O Víně

28.02.2013 J. Aktivni: Ano Datum a cas publikace: 28.02.2013 07:00

Postřehy z vín vypitých v únoru 2013

V průběhu února jsem otevřel 10 vín. S trochou nadsázky bych mohl únor označit jako měsíc Znovínu Znojmo, protože jsem degustoval tři jejich vína. Pozitivní výsledky se ale nedostavily, jak bych u tak významného výrobce očekával. Především VOC Znojmo ročníku 2010 bylo doslova omylem. Zastoupení ze zahraničí bylo tento měsíc malé, pouze po jednom vínu ze Španělska a Chile. Velmi příjemně překvapil polosladký Kerner Mikrosvínu Mikulov, dále pak španělská i chilská Reserva a obě vína Miloše Michlovského, především kabinetní Frankovka.

Únorová skladba vín vypadala následovně:

1. Trio 2011 D.O. Rapel Valley (Reserva) - Viña Concha y Toro, Chile

Lahev jsem kupoval v prosinci 2012 za 249,- Kč (Albert). Jedná se o kupáž tří odrůd: Merlot (70 %) x Carménère (15 %) x Cabernet Sauvignon (15 %). Víno zrálo 12 měsíců v barikových sudech z francouzského a amerického dubu. Plastová zátka délky 44 mm s popisem této řadě rozhodně nesluší. Barva je inkoustově tmavá, velmi intenzivní a skoro neprůhledná. Jen na okrajích jsou fialové záblesky. Vůně je hluboká a široká. Jsou zde ovocité tóny (sušené švestky, povidla, borůvky), které přechází do kořenito-dřevitých tónů. Je velmi pravděpodobné, že se dalším nazráváním bude buket měnit. Chuť je plná a má dlouhé doznívání, ve kterém můžete najít výrazná třísla, extrakt z vyzrálých hroznů a kořenité tóny. Je to velmi robustní reserva, která potřebuje čas, aby se zjemnil vysoký obsah alkoholu (14 % obj.) a zakulatila třísla. Archivační potenciál odhaduji až do roku 2017 a lahev otevřít nejdříve na začátku roku 2014.

2. Frankovka 2010 kabinet - Vinselekt Michlovský a.s. Rakvice

Lahev jsem kupoval v prosinci 2011 za 89,90 Kč (akce Albert, běžná cena 139,90 Kč ). Nakupované hrozny (ZEMAS a.s.) byly sklizeny 29. října 2010 při cukernatosti 19,6 °NM na viniční trati Podvinohradí v obci Hovorany. Technologie výroby: technologie řízeného kvašení, poté víno zrálo 6 měsíců v dubových sudech. Lahev typu Bordo má objem 0,75 L (hnědé sklo) a je uzavřena korkem plátek-drť-plátek délky 44 mm s potiskem vinařství. Adjustáž má moderní střih a je vkusná, jak je u Miloše Michlovského zvykem. Na zadní etiketě je velmi podrobný popis vína a doporučení k pokrmům. Písmo je ale velmi malým fontem, takže se asi neobejdete bez lupy. Barva je rubínově červená a má nižší intenzitu. Vůně je jemná a nabízí drobné bobulové ovoce, marmeládové tóny a typické odstíny peckovin. Ve středně dlouhé chuti je příjemná kořenitost a noblesa, která má původ ve zrání v dubových sudech. Je zde příjemný a harmonický dozvuk, že se mi ani nechce věřit, že jde o problematický ročník 2010. Není to žádné "tenké" červené kabinetní víno, ale velmi slušná Frankovka. Archivační potenciál uvádí Miloš Michlovský 2012 až 2015 a po dnešní zkušenosti tomu věřím. Vinařství toto víno doporučujeme podávat k plísňovým a aromatickým sýrům nebo k hovězímu soté ze svíčkové nebo k jehněčí kotletě na česneku a zelenině při teplotě 18 °C. Je to nádherná kabinetní Frankovka, která mne dostala a když si vezmu, že jsem ji otevíral hned po dopití výše zmíněné Reservy o to více skláním poklonu, protože se vůbec neztratila. Analytické hodnoty: obsah zbytkového cukru 3,2 g/l, obsah kyselin 5,17 g/l, bezcukerný extrakt 24,5 g/l a obsah alkoholu 12,5 % obj.

