O Víně

30.08.2010 J. Aktivni: Ano Datum a cas publikace: 30.08.2010 07:00

Postřehy z vín vypitých v srpnu 2010

Na následujících řádcích najdete mé dojmy z deseti vín, která jsem otevřel v průběhu srpna a která stojí za připomenutí. V tomto měsíci jsem měl to štěstí na jednu zajímavou odrůdu (Blauburger) a na několik vín, které měly našlápnuto na samostatnou recenzi.

V průběhu srpna jsem postupně otevřel 6 vín z ČR a čtyři zahraniční (2x Španělsko, Chile a Austrálie).

1. Semillon x Sauvignon Blanc 2006 - Tyrrell´s Wines, Austrálie

Moc často se nedostávám k bílým australských vínům a proto jsem uvítal možnost koupit v kaci za 100,- Kč v červnu v Globusu kupáž Semillon x Sauvignon Blanc. Vedle sympatické ceny (původní cena 239,- Kč) byl i nápis "Old Winery". Na šroubovací uzávěr si už pomalu zvykám u vín, u kterých je účelem uchování primární aromatiky, což by měl být i případ tohoto vinařství. Víno pochází z oblasti Western Australia. Barva je zlatá, nižší intenzity a jiskrná. Ve vůni jsou ovocité tóny (broskve), které doplňuje buket bílého angreštu. Chuť je svěží, ovocitá a v závěru cítím zvláštní mineralitu. Víno rozhodně nezklamalo a do teplého odpoledne se hodilo. Tento první vzorek by si zasloužil samostatnou recenzi.

2. André 2007 odrůdové jakostní - Ekologické hospodářství rodiny Abrlovy, Pavlov

André je jedna z mála odrůd, které příliš nevyhledávám a zatím jsem mu nepřišel na chuť. Dnes tento předsudek zkusím změnit bio André ze Slunného vrchu v Pavlově. Lahev jsem kupoval přímo ve vinařství v červnu 2010 za 85,- Kč a uzavírá ji korek plátek-drť-plátek délky 38 mm s potiskem vinařství. Barva je rubínová s fialovými záblesky. Vůně je jemná a poznávám v ní jemné kořenité tóny, které doprovází buket fialek. Také chuť má kořenitější projev, třísla jsou výraznější a pravděpodobně se dá ještě archivovat. Víno je plné, to ano, ale při polknutí nezklouzne a má takový tvrdší doznívání.

3. Coto Vintage 2004 Denominación de Origen Calificada (DOCa) (Crianza) - El Coto de Rioja S.A., Španělsko

Červnovém výprodeji v Globusu jsem lahev kupoval za 110,- Kč (původní cena 169,- Kč) a protože jde o Crianzu, neměl jsem důvod vůbec váhat. Lahev uzavírá korek plátek-drť-plátek délky 44 mm. Adjustáž má netradiční prvky vysoké zvěře, černo-zlatá perokresba etikety má své kouzlo. Kvalitní staniolová záklopka s logem vinařství. Hrozny mají původ ve vinařské oblasti La Rioja a dvou podoblastí (Rioja Alta a Rioja Alavesa). Vyrobeno je z odrůdy Tempranillo, víno zrálo 12 měsíců v nových barikových sudech a následně rok v lahvi než se dostalo do prodeje. Barva je purpurově červená a má světlejší intenzitu. Vůně je od prvního okamžiku typická pro Tempranillo a má stopy po zrání v barikovém sudu. Jsou zde třešňovo-kořenité tóny, které se rozvíjí také v chuti. V dozvuku je krásný nasládlý ocásek. Je to hodně povedená Crianza, která za cenu 110,- Kč nemá chybu. Na závěr ještě uvedu, že webové stránky vinařství uvádí detailní informace pouze u ročníku 2005 a za zmínku stojí ještě grafické spodobnění celého výrobního postupu tohoto vína.

4. Veltlínské zelené 2003 výběr z bobulí - PPS Agro a.s., Strachotín

Tento výběr z bobulí jsem po zveřejnění recenze od Petra (jeho hodnocení 4-3-1) nechával být v archivu a tajně doufal, že z něho ještě něco bude. Psal o něm také Anax!en (více zde) a jeho hodnocení (9-6-7) bylo diametrálně odlišné. Jak mi bude chutnat dnes? Víno je zatříděno jako polosladké a i přes vysoký zbytkový cukr (16,5 g/l) má obludně vysoký obsah alkoholu (14,7 % obj.) Lahev jsme kupovali společně s Petrem za 148,- Kč přímo ve vinařství v březnu 2005. Hrozny byly sklizeny na konci října 2003 na viniční trati Kolby v obci Pouzdřany. Réva byla v době sklizně 19 letá a pěstuje se zde na klasickém vedením a kamenité půdě. Barva je zlato-žlutá a čistá. Vůně je delší dobu uzavřená a vyžaduje určitý čas než se objeví buket přezrálých hroznů. V chuti jsou ale jen dvě složky, jakási vodová (rozhodně ne sladká cukrová voda) a kyselinka, která stojí ale úplně mimo tělo. Až po dvou hodinách se začíná veltlín jevit v lepší podobě, ale vysoká hodnota alkoholu ruší. Pravdou je, že doporučená archivace (2006) je dávno pryč, ale překvapuje mne, že víno s tak vysokým obsahem alkoholu a bezcukerného extraktu je prakticky mrtvé a katastroficky rozhozené. Jestli bylo připraveno jen na tři roky a pak vypít, nevím, ale u takto vysokého přívlastku bych očekával lahvovou zralost tak deset let. S hodnocením Petra musím bohužel souhlasit. Vinařství tento polosladký veltlín doporučuje podávat k hodně zralým sýrům, sladkým zákuskům a jako digestiv.

