500 ks sazenic révy vinné, z toho 1 000 ks odrůdy Solaris a 500 ks odrůdy Rinot. Vinice byla vysazena ve sponu 2 x 0,6 m.

V prvních měsících po výsadbě jsme se nejvíce potýkali s likvidací plevele (moje nejméně oblíbená činnost) a k datu 28.7.2017 se nám pracně podařilo, aby vinice vypadala jako na obr. č. 1.

Vinohrad vesele rostl a v měsíci září vypadal viz obr. č. 2. Občas se i najde nějaký dobrovolník či pomocník na práce do vinohradu, např. moje kolegyně z práce a kamarádka zároveň, obr. č. 3. Samozřejmě při každé činnosti nesmí chybět pohárek dobrého vínka :-)

Při vyvazování sazenic k roxorovým tyčkám (⌀ 8 mm) jsme našli i nějaké zapomenuté hrozny Solarisu, obr. č. 4. z 21.9.2017 a vyvázaná vinice, bez plevele (snad všeho druhu), se hrdě tyčila viz obr. č. 5.

Nato nás lehce potrápila plíseň révy (Plasmopara viticola). S chorobou jsme pomocí zádového postřikovače a účinného přípravku bojovali a o den posunuli nástupní termín naší rekreace v Krkonoších. Boj proběhl s výhrou na naší straně. O to více úspěšně a s pocitem zaslouženého odpočinku probíhala naše rekreace. V polovině října jsme takto hrdě stáli dál a vypadali jako na obr. č. 6. Zde můžete vidět a i porovnat bujnost růstu obou odrůd - 1 000 ks Solarisu vlevo a 500 ks Rinotu vpravo.

Zhruba měsíc posléze nás pro změnu potrápila divoká prasata. Chodí z lesa zprava přes náš pozemek směrem doleva (směrem, kde myslivci zakrmují). Jak je vidět z obr. č. 7 a obr. č. 8, prasata nelenila a ryla přímo podél plotu. Člověk se na internetu dočte různé fígle proti divočákům, ze zkušeností myslivců slyší zase jiné fígle, ale ono jich v podstatě ve finále moc není. Prasata si na všechno časem zvyknou a jsou „rezistentní". Takže jsem vsadila na čistě přírodní preparát a to lidské vlasy. Navštívit dámské kadeřnictví za účelem získání vlasů by problém nebyl, ale z dámských odbarvených vlasů by prasata té „člověčiny" zřejmě moc necítila. Byla jsem tak nucena v Hradci Králové najít klasické pánské holičství. Naštěstí chodím okolo jednoho, cestou z práce domů na vlak. Když jsem se tam vypravila, předem jsem si rozmýšlela, co řeknu... zrovna měli narváno, na křeslech seděli pánové a nechávali se krášlit a upravovat, takže jsem si jednu paní kadeřnici zavolala na chodbu a vysvětlila jí, o co se mi jedná. K mému údivu a překvapení jsem zřejmě nebyla první, kdo ji s podobným kuriózním nápadem oslovil. Dostala jsem pytel plný vlasů různých barev (dle barev možno posuzovat i stáří zákazníků) :-) a doporučení nacpat vlasy do punčochy (stačí prý silonové podkolenky) a rozvěsit kolem. Jako první se chytilo prasátko francouzského původu, obr. č. 9. Můj věrný životní partner a pomocník do vinohradu, francouzský buldoček Japp. Jeho nadšení pro práci lze vidět i z jiných fotek, např. obr. č. 10, a 11. (už tady radši nebudu ani popisovat, jak jsem proti divočákům zjara okolo vinohradu přivazovala ke stromům a hraničním kolíkům pozemku chuchvalce ovčí vlny, kterou mi dovezla kolegyně z práce ve dvou pytlích a smrdělo mi celé auto ještě snad týden potom). Nevím, jestli to opravdu zabralo, nebo to bylo tím, že prasata už v tu dobu zrovna neměla zájem, ale ovčí vlna i vlasy se jevily jako účinný ochranný prostředek.

Později už se žádné práce nekonaly. Na Štědrý den jsem ale měla výčitky, že jsem sazenice nepřihrnula hlínou, tak jsem s pomocí starší sestry a mamky udělala hrůbky alespoň kolem Rinotu (Solaris ty případné mrazy přežije, doufám), obr. č. 12 a 13.

No a na závěr jaká byla úmrtnost sazenic z 1 500 celkových sazenic se neujalo 135 ks. Konkrétně z 1 000 ks Solarisu se neujalo 45 ks a z 500 ks Rinotu se neujalo 90 ks. Tipuji ale, že mezi těmi 135 ks je cca 15 ks mnou polámaných, které se předpokládám na jaře znova rozjedou. Uvedu ještě trochu více konkrétní čísla z 500 ks Solarisu od dodavatele č. 1 se nechytlo 8 ks a z 500 ks Solarisu od dodavatele č. 2 se neujalo 37 ks. (Rinot je od dodavatele č. 2)

V současné době sháním nové sazenice na podsazení, Solaris bez problémů, ale Rinot nikde není. Snad mi samotný otec odrůdy nechá pár kusů ze své soukromé rezervy.

Práce v novém rájeckém vinohradu je a stále bude pořád dost, takže kdybyste se někdo nudil a chtěl strávit pár hodin svého času nejen s motykou či nůžkami v ruce, ale i při pohárku dobrého vínka, určitě mne neváhejte kontaktovat.

Počet příspěvků v diskuzi: 3  Vložit/Zobrazit příspěvek
Počet zobrazení článku: 4126x