O Víně

04.01.2021 J. Aktivni: Ano Datum a cas publikace: 04.01.2021 07:00

Postřehy z vín vypitých v prosinci 2020

V průběhu prosince jsem otevřel 9 lahví ze tří států. Největší zastoupení měla moravská vína (5x). Po dvou zástupcích bylo z Itálie a Slovenska. Za nejpovedenější vína tohoto měsíce považuji dvě slovenská z vinařství VINIDI s.r.o. Báb (Frankovka modrá 2012 výber z hrozna a Alibernet barrique 2008 neskorý zber) a moravský Neronet 2015 odrůdové jakostní z vinařsví Pelvins Velké Bílovice.

1. Campaltino Toscana Rosso 2018 Indicazione Geografica Tipica (IGT) - Vecchia Cantina, Itálie

Lahev jsem koupil v říjnu 2020 za 119,- Kč (akce Gran Moravia, běžná cena 169,- Kč). Jedná se o odrůdu Sangiovese a Canaiolo z vinařské oblasti Toscana, z regionu Arezzo a Siena. Arezzo leží na jihu toskánské provincie. Odrůdová skladba odpovídá klasickému vínu z této oblasti, kterým je Chianti. Vinice leží v nadmořské výšce 250 až 450 metrů. Z webových stránek vinařství lze zjistit základní informace k tomuto vínu. Fermentace při řízené teplotě a zrání v nerezových tancích trvala 8 měsíců. Vkusná adjustáž s historickými motivy a korek plátek-drť-plátek délky 44 mm s potiskem. Barva je rubínově červená, má střední intenzitu a také viskozitu. Vůně nabídne v nástupu jemné tóny bobulového ovoce a rozkvetlých fialek, které se přesouvají do slabých kořenitých tónů. Chuť je středně dlouhá, má jemná třísla a ovocitý dozvuk s pikantní kyselinkou. Lahev můžete otevřít již teď, archivační potenciál odhaduji minimálně do roku 2023. Hodnocení: 8 bodů.

2. Frankovka modrá 2012