O Víně

01.04.2021 J. Aktivni: Ano Datum a cas publikace: 01.04.2021 07:00

Postřehy z vín vypitých v březnu 2021

V průběhu března jsem otevřel 8 lahví ze čtyř států. Po dvou zástupcích bylo z Moravy, Rakouska, Německa a Itálie. Nejvíce mne oslovilo Rulandské šedé 2019 pozdní sběr z Gotbergu. Velmi dobře jsem hodnotil rakouský Grüner Veltliner 2019 Weinviertel DAC Classic (Weingut Hagn) a Sauvignon 2018 pozdní sběr z Vinařství Petra Bízy.

1. Rulandské šedé 2019 pozdní sběr - Gotberg, a.s. Popice

Lahev jsem v prosinci 2020 dostal. Na e-shopu vinařství je stále ročník 2018 v prodeji za 230,- Kč. Hrozny mají původ na viniční trati Panenský kopec ve vinařské obci Popice. Staniolová záklopka a plný korek délky 44 mm s potiskem vinařství. Barva je zlato-žlutá, má střední intenzitu a vysokou viskozitu, která se projevuje olejovitým dojmem. Dlouhé mosty velmi pomalu stékají po stěnách skleničky. Vůně je extraktivní a má nádhernou ovocitost. V nástupu objevíte sušené meruňky a zralé bílé broskve, které se přesouvají do kompotového ovoce. Chuť je plná, středně dlouhá až dlouhá, má nádhernou ovocitost a svěžest. V dozvuku najdete opět meruňky, broskve a rozinky. Lahev můžete otevřít již teď, archivační potenciál odhaduji minimálně do roku 2024. Hodnocení: 9 bodů.

2. Grüner Veltliner 2019 Weinviertel DAC Classic - Weingut Hagn (Mailberg), Rakousko

Lahev jsem koupil v září 2020 za 170,- Kč (1. olomoucká vinotéka, cena ve vinařství 7,20 €). Hrozny Veltlínského zeleného mají původ ve vinařské oblasti Weinland, podoblast Weinviertel, vinařská obec Mailberg, viniční trať Antlassberg. Velmi jednoduchá a moderní adjustáž s minimem informací. Šroubovací uzávěr. Barva je zlato-žlutá, má krásnou jiskru, střední intenzitu a výbornou viskozitu. Vůně nabídne v nástupu jemné ovocité tóny v podobě vyzrálých broskví, angreštu a bílého rybízu. Chuť je svěží, ovocitá a má nádhernou kyselinku, která povzbudí k další skleničce. Lahev můžete otevřít již teď, archivační potenciál odhaduji minimálně do roku 2024. Analytické hodnoty: obsah zbytkového cukru 2,8 g/l, obsah kyseliny 5,5 g/l a obsah alkoholu 12,5 % obj. Webové stránky vinařství najdete pod tímto odkazem. Webové stránky vinařství najdete pod tímto odkazem. Rakouské hodnocení: 90 bodů (Falstaff). Hodnocení: 8,5 bodů.

3. Sauvignon 2018 pozdní sběr - Vinařství Bíza Petr, Čejkovice

Lahev jsem koupil v září 2020 za 189,- Kč (výprodej Albert, běžná cena 329,- Kč). Hrozny mají původ na viniční trati Helezný díl ve vinařské obci Čejkovice. Korek z drtě délky 44 mm s potiskem vinařství. Barva je zlato-žlutá, má nádhernou jiskru, vysokou viskozitu a intenzitu. Vůně je extraktivní od prvního okamžiku. V nástupu najdete ovocité tóny v podobě angreštu a rybízu, které se přesouvají do bělomasých broskví a rozkvetlých hluchavek. Chuť je středně dlouhá, má nádhernou šťavnatou kyselinku a ovocitý extrakt v závěru, ve kterém najdete grepové tóny nebo nektarinkový kompot. V dozvuku vystoupí krásná mineralita. Lahev můžete otevřít již teď, archivační potenciál odhaduji do roku 2023. Analytické hodnoty: obsah zbytkového cukru 1,0 g/l, obsah kyseliny 5,0 g/l a obsah alkoholu 13,0 % obj. Webové stránky vinařství najdete pod tímto odkazem. Hodnocení: 8,5 bodů.

4. Sauvignon Blanc 2019 Qualitätswein Ried Sündlasberg - Weingut Studeny (Obermarkersdorf), Rakousko

Lahev jsem koupil v září 2020 za 170,- Kč (1. olomoucká vinotéka, cena ve vinařství 9,90 €). Hrozny Sauvignonu blanc mají původ ve vinařské oblasti Weinland, podoblast Niederösterreich, vinařská obec Obermarkersdorf, viniční trať Sündlasberg. Velmi jednoduchá adjustáž a šroubovací uzávěr. Barva je zlato-žlutá, má zelenkavé odlesky, nízkou intenzitu, ale velmi slušnou viskozitu. Vůně je odrůdová a nabídne v nástupu jemné tóny drobného ovoce (rybíz, angrešt), které se přesouvají do slabých medových odstínů. Chuť má velmi šťavnatou kyselinku, která aktuálně dominuje nad obsahem zbytkového cukru. V závěru můžete najít krásnou mineralitu. Lahev má našlápnuto k archivaci, kterou predikuji minimálně do roku 2026. Analytické hodnoty: obsah zbytkového cukru 2,7 g/l, obsah kyseliny 6,5 g/l a obsah alkoholu 13,5 % obj. Webové stránky vinařství najdete pod tímto odkazem. Webové stránky vinařství najdete pod tímto odkazem. Rakouské hodnocení: 91 bodů (Falstaff). Hodnocení: 8 bodů.

