O Víně

01.11.2021 J. Aktivni: Ano Datum a cas publikace: 01.11.2021 07:00

Postřehy z vín vypitých v říjnu 2021

V průběhu října 2021 jsem otevřel 9 lahví ze tří států. Největší zastoupení měla vína z Moravy, dva zástupci byli ze Španělska a jeden z Moldavska. Nejvíce mne zaujal Solaris 2020 výběr z hroznů z Vinařství Volařík, Sauvignon 2019 výběr z hroznů z Vinných sklepů Valtice a Ryzlink vlašský 2018 výběr z hroznů z Vinných sklepů Valtice.

1. Halon 2012 Denominación Ribera del Duero (DO) (Crianza) - Bodegas de Mogar S.L., Španělsko

Lahev jsem koupil v srpnu 2021 za 105,- Kč (výprodej Globus, běžná cena 210,- Kč). Hrozny Tinta del Pais mají původ ve vinařské oblasti Castilla y León, podoblast Ribera del Duero. Víno zrálo 12 měsíců v sudech typu barrique z amerického a francouzského dubu. Staniolová záklopka a plný korek délky 44 mm s potiskem denominace. Adjustáž je velmi jednoduchá a moderní. Barva je granátově červená, má vysokou intenzitu a také viskozitu. Vůně je extraktivní od prvního okamžiku. V nástupu vystoupí ovocité tóny v podobě zralých třešní, které se přesouvají do kořenitých tónů v podobě exotického koření, jemné vanilky a griotky. Na pozadí můžete také najít tóny kompotového ovoce. Víno ale doporučuji důkladně provětrat, aby vyvanuly alkoholové tóny. Chuť je středně dlouhá až dlouhá, kdy v dozvuku najdete výrazný extrakt. Dotyk s dubem je vyšší a je rozhodně poznat. Je to typ Crianzy, kterou preferuji, výrazná, plná a zároveň ovocitá. Lahev můžete otevřít již teď, archivační potenciál odhaduji minimálně do roku 2024. Hodnocení: 8,5 bodů.

2. Rulandské modré 2015 moravské zemské víno - Vinařství Svoboda Velké Bílovice

Lahev jsem koupil v červenci 2020 za 120,- Kč (výprodej Globus, běžná cena 239,- Kč). Hrozny mají původ ve vinařské obci Velké Bílovice. Plný korek délky 44 mm s potiskem vinařství. Barva je rubínově červená, má nižší intenzitu a velmi dobrou viskozitu. Vůně nabídne v nástupu marmeládové tóny a lesní ovoce (borůvky, ostružiny), které se přesouvají do jemných kořenitých odstínů. Chuť je středně dlouhá, má krásnou ovocitost. V dozvuku najdete nasládlá třísla a krásný extrakt. Druhý den bylo víno o sto procent zajímavější a také plnější. Lahev má nakročeno k další archivaci, kterou odhaduji minimálně do roku 2025. Webové stránky vinařství najdete pod tím odkazem. Analytické hodnoty: obsah zbytkového cukru 0,2 g/l, obsah kyseliny 6,2 g/l a obsah alkoholu 13,0 obj. %. Hodnocení: 8,5 bodů.

3. Pálava 2020 pozdní sběr - Víno Mikulov a.s.

Lahev jsem koupil v červenci 2020 za 139,90 Kč (akce Globus, běžná cena 179,90 Kč). Hrozny mají původ na viniční trati Nad sklepy ve vinařské obci Bulhary. Standardní adjustáž a plastová zátka délky 38 mm s potiskem vinařství. Barva je zlato-žlutá, má nádhernou jiskru, vysokou intenzitu odpovídající zatřídění podle zbytkového cukru. Vůně v nástupu nabídne jemné květinové tóny, které přechází do sušených rozinek a kořenitých odstínů. Chuť je středně dlouhá, má sice vyšší zbytkový cukr, ale dokáže mu ještě sekundovat kyselinka, která vás popožene k dalšímu doušku. Lahev můžete otevřít již teď, archivační potenciál odhaduji minimálně do roku 2024. Vinařství doporučuje víno podávat k asijské kuchyni a pikantní úpravě mas. Archivační potenciál až do roku 2024. Webové stránky vinařství najdete pod tím odkazem. Hodnocení: 8 bodů.