5. Viña Albali 2005 Denominación de Origen (DO) (Crianza) - Felix Solis S.A., Ciudad Real, Španělsko

Pod obchodním názvem Viña Albali najdete na našem portále několik recenzí, od základní řady až po nejvyšší Gran Reservu (stačí jen jít na stránku Recenze - Statistika a zde si nastavit příslušný filtr na stát ESP a vinařství Viña Albali. Také vinařský gigant Felix Solis S.A. je známý mnoha víny cenově velmi dostupnými. S řadou Viña Albali nemám žádný problém, v této cenové relaci jsou jejich vína pitelná, neurazí, ale není to také žádná bomba. Na přední etiketě je uvedeno, že víno zrálo 6 měsíců v nových barikových sudech. Adjustáž se drží již mnoho let stejného schématu, prochází jen malými změnami a rozlišuje se základní řada od Crianzy až po Gran Reservu. Lahev typu Bordó je uzavřena plným korkem délky 44 mm s potiskem vinařství. Dnešní lahev jsem kupoval v Kauflandu v červenci 2010 za 119,- Kč a kromě této lahve se v nabídce objevila řada dalších španělských vinařství od Crianzy až po Gran Reservy. Lahev je uzavřena plným korkem délky 44 mm s potiskem vinařství. Barva je granátově červená s rubínovými odlesky a střední intenzitou. Vůně je jemná a má kořenito-dřevité odstíny, které doplňuje vanilka a třešňové tóny. Chuť je středně dlouhá s kořenitým závěrem a dobrou harmonií. Je to příjemné a pitelné víno, kterému dotyk s dubem pomohl a má padesát na padesát poměr ovocitosti a dřeva. Vinařství tuto Crianzu doporučuje podávat ke grilovaným jídlům při teplotě 16-17 °C.

6. Blauburger 2009 - Vinařství rodiny Košuličovy, Hustopeče

Po dvou vínech ročníku 2009, o kterých jsem se zmínil v červencovém reportu zde otevírám poslední lahev, kterou jsem si v červnu za 150,- Kč přivezl a na kterou jsem se moc těšil. Lahev není normálně v prodeji, proto nemá etiketu. Fixem jsem si napsal pouze název odrůdy a ročník, abych se za pár měsíců v tom vyznal, což ale nebylo potřeba vzhledem k rychlému otevření :-) Jedná se o panenskou sklizeň (čtyř letá réva) na viniční trati Stráně (původní název Štarvicperky) v Hustopečích. V době sklizně měly hrozny cukernatost 20,5 °NM. Blauburger je kříženec Modrý Portugal x Frankovka v rakouském Klosterneuburgu šlechtitelem Dr. F. Zweigeltem. V poslední době se objevuje i v ČR, zejména na oblastních výstavách na Moravě. V Rakousku se nyní pěstuje na přibližně 900 ha vinic. Pokusná výsadba byla nedávno provedena ve vinohradech Mikros-víno (ZOD) Mikulov v Dolních Dunajovicích. Odrůda zatím není zapsána ve Státní odrůdové knize. Sklizňové zralosti dosahuje v první polovině října. V naší encyklopedii najdete další informace o odrůdě Blauburger pod tímto odkazem. Pavel Košulič vysadil Blauburger jako nadějnou odrůdu, která má v sousedním Rakousku velmi dobré výsledky a už tato panenská sklizeň se dle něho náramně povedla. V Rakousku jsou s touto odrůdou velmi dobré výsledky a podobné výsledky můžeme očekávat i na Moravě. Lahev uzavírá korek plátek-drť-plátek délky 42 mm. Barva je purpurově červená s rubínovými záblesky a velmi dobrou intenzitou. Vůně je komplexní a zajímavě strukturovaná. Jsou zde těžší zemité tóny, kávová zrna a ovocité odstíny. Také v chuti je to velmi zajímavá směs ovocito-kořenitých tónů, ale třísla jsou velmi jemná. Víno působí velmi dobrým a hutným dojmem. Blaugurger by si zasloužil samostatnou recenzi, takže posílám alespoň gratulaci do Hustopečí!