3. Sauvignon 2010 výběr z hroznů - Znovín Znojmo a.s.

Lahev z řady Terroir Lacerta Viridis jsem kupoval v březnu 2011 za 169,- Kč (Tesco). Hrozny byly sklizeny 22. října 2010 při cukernatosti 22,0 °NM na viniční trati U Kapličky v obci Hnanice. Réva zde byla vysázena v roce 2004 a pěstuje se na středním vedení na vápenité spraši na písčito-hlinitých zvětralinách Dyjského masivu (15 - 25 % skeletu). Technologie výroby: odzrněno, odkaleno, zakvašeno čistou kulturou kvasinek, nerez, bez odbourání, lahvování celé šarže na jaře 2011. Po nepříliš dobrých zkušenostech s bílými znovínskými víny ročníku 2010 jsem lahev zařadil pouze do měsíčního přehledu. Znovín v době uvolnění vína do prodeji uváděl archivační potenciál na rok 2017 až 2019, tak uvidíme. Lahev je uzavřena korkem plátek-drť-plátek délky 42 mm s potiskem výrobce. Barva je zlato-žlutá, má šedivé odlesky a střední intenzitu. Vůně je kouzelná a má atributy, které u moravského Sauvignonu vyhledávám. Jsou zde tóny angreštu a vyzrálých broskví, které mám velmi rád, ale při vyšší teplotě vše postupně přechází do kopřivových odstínů, které už tak nemusím. V chuti je výrazná kyselinka, která poněkud zkracuje závěr a také jednou zmíněné kopřivové odstíny. Ani tentokrát nejsem happy. Znovín k tomuto Sauvignonu doporučuje podávat k sladkovodním rybám nebo kuřecímu masu. Archivační potenciál je uváděn 2017-2019, ale nevěřím tomu, že něco zásadního přinese. Analytické hodnoty: obsah zbytkového cukru 4,0 g/l, obsah kyselin 6,1 g/l, bezcukerný extrakt 26,9 g/l a obsah alkoholu 12,0 % obj.

4. Ryzlink vlašský 2007 pozdní sběr - Peřina Zdeněk Mikulov

Lahev jsem kupoval v květnu 2008 za 130,- Kč přímo ve vinařství. Hrozny mají původ na viniční trati Ořechová hora v obci Březí u Mikulova. Lahev uzavírá plný korek délky 44 mm s potiskem vinařství a ročníkem sklizně na horní plošce. Barva je zlato-žlutá, má velmi dobrou intenzitu a vysokou viskozitu. Vůně je kouzelná od prvního okamžiku. Jsou zde medové tóny v nástupu, které přechází do odstínů vyzrálých hroznů a minerality. V chuti je příjemný extrakt z hroznů, nádherná harmonie a kořenitý dozvuk, jak se na terroir Pálavy a vlašáku sluší. Neznám analytické hodnoty, ale pocitově mi přijde obsah zbytkového cukru na hranici polosuchého vína, ale díky pikantní kyselince a minerálnosti, má víno krásný závěr. Dnes bych koupil celý kartón, jak mi vlašák chutná. Začíná se projevovat nazrálost, ale archivační potenciál odhaduji až do roku 2014. Lahev doporučuji otevřít již dnes, kdy nejlépe oceníte pikantní kyselinky, svěžest a vyzrálost zároveň. Obsah alkoholu 13,5 % obj.