4. Neuburské 2018 pozdní sběr - Vinařství Lahofer Dobšice

Lahev jsem koupil v červenci 2021 za 139,- Kč (akce Albert, běžná cena 269,- Kč). Hrozny mají původ na viniční trati U Hájku ve vinařské obci Dobšice. Sklizeň hroznů proběhla 19. září 2018 při cukernatosti 21,4 °NM. Velmi povedená a jednoduchá adjustáž. Šroubovací uzávěr. Barva je slámově-žlutá, má střední intenzitu a vysokou viskozitu. Vůně nabídne v nástupu tóny kandovaného ovoce, které se přesouvají do vlašských ořechů a vyzrálých hroznů. Chuť je středně dlouhá, má krásnou ovocitost, vyšší zbytkový cukr a zajímavý šťavnatý dozvuk. Lahev můžete otevřít již teď, archivační potenciál odhaduji minimálně do roku 2023. Víno můžete podávat ke krémovým zeleninovým polévkám, přírodně upravenému hovězímu, telecí pečínce či jemným paštikám, chřestu a sladkovodním rybám. Analytické hodnoty: obsah zbytkového cukru 24,7 g/l, obsah kyseliny 7,1 g/l, bezcukerný extrakt 25,4 g/l a obsah alkoholu 11,0 obj. %. Webové stránky vinařství najdete pod tímto odkazem. Hodnocení: 8 bodů.

5. Solaris 2020 výběr z hroznů - Vinařství Volařík Mikulov

Lahev jsem koupil v červenci 2020 za 145,- Kč (výprodej Globus, běžná cena 289,- Kč). Hrozny mají původ na viniční trati Za Turoldem ve vinařské obci Mikulov. Cukernatost při sběru: 24,7 °NM. Šroubovací uzávěr a standardní adjustáž. S touto odrůdou jsem se již několikrát setkal právě v souvislosti a Vinařstvím pana Volaříka. Například Solaris 2018 výběr z hroznů, o kterém jsem referoval v rámci měsíčního přehledu v lednu 2020 (hodnocení: 9 bodů). Barva je zlato-žlutá, má střední intenzitu a vysokou viskozitu. Vůně je extraktivní od prvního okamžiku. V nástupu najdete intenzivní ovocité tóny v podobě citrusového ovoce, manga a černého rybízu, které se přesouvají do jemných kořenitých odstínů. Chuť je svěží, ovocitá a pobídne vás k další skleničce. V závěru najdete krásnou mineralitu, která je pro terroir Pálavy tak typická. Lahev můžete otevřít již teď, archivační potenciál odhaduji minimálně do roku 2024. Analytické hodnoty: obsah zbytkového cukru 9,6 g/l, obsah kyseliny 7,4 g/l a obsah alkoholu 13,0 obj. %. Vinařství uvádí archivační potenciál až do roku 2024. Webové stránky vinařství najdete pod tímto odkazem. Hodnocení: 9 bodů.

6. Puente de Piedra 2018 Denominación Cariñena de Origen Protegida (DOP) - Puente de Piedra, Španělsko

Lahev jsem koupil v červenci 2021 za 23,91 zł (139,90 Kč, Auchan, Racibōrz, Polsko). Jedná se o odrůdu: Garnacha, Tempranillo, Cariñena a Cabernet Sauvignon. Víno zrálo 3 měsíce v sudu typu barrique. Hrozny mají původ ve vinařské oblasti Aragón, podoblast Cariñena. Jednoduchá adjustáž, staniolová záklopka a korek plátek-drť-plátek délky 38 mm. Barva je purpurově červená, má střední intenzitu a také viskozitu. Vůně nabídne v nástupu jemné ovocité tóny v podobě vyzrálých třešní a brusinek, které se přesouvají do marmeládových odstínů a exotického koření. Na pozadí vystoupí slabé vanilkové tóny. Chuť je středně dlouhá, má kořenitý závěr, ve kterém vystoupí vanilka a nasládlá třísla. Lahev můžete otevřít již teď, archivační potenciál odhaduji minimálně do roku 2025. Hodnocení: 8 bodů.

