O Víně

29.01.2018 jbes Aktivni: Ano Datum a cas publikace: 29.01.2018 07:00

Lednová vína 2018 aneb Jak chutná víno z původní evropské révy vinné

Desítka zahraničních vín, mezi nimi i jedno z vinice nikdy nezasažené mšičkou révokazem. Mění roubování chuť? A také co je bobal a jak se uleží víno z Lidlu.

Gewurztraminer 2011 Vintage, polosuché, Alsace AOC, Charles Sparr, Riquewihr, Francie - vůně liči, sušených meruněk, medu a kořenitosti, v chuti totéž co ve vůni, plné tělo, olejovité, s lehkou hořčinou v závěru, delší dochuť. Pěkný vyzrálý tramín, ocenil jsem horšími 8 (85) body. Alkohol 13 %. Cena na internetu cca 350 Kč.

Gratianus crianza 2013, suché, Navarra DO, Bodegas Cosecheros, Olite, Španělsko - bohatá vůně sladkého dřeva, dubu, černého rybízu, borůvek, mirabelek, třešní a višní, v chuti to samé co ve vůni, ale doplněné o vanilku, hořkou čokoládu a kávu, příjemná šťavnatost a kyselinka, nádech zemitosti a rašeliny, pěkné třísloviny, plné tělo a dlouhá dochuť. Dal jsem lepších 8,5 (90) bodů. Alkohol 14,5 %. Koupeno přímo ve vinařství 2016 za 15 €. Víno zrálo 16 měsíců v dubovém sudu. Hrozny pochází s malé vinice La Calera, kterou, jako jednu z mála v Evropě, nikdy nepostihla nákaza mšičkou révokazem, tudíž jsou tam stále původní obnovované pravokořenné sazenice Gratianus. Charismatický starší vinař/průvodce tvrdil, že chtě nechtě americké podnože mění chuť vína. Co myslíte?

Viňa Salceda reserva 2004, suché, Rioja DOC, Viňa Salceda S.I., Elciego, Španělsko - vůně višně, sladkého dřeva a švestek, chuť káva, višně, švestky, sladké dřevo, borůvky, svíravější třísloviny, borůvky, likérový alkohol, dlouhá dochuť a plné tělo, ale celkově mi přišlo nevyrovnané, lepších 7 (81) bodů. Alkohol 13 %. Cena na internetu 12 €.

Casa Don Angel Bobal 2004, suché, Utiel-Requena DO, Bodegas Vera de Estenas, Utiel, Valencia, Španělsko - vůně hřebíčku, kávy, hořké čokolády, sladkého dřeva a višní v čokoládě, také v chuti najdeme to, co ve vůni, dochuť dlouhá likérová, pevné plné tělo se svíravějšími tříslovinami. Zajímavé víno z méně známé odrůdy Bobal, 8 (86) bodů. Alkohol 14,5 %. Cenu jsem nenašel, cca 15 €.

Sillon 2014, suché, Cotes du Lot Rocamadour IGP, Les Vignerons de Roc-Amadour, Francie - vůně borůvek, ostružin a sladkého dřeva, v chuti švestky a červené ovoce, borůvky, ostružiny, sladké dřevo, závěr do čokolády, živá kyselinka a výraznější, ale nerušící, třísloviny, střední tělo, delší dochuť. Pěkně strukturované víno, 8 (86) bodů. Cuvée Merlotu a Malbecu. Nálepka zlaté medaile Concours des Vins du Sud-quest 2016. Alkohol 13,5 %. Koupeno 2017 na trhu ve Francii za 7,5 €.

Clos La Coutale 2013, suché, Cahors AOC, Philippe Bernede, Vire-Sur-Lot, Francie - živočišná vůně doplněná švestkami, šťavnatá živočišná chuť, zralé višně, švestky, jemné třísloviny, střední tělo, delší dochuť. Dobře pitelné víno pro toho, kdo má rád živočišnost, lepších 7,5 (84) bodů. Alkohol 12,5 %. Koupeno 2016 ve výprodeji vinotéky ve Francii za 4 €.

Dolia, lahvováno 2015, suché, Cannonau di Sardegna DOC, Soc. Coop. Agricola Cantina Sociale di Dolianova, Itálie - víno ze Sardinie s vůní třešní, šťavnatá chuť po přezrálých černých třešních, borůvkách, poměrně příjemné třísloviny, střední tělo a delší dochuť, 7,5 (83) bodů. Alkohol 14,5 %. Cena na internetu 6 €.

Chapelle de Potensac 2009, suché, Médoc AOC, Domaines Delon, Potensac, Francie - vůně malin, sladkého dřeva, ostružin, švestkových povidel, v chuti ostružiny, sladké dřevo, lehce povidla, šťavnaté s příjemnou a znatelnou kyselinkou a výraznějšími taniny, střední tělo a delší dochuť. Škoda brzkého otevření, víno mělo ještě minimálně 3 roky ležet, takto horších 8 (85) bodů. Alkohol 13,5 %. Koupeno v Lidlu 2015 ve výprodeji za 174 Kč. Pak jsem dohledal, že původně bylo nabízeno v roce 2014 za 699 Kč a tehdy byl v letáku popis, že chuť je tvrdá a hrubá a bylo mu uděleno 79 bodů. Vida, jak se dokáže víno s dobrým potenciálem zrání pěkně vyvíjet.

Gran Tierra Gran Reserva Cabernet Sauvignon Carmenere 2013, Gran Tiera Wines, Chile, stáčírna GU3 1LR United Kingdom - vůně malin, ostružin, rybízové marmelády a povidel, chuť odpovídá vůním, plné tělo, delší dochuť, uhlazené třísloviny, pěkně pitelné šťavnaté víno, 8 (86) bodů. Alkohol 13 %. Cena na internetu cca 8 USD.

Seňorio de Rubiós Cosecha 2011 Condado do tea blanco, Rias Baixas DO, Bodegas Coto Redondo, Rubiós, Galicie, Španělsko - jediné bílé víno dnešního popisu vonělo po ananasu a dýňovém kompotu, v chuti také ananas, dýňový kompot a oříšky, plné tělo, nižší kyselina a vysoká barva, uhlazené pití, slabších 8 (85) bodů. Alkohol 12,5 %. Cena na internetu cca 6 €.

K bližším informacím o bodování klikněte na tento odkaz.

Počet příspěvků v diskuzi: 3  Vložit/Zobrazit příspěvek
Počet zobrazení článku: 3234x