5. Kerner 2010 pozdní sběr - Vinařství Mikrosvín Mikulov, a.s.

Lahev polosladkého vína jsem kupoval ve výprodeji Kauflandu v lednu 2013 za 120,- Kč. Už dva roky se tato řada Donawitz vyráběná exkluzivně pro tento obchodní řetězec objevuje v nabídce tohoto řetězce spolu s dalšími bílými víny (Rulandské bílé, Veltlínské zelené) za 249,- Kč. Od začátku jsem měl pochybnosti, že se v této cenové hladině a řetězci tato řada nebude prodávat... Snažil jsem se na internetu dopátrat, zda řada Donawitz je jakási kopie standardní řady Mikrosvínu, ale nikde není ani čárka. Dá se to ale tak trochu předpokládat. Z pohledu informací je ale řada pro Kaufland velice strohá a nedozvíte se ani vinařskou obec a viniční trať, na analytické hodnoty můžete rovnou zapomenout... A tak mohu jen uvést, že hrozny mají původ v Mikulovské vinařské podoblasti. Lahev Top Bordo je uzavřena korkem plátek-drť-plátek délky 44 mm bez potisku, že by další úspora oproti standardu Mikrosvínu? Barva je intenzivní, zlato-žlutá a má vysokou viskozitu. Vůně je kouzelná, medovo-kořenitá, která postupně přecházela do sušené pomerančové kůry. Tento trend pokračuje i v dlouhé chuti, která je kořenitá, ale není unavující, protože obsah kyselinek je pocitově vyšší do dobře sekunduje zbytkovému cukru.

6. Veltlínské zelené 2010 VOC Znojmo  - Znovín Znojmo a.s.

Lahev jsem kupoval v září 2011 za 139,- Kč (akce Tesco). Už jsem se smířil s tím, že bílá vína ročníku 2010 nestojí za samostatnou recenzi a bohužel ani na jakoukoli archivaci. A tak zařazuji i tuto lahev do měsíčního přehledu i tento suchý znovínský veltlín deklarovaný jako VOC Znojmo. Hrozny byly sklizeny 11. října 2010 při cukernatosti 19,4 °NM na viniční trati Stará hora v obci Horní Dunajovice. Réva zde byla vysázena 1986 až 2000 a pěstuje se na středním vedení na vápenité spraši na Karpatské předhlubni (druh půdy: hlinito-písčitá, struktura půdy: slabě štěrkovitá). Technologie výroby: odzrněno, odkaleno, zakvašeno čistou kulturou kvasinek, nerez, bez odbourání, lahvování celé šarže v dubnu 2011. Lahev je uzavřena plným korkem délky 44 mm s potiskem vinařství. Barva je zlato-žlutá, má zelenkavé odlesky a nízkou intenzitu. Vůně má ovocité odstíny. Typická hořko-mandlová  vůně, kořenitost a mineralita je jen ve slabých náznacích... Co se ještě dalo uznat jako zcela běžné a průměrné víno ve vůni i barvě, zdaleka nedosahuje v chuti, která je hodně mizerná díky extrémně pálivé kyselině a nízkému extraktu. Na VOC Znojmo nedosahuje podle mne ani náhodou. A tak jsem velmi zklamán a nestačím se ani divit, jestli predikovaná lahvová zralost 2017 až 2019 není naprostý omyl. Dnes, po dvou letech od lahvování se kvalita určitě nezlepšila a nevěřím, že se další archivací posune správným směrem, spíše naopak. Podle mne je toto VOC podprůměrné jakostní víno, které dělá této apelaci velmi špatné jméno a nechápu, jak se do VOC dostalo..? Analytické hodnoty: obsah zbytkového cukru 5,0 g/l, obsah kyselin 6,2 g/l, bezcukerný extrakt 24,8 g/l a obsah alkoholu 11,5 % obj.

7. Rulandské bílé 2010 pozdní sběr - Znovín Znojmo a.s.

Lahev z řady Terroir Lacerta Viridis jsem kupoval v březnu 2011 za 169,- Kč (Tesco). Hrozny byly sklizeny 4. listopadu 2010 při cukernatosti 21,8 °NM na viniční trati Fládnická v obci Hnanice. Réva zde byla vysázena v roce 2004 a pěstuje se na středním vedení na vápenité spraši na písčito-hlinitých zvětralinách Dyjského masivu (druh půdy: hlinitá, struktura půdy: 5 - 10 % skeletu). Technologie výroby: odzrněno, odkaleno, zakvašeno čistou kulturou kvasinek, nerez, bez odbourání, lahvování celé šarže na jaře 2011. Lahev je uzavřena korkem plátek-drˇ-plátek délky 42 mm s potiskem výrobce. Barva je zlato-žlutá, má velmi zvláštní zelenkavé odlesky a střední intenzitu. Vůně je jemná a nabízí ovocité odstíny a jemnou vanilku. Ve středně dlouhé chuti je pikantní kyselinka, která ale v tomto případě nádherně zapadla a ladí se zbytkovým cukrem. Archivační potenciál uvádí Znovín až do roku 2019, ale nejsem přesvědčený, že se víno nezlomí a dožije se tohoto roku. Doporučuji lahev otevřít mnohem dříve, nejpozději v roce 2015. Je to ideální suché bílé víno k sladkovodním rybám nebo kuřecímu masu. Analytické hodnoty: obsah zbytkového cukru 4,9 g/l, obsah kyselin 6,9 g/l, bezcukerný extrakt 27,6 g/l a obsah alkoholu 12,0 % obj.