5. Rivaner 2019 Qualitätswein - Weingut Sebastian Korrell, Německo

Lahev byla koupena prostřednictvím mého kolegy přímo ve vinařství v prosinci 2020 za 130,- Kč. Hrozny odrůdy Rivaner (Müller-Thurgau) mají původ ve vinařské oblasti Nahe. Z encyklopedie vína přebírám text, který se vztahuje k této vinařské oblasti. Nahe (4.155 ha) - v údolí řeky Nahe (levobřežní přítok Rýna, soutok je u města Bingen), centrem je lázeňské město Bad Kreuznach. Oblast je unikátní velikou geologickou různorodostí půd a podloží, kdy na tomto relativně malém prostoru lze najít skoro všechny myslitelné typy hornin. Vinařství má podobný ráz jako v sousední oblasti Rheinhessen, která leží východně. Bílá vína tvoří 75 % produkce. Nejvíce zastoupené odrůdy jsou Ryzlink (27 %), Müller-Thurgau (13 %), v těsných odstupech následují Dornfelder, Sylván, Rulandské modré, bílé a šedé, Kerner atd. Šroubovací uzávěr a moderní design etikety. Barva je zlato-žlutá, má velmi slušnou viskozitu a zlaté odlesky. Intenzita je střední. Vůně nabídne v nástupu ovocité tóny v podobě citrusového ovoce, které se přesouvají do zralých hroznů. Chuť je středně dlouhá, má pikantní kyselinku a svěžest v závěru, ve kterém najdete jemnou mineralitu. Podle očekávání má víno nakročeno k další archivaci, kterou odhaduji minimálně do roku 2024. Webové stránky vinařství najdete pod tímto odkazem. Hodnocení: 8 bodů.

6. Chardonnay 2019 Qualitätswein - Weingut Sebastian Korrell, Německo

Lahev byla koupena prostřednictvím mého kolegy přímo ve vinařství v prosinci 2020 za 130,- Kč. Hrozny odrůdy Chardonnay mají původ ve vinařské oblasti Nahe. Šroubovací uzávěr a moderní design etikety. Barva je zlato-žlutá, má střední intenzitu a také viskozitu. Vůně nabídne jemné ovocité tóny včetně vyzrálých hroznů. Chuť je středně dlouhá, má opět velmi pikantní kyselinku, která se projevuje velmi svěžím dojmem. Také v tomto případě je vhodná další archivace, kterou predikuji minimálně do roku 2025. Webové stránky vinařství najdete pod tímto odkazem. Hodnocení: 8 bodů.

7. Los Cardos 2017 Sauvignon blanc - Bodegas Doña Paula, Argentina

Lahev jsem koupil v březnu 2021 za 85,- Kč (akce Globus, běžná cena 170,- Kč). Hrozny mají původ ve vinařské podoblasti Uco Valley, vinařská oblast Mendoza. Z webových stránek vinařství přebírám základní informace k tomuto vínu. Hrozny jsou ručně sbírány brzy ráno, aby se zabránilo oxidaci. Písečné až písčito-hlinité půdy se nachází v nadmořské výšce 1000 metrů. Klima obvykle představuje teplé dny a chladné noci, s průměrnou změnou teploty 14 °C a průměrným ročním úhrnem srážek 280 mm. Výnos 12 tun na ha a kapkové zavlažování. Tradiční adjustáž této řady a šroubovací uzávěr. Barva je zlato-žlutá, má nádhernou viskozitu a intenzitu. Vůně nabídne v nástupu jemné ovocité tóny v podobě grapefruitu, bílých broskví a citrusů. Na pozadí najdete slabé květinové odstíny. Chuť je středně dlouhá, má krásnou ovocitost. Lahev doporučuji otevřít v tomto roce, nejpozději během příštího roku. Vinařství k tomuto Sauvignonu blanc doporučuje podávat kozí sýr. Hodnocení: 7,5 bodů.

8. Primitivo 2019 Indicazione Geografica Tipica (IGT) - Maestro Italiano S.P.A., Itálie

Lahev jsem koupil v březnu 2021 za 85,- Kč (akce Globus, běžná cena 170,- Kč). Hrozny odrůdy Primitivo mají původ ve vinařské oblasti Puglia. Korek plátek-drť-plátek délky 44 mm. Barva je rubínově červená, má vysokou viskozitu a také intenzitu. Vůně nabídne typické ovocité tóny v podobě zralých třešní a višní, které přechází do griotky a květinových odstínů. Chuť je středně dlouhá, má krásnou ovocitost a jemná třísla. Lahev můžete otevřít již teď, archivační potenciál odhaduji minimálně do roku 2025. Vinařství doporučuje víno podávat ke kořeněným pokrmům nebo k červeným masům. Hodnocení: 8 bodů.

Počet příspěvků v diskuzi: 0  Vložit/Zobrazit příspěvek
Počet zobrazení článku: 2461x