O Víně
Základní informace o autorovi s nickem JBES.
Finančně dostupná vína z obchodů i vybraná vína z vinoték, žádné vyloženě nezklamalo.
Naturální víno, vína z netradiční destinace Bítovany u Chrudimi a různá vína z Moravy.
Dostupná vína u nás v obchodě za nízkou cenu i vína malých vinařů z Francie.
Vína ze Srbska, Severní Makedonie, Albánie a Chorvatska nerecenzujeme často, ale je to škoda, protože zejména z odrůdy Vranec/Vranac bývají výborná.
Druhá část o vínech našich jižních sousedů, nyní z oblasti Kremstal, Kampstal, Traisental ale i dalších.
Vína našich jižních sousedů, převážně z oblasti Wachau, a tentokrát jedno lepší než druhé.
Virtuální vinná návštěva Izraele, Gruzie i zámoří - Argentiny, Chile a Kalifornie. Většinou skvělá vína, která stojí za ochutnání.
O slunci a měsíci, o tom jak je Luca Maroni mimo, skvělá Rioja, neboli o desítce vín z jižní Evropy pocházejících z různých zdrojů.
Moji přátelé a blízcí vědí, že mají vždy přinést nějaké víno, které je někde zaujalo. Takže se sešla osmička darovaných vzorků z Moravy doplněná o moje průzkumné lahve ze Slovenska a Čech. A jak už to u takových nevyzkoušených věcí bývá, střídají se dobré věci s propadáky. Zvítězilo překvapení zpod kuchyňské linky.
Poznámky k francouzským vínům, z větší části z lokální produkce, ale často o to zajímavějších.
Drobný přehled vinařské produkce z různých koutů světa prostřednictvím jedenácti červených vín. Nejlepší tentokrát byly gruzínské Saperavi.
Ne náhodou se ryzlinkům říká královská odrůda. Pokud má vinař dobré přírodní podmínky a umí je využít, vznikají skvělá vína. Často k tomu nepotřebují mít vysoký obsah alkoholu. A protože marketing vládne světem, najdeme na lahvích i vtipnou etiketu.
Koronavirová karanténa mě donutila sáhnout do sklepních zásob, a tak představuji francouzská vína, převážně červená, která pocházela z různých zdrojů, žádné nezklamalo a to nejlepší překonalo i 90 bodovou hranici.
Sešla se vína různého původu a různé kvality, některá velmi povedená. Francie dopadla výrazně lépe.
Tentokrát výběr z produkce většinou malých vinařů. Nejlepší poměr cena/výkon měl Aurelius z Blatnice.
Desítka vín z různých vinařství a červené předčilo bílé.
V březnu pokračuji ještě v zahraničních vínech, tentokrát se sešly lahve z Itálie, Španělska, Francie a Maďarska. Průměrná i skvělá vína a jedno ještě lepší.
V únoru se sešlo na stole 11 zahraničních vín z různých oblastí a také různé kvality, takže rozptyl bodování je značný. Ale stará pravda - Zraje jako víno - se potvrdila. Nicméně je třeba vzít na vědomí, že platí to nevyřčené, že se to týká jen kvalitních výtvorů.
Desítka zahraničních vín, mezi nimi i jedno z vinice nikdy nezasažené mšičkou révokazem. Mění roubování chuť? A také co je bobal a jak se uleží víno z Lidlu.