8. Frankovka 2011 pozdní sběr (rosé) - Vinařství Naturvini s.r.o. Bavory

Lahev polosuchého rosé jsem kupoval v lednu 2013 za 169,- Kč (Albert). Naposledy jsem měl možnost degustovat Modrý Portugal 2008 pozdní sběr, o kterém jsem se zmínil v měsíčním přehledu v listopadu 2012. Hrozny mají původ na viniční trati Na Pískách v obci Bulhary. Použití plného korku délky 44 mm je milým překvapením. Barva je lososově růžová, má slabou intenzitu, ale krásnou viskozitu. Vůně je jemná, ovocitá, kdy převládají třešňovo-malinové odstíny. Ve středně dlouhé chuti najdete pikantní kyselinku, která je dostatečnou opozicí ke zbytkovému cukru. Dozvuk je svěží, šťavnatý a přesně odpovídá mému schématu pro růžová vína. Na webových stránkách vinařství, které jsou již delší dobu neaktuální, nenajdete k tomuto vínu žádné informace.

9. Frankovka 2012 kabinetní (rosé) - Vinselekt Michlovský a.s. Rakvice

Lahev jsem kupoval v únoru 2013 za 99,90 Kč (akce Globus - Víno měsíce). Hrozny mají původ na viniční trati Zadní díly v obci Hovorany. Lahev je uzavřena korkem plátek-drť-plátek délky 42 mm s potiskem vinařství. Barva je malinově růžová, jiskrná a má střední intenzitu. Vůně je kouzelná a naprosto odpovídá mladým rosé vínům. Jsou zde ovocité odstíny (maliny, višně), které přechází do zvláštního jogurtového buketu. Také ve středně dlouhé chuti nechybí svěžest a pikantní kyselinka. Ve srovnání s předchozím růžových vínem o třídu lepší! Vinařství toto rosé doporučuje podávat k zeleninovým a ovocným salátům nebo k sýru typu Grand Moravia. Je to nádherné rosé, kterého bych si klidně koupil karton! Analytické hodnoty: zbytkový cukr 2,0 g/l, kyseliny 5,0 g/l a 12,5 % obj. alkoholu.

10. Marqués de Calamata 2007 Denominación de Origen Calificada (DOCa) (Reserva) - Bodegas Muriel S.L., Španělsko

Lahev jsem kupoval v únoru 2013 za 129,- Kč (akce Globus). Jedná se o odrůdu Tempranillo z vinařské oblasti La Rioja. Plný korek délky 44 mm s potiskem denominace. Na zadní etiketě je  uvedeno, že víno zrálo celkem 36 měsíců v barikovém sudu a na lahvi, než ho vinařství uvolnilo do prodeje. Tradiční adjustáž pro španělská vína, ze které se dozvíte vinařskou oblast, odrůdu a délku zrání v barikovém sudu a na lahvi. Barva je purpurově červená a má střední intenzitu. Vůně má veškeré atributy Reservy. Jsou zde nádherné vanilkové odstíny, jemná kouřovinka a ovocité tóny, které jsou velmi potlačené. Vliv toastování je vyšší, což je dáno především délkou školení v dubovém sudu. Potvrzuje to také chuť, ve které najdete dlouhý závěr, dřevito-kořenité tóny a robustní strukturu. Webové stránky vinařství nejsou aktuální a poslední informace o Reservě je z roku 2004. Je to příjemné víno, které v ceně 129,- Kč nemá sebemenší chybu a kterou vřele doporučuji.

1-20 | 21-40 | Vše
Počet příspěvků v diskuzi: 1  Vložit/Zobrazit příspěvek
Počet zobrazení článku: 6695x