7. Black Doktor - Vinăria Bostavan, Moldavsko

Lahev jsem koupil v červenci 2021 za 24,99 zł (146,- Kč, Auchan, Racibōrz, Polsko). Jedná se o odrůdu: Cabernet Sauvignon, Merlot a Separavi z jiřní Moldávie, region Valul lui Traian. Staniolová záklopka a korek z drtě délky 38 mm. Barva je višňově červená, má střední intenzitu a vysokou viskozitu. Vůně potřebuje určitý čas, aby se víno důkladně rozdýchalo. Poté vám nabídne intenzivní ovocité tóny v podobě lesního ovoce a kompotového ovoce, které se dále přesouvají do výrazných kořenitých tónů. Chuť je středně dlouhá až dlouhá, má velmi výrazný extrakt v závěru s velmi robustní strukturou. Víno má našlápnuto k další archivaci, problém ale je, že na lahvi není uvedený ročník sklizně. Po dnešní zkušenosti predikuji archivační potenciál minimálně ro roku 2025. Vinařství víno doporučuje podávat s červeným masem, zvěřinou a sýrem. Hodnocení: 8,5 bodů.

8. Sauvignon 2019 výběr z hroznů - Vinné sklepy Valtice, a.s.

Lahev jsem koupil v září 2021 za 149,90 Kč (akce Globus, běžná cena 269,- Kč). Hrozny mají původ na viniční trati Brodské stráně ve vinařské obci Brod nad Dyjí. Korek z drtě délky 44 mm s potiskem vinařství. Barva je slámově žlutá, má velmi vysokou intenzitu a také viskozitu. Vůně nabídne v nástupu docela extraktivní ovocité tóny v podobě vyzrálého angreštu, černého rybízu a broskví, které se přesouvají do jemných květinových odstínů. Chuť je středně dlouhá až dlouhá, má výrazný ovocitý dozvuk zakončený kořenitým závěrem. Ocenění: Zlatá medaile Prague Wine Trophy (2020), Bronzová medaile Finger Lakes (2020). Vinařství víno doporučuje podávat ke chřestu, rybám a kozím sýrům. Analytické hodnoty: obsah zbytkového cukru 3,9 g/l, obsah kyseliny 6,2 g/l, bezcukerný extrakt 21,4 g/l a obsah alkoholu 13,0 obj. %. Hodnocení: 9 bodů.

9. Ryzlink vlašský 2018 výběr z hroznů - Vinné sklepy Valtice, a.s.

Lahev jsem koupil v září 2021 za 149,90 Kč (akce Globus, běžná cena 259,- Kč). Hrozny mají původ na viniční trati Rosentické ve vinařské obci Dobré Pole. Standardní adjustáž a korek z drtě délky 44 mm s potiskem vinařství. Barva je zlato-žlutá, má nádhernou jiskru, vysokou viskozitu a intenzitu. Vůně nabídne v nástupu jemné květinové tóny v podobě lučního kvítí, které se dále přesouvají do citrusového ovoce a medových odstínů. Později se vynoří také propolis a rozinky. Chuť je středně dlouhá až dlouhá, má krásnou ovocitost a harmonii. V závěru vystoupí krásná mineralita, prodlužující dozvuk. Lahev můžete otevřít již teď, archivační potenciál odhaduji minimálně do roku 2025. Ocenění: Premium Gold Prague Wine Trophy (2020). Vinařství doporučuje víno podávat k vepřovému masu, rybám a k sýrům. Analytické hodnoty: obsah zbytkového cukru 6,1 g/l, obsah kyseliny 6,0 g/l, bezcukerný extrakt 22,3 g/l a obsah alkoholu 13,0 obj. %. Hodnocení: 9 bodů.

1-20 | 21-40 | Vše
Počet příspěvků v diskuzi: 0  Vložit/Zobrazit příspěvek
Počet zobrazení článku: 1756x