O Víně

02.09.2021 J. Aktivni: Ano Datum a cas publikace: 02.09.2021 07:00

Postřehy z vín vypitých v srpnu 2021

V průběhu srpna jsem otevřel 7 lahví ze dvou států. Pět zástupců bylo z Moravy a dva z Itálie. Nejvíce mne zaujalo italské Vino Nobile de Montepulciano 2013 Denominazione di Origine Controllata e Garantita z vinařství Cecchi a dále pak Tramín červený 2020 pozdní sběr z vinařství Víno Mikulov a.s., Chardonnay 2019 pozdní sběr z vinařství Patria Kobylí a.s., italská Riserva Chianti Classico 2017 Denominazione di Origine Controllata e Garantita z vinařství Tenute Piccini SpA a Rulandské modré 2018 výběr z hroznů z Vinařství Marka Pšovského v Prušánkách.

1. Chianti Classico 2017 Denominazione di Origine Controllata e Garantita (DOCG) (Riserva) - Tenute Piccini SpA, Itálie

Lahev jsem koupil v květnu 2021 za 149,90 Kč (akce Albert, běžná cena 199,- Kč). Hrozny mají původ ve vinařské oblasti Toskánsko. Tradiční adjustáž ve formě černé etikety a korek z drtě délky 44 mm s potiskem. Barva je rubínově červená, má nádhernou viskozitu, která se projevuje pomalým stékáním po stěnách skleničky. Vůně je jemná a nabízí ovocité tóny, které připomínají lesní plody. Chuť je středně dlouhá, má výbornou harmonii a sametová třísla v dozvuku. Dotyk s dubem byl provedený velmi citlivě a nenarušila se odrůdovost. V závěru oceníte příjemnou kořenitost. Víno je vhodné ke grilovanému nebo pečenému masu. Webové stránky vinařství najdete pod tímto odkazem. Hodnocení: 8,5 bodů.

2. Ryzlink vlašský 2019 kabinetní - Skoupil Petr Velké Bílovice

Lahev z kolekce "Keramika" jsem koupil v srpnu 2021 za 130,- Kč (výprodej Globus, běžná cena 169,90 Kč). Hrozny mají původ na viniční trati Zadní hora ve vinařské obci Velké Bílovice. Adjustáž je nazvaná podle výše zmíněné kolekce Keramika. Na webových stránkách vinařství se u této řady vín uvádí: Kolekce Keramika je inspirována archeologickým nalezištěm v trati Nová hora, kde byly nalezeny hliněné amfory s atypickými výřezy. Tento reliéf a amforu můžete hledat přímo na našich lahvích. Vína jsou pečlivě vybírána přímo z hroznů z Velkých Bílovic nebo od našich pěstitelů. Tyto hrozny si samostatně zpracováváme. Od roku 2015 nakupujeme hrozny také z Lanžhota ze Slovácké podoblasti a ze Sedlece z Mikulovské podoblasti. V kolekci Keramika tak najdete takové odrůdy jako jsou Irsai Oliver, Muškát moravský, Muškát Ottonel, Pálava, Ryzlink rýnský, Veltlínské zelené, Ryzlink vlašský, Rulandské šedé, Neuburské, Hibernal, Zweigeltrebe, Svatovavřinecké, Modrý Portugal a Frankovka. Adjustáž je originální a také jednoduchá. Korek z drtě délky 44 mm s potiskem vinařství. Barva je zlato-žlutá, má krásnou jiskru a také viskozitu. Vůně nabídne v nástupu extraktivní ovocité tóny v podobě červeného rybízu nebo angreštu, které se přesouvají do květinových odstínů a vyzrálých hroznů. Chuť pokračuje v nastoleném trendu, kdy ovocitost převládá a vše zvýrazní pikantní kyselinka. Lahev můžete otevřít již teď, archivační potenciál odhaduji minimálně do roku 2024. Vyrobeno bylo 6 tisíc lahví. Vinařství víno doporučuje podávat k mořským plodům a sýrům. Webové stránky vinařství najdete pod tímto odkazem. Analytické hodnoty: obsah zbytkového cukru 4,3 g/l, obsah kyseliny 6,8 g/l a obsah alkoholu 12,0 obj. %. Hodnocení: 8 bodů.

3. Vino Nobile de Montepulciano 2013 Denominazione di Origine Controllata e Garantita (DOCG) - Cecchi, Itálie

Lahev jsem koupil v červenci 2021 za 99,- Kč (výprodej Albert, běžná cena 199,- Kč). Hrozny odrůdy Sangiovese (90 %) a dalších modrých odrůd mají původ ve vinařské oblasti Toscana, podoblast Vino Nobile de Montepulciano. Velmi povedená adjustáž, staniolová záklopka a korek z drtě délky 44 mm s potiskem. Barva je rubínově červená, má cihlové menisky na okraji, střední intenzitu a velmi vysokou viskozitu. Vůně je kouzelná od prvního okamžiku. V nástupu vystoupí nádherné květinové tóny v podobě fialek, které se přesouvají do lesního ovoce a kořenitých odstínů. Chuť je středně dlouhá až dlouhá, má velmi jemná třísla a krásný dozvuk v podobě marmeládových tónů. Harmonie je vynikající a víno je už nějakou dobu na svém vrcholu, na kterém se může udržet až do roku 2023. Webové stránky vinařství najdete pod tímto odkazem. Hodnocení: 9,5 bodů.