7. Veltlínské červené rané 2008 zemské - Vinné sklepy Maršovice v.o.s.

Po delší době jsem nakoupil několik lahví přímo ve vinařství a jsem zvědavý, jestli nedošlo k poklesu kvality. Naposledy jsem degustoval několik zemských vín ročníku 2004. Lahev stála 85,- Kč v červenci 2010 a nějakou dobu jsem čekal na detailní informace, kterých jsem se bohužel nedočkal. Adjustáž vinařství používá od roku 2004 a je podle mne povedená. Lahev je uzavřená sice plastovou zátkou délky 38 mm, ale u zemských vín je to docela běžné. Barva má velmi světlý až vodový odstín. Vůně nabízí svěží ovovité tóny. V chuti je pikantní kyselinka, ale při popíjení mám dojem, že jde o jednodušší typ vína pro každodenní pití. Obsah alkoholu se mi zdá vyšší než je uvedeno na etiketě (12,5 % obj.) Víno můžete klidně otevřít nyní a svůj vrchol pravděpodobně dosáhne v roce 2012.

8. Aliwen 2007 Cabernet Sauvignon x Syrah (Reserva) - Viña Undurraga S.A., Chile

Poprvé jsem psal o kupáži Aliwen (Cabernet Sauvignon x Carménère) v červencovém měsíčním přehledu vypitých vín. I druhou lahev jsem kupoval v akci za 79,90 Kč v Albertu v květnu 2010 (normální cena 159,90 Kč). Tato kupáž je vyrobena z odrůdy Cabernet Sauvignon (60 %) x Syrah (40 %). Hrozny byly ručně sklizeny ve vinařské oblasti Rapel Valley a víno zrálo 9 měsíců v barikových sudech z amerického a francouzského dubu (sklepmistr Carlos Concha). Lahev je uzavřena plným korkem délky 44 mm s potiskem vinařství. Barva je granátově červená s cihlovými odlesky a střední intenzitou. Vůně je intenzivní od prvního okamžiku. Jsou zde těžké kořenito-zemité odstíny, dále pak jemná vanilka a černé ovoce (třešně, černé jeřabiny). Chuť je středně dlouhá s kořenitým dozníváním. Podle mého je v této kupáži dominantní odrůda Syrah, byť má menšinu (40 %). Vysoký obsah alkoholu (14,0 % obj.) a výrazná třísla poněkud ruší. Je to hutné červené víno, které díky svému projevu můžete podávat k výrazným specialitám na grilu a hovězímu masu.

9. Rulandské šedé 2008 zemské - Vinné sklepy Maršovice v.o.s.

Podobně jako výše zmíněná večerka, i tuto lahev jsem kupoval v červenci 2010 za 85,- Kč přímo ve vinařství. Lahev uzavírá plastová zátka délky 38 mm. Barva je zlato-žlutá s oranžovo-šedými odlesky a střední intenzitou. Vůně je jemná a nabízí směs tropického ovoce, medových tónů a vyzrálých hroznů. V chuti je příjemná ovocitost se středně dlouhým doznívání. Je to rulanda s jemným projevem, u které vidím archivační potenciál na dva až tři roky. Toto víno hodnotím mnohem lépe než výše zmíněná večerka, u které jsem očekával více. I toto víno by si zasloužilo samostatnou recenzi.

10. Cabernet Moravia 2007 odrůdové jakostní - Ekologické hospodářství rodiny Abrlovy, Pavlov

Posledním vínem tohoto měsíčního reportu je lahev červeného vína od Abrlů, které jsem kupoval v květnu 2010 za 85,- Kč přímo ve vinařství. Původ hroznů je opět na viniční trati Slunný vrch v Pavlově. Lahev je uzavřena korkem plátek-drť-plátek délky 38 mm s potiskem vinařství. Barva je rubínová a má slabší intenzitu. Ve vůni jsou ovocité odstíny, které připomínají staré marmelády a rozmačkané červené ovoce. Vůbec bych nehádal, že jde o Cabernet Moravia, protože zde nejsou žádné tóny sladké červené papriky či makových buchet. Ale vůbec to nevadí, protože buket je kouzelný. Podobné je to také v chuti, ve které se rozprostírají velmi jemná třísla, příjemná kyselinka a sametově jemný dozvuk. Lahvovou zralost odhaduji v roce 2011. Také tato morávia by si zasloužila samostatnou recenzi a vřele ji doporučuji milovníkům této odrůdy, aby si vyzkoušeli, jak může víno chutnat v bio režimu a v poněkud nezvyklé podobě.

Tolik mé poznámky ze srpnových vín.

1-20 | 21-40 | Vše
Počet příspěvků v diskuzi: 3  Vložit/Zobrazit příspěvek
Počet zobrazení článku: 7712x