4. Tramín červený 2020 pozdní sběr - Víno Mikulov a.s.

Lahev jsem koupil v červenci 2021 za 139,90 Kč (akce Globus, běžná cena 179,90 Kč). Hrozny mají původ ve vinařské obci Mikulov. Standardní adjustáž této řady a plastová zátka délky 38 mm s potiskem vinařství. Barva je zlato-žlutá, má krásnou jiskru a vysokou viskozitu. Vůně nabídne v nástupu jemné ovocité tóny v podobě vyzrálých hroznů, které se postupně mění v odstíny čajových růží a dalších květinových odstínů. Chuť je středně dlouhá, má krásnou šťavnatost a kořenitost v dozvuku v podobě exotického koření. Po důkladném rozdýchání najdete v buketu a v závěru zajímavé tóny exotického ovoce. Lahev můžete otevřít již teď, archivační potenciál odhaduji minimálně do roku 2024. Vinařství víno doporučuje k uzeným rybám a pikantním úpravám mas. Webové stránky vinařství najdete pod tím odkazem. Hodnocení: 8,5 bodů.

5. Chardonnay 2019 pozdní sběr - Patria Kobylí a.s.

Lahev jsem v červenci 2021 dostal. Na e-shopu vinařství je víno stále v nabídce za 225,- Kč. Hrozny mají původ na viniční trati Lumperky ve vinařské obci Kobylí. Trať Lumperky se nachází na náhorní rovině s celodenním osluněním, půda je zde písčitá až písčito-hlinitá na písčitém podloží. Průměrná nadmořská výška je 233 metrů, vedení révy je střední. Odrůdy pěstované na této trati o celkové rozloze 11 ha: Modrý Portugal, Chardonnay a Ryzlink vlašský. Korek z drtě délky 44 mm s potiskem vinařství a docela nenápadná adjustáž. Barva je zlato-žlutá, má nižší intenzitu a střední viskozitu. Vůně nabídne v nástupu ovocité tóny v podobě kandovaného ovoce a vyzrálých hroznů. Buket se dále přesouvá do jemných květinových odstínů. Chuť je středně dlouhá, má krásnou ovocitost a šťavnatý závěr. Lahev můžete otevřít již teď, archivační potenciál odhaduji minimálně do roku 2024. Vinařství víno doporučuje k lehkým krémovým zeleninovým polévkám, tagliatelle s houbovo-smetanovou omáčkou či kuřecím steakům. Analytické hodnoty: obsah zbytkového cukru 9,2 g/l, obsah kyseliny 5,7 g/l, bezcukerný extrakt 21,7 g/l a obsah alkoholu 13,0 obj. %. Webové stránky vinařství najdete pod tímto odkazem. Hodnocení: 8,5 bodů.

6. Malverina 2019 moravské zemské víno - Karel Novotný Žádovice

Lahev jsem koupil v červenci 2020 za 115,- Kč (výprodej Globus, běžná cena 229,- Kč). Cukernatost hroznů v době sklizně: 22 °NM. Velmi jednoduchá a vkusná adjustáž. Šroubovací uzávěr. Barva je citrónově žlutá, má střední intenzitu a vysokou viskozitu. Vůně nabídne v nástupu tóny exotického ovoce, které se přesouvají do citrusů a skořice. Chuť je středně dlouhá, má velmi dobrou ovocitost a šťavnatost v dozvuku, ve kterém vystoupí vyšší zbytkový cukr. Lahev můžete otevřít již teď, archivační potenciál odhaduji minimálně do roku 2023. Webové stránky vinařství najdete pod tím odkazem. Analytické hodnoty: obsah zbytkového cukru 10,2 g/l, obsah kyseliny 6,2 g/l a obsah alkoholu 12,5 obj. %. Hodnocení: 8 bodů.

7. Rulandské modré 2018 výběr z hroznů - Vinařství Marek Pšovský, Prušánky

Lahev jsem v červnu 2021 dostal. Na e-shopu různých prodejců je stále v nabídce za 280,- Kč. Hrozny mají původ na viniční trati Čtvrtky ve vinařské obci Prušánky, která spadá do vinařské podoblasti Slovácko. Tradiční adjustáž s vinařskou tématikou a korek z drtě délky 44 mm s potiskem vinařství. Barva je rubínově červená, má nízkou intenzitu a velmi slušnou viskozitu. Vůně je jemná a nabídne v nástupu ovocité tóny v podobě jahodového kompotu a vyzrálých švestek. Chuť je středně dlouhá, má krásnou ovocitost a kořenitý dozvuk. V závěru vystoupí nasládlá třísla a krásná harmonie. Víno má našlápnuto k další archivaci, kterou odhaduji minimálně do roku 2027. Analytické hodnoty: obsah zbytkového cukru: 0,1 g/l, obsah kyseliny 4,2 g/l, bezcukerný extrakt 32,6 g/l a obsah alkoholu 13,5 % obj. Vinařství uvádí archivaci až do roku 2026. Hodnocení: 8,5 bodů.

Počet příspěvků v diskuzi: 0  Vložit/Zobrazit příspěvek
Počet zobrazení článku: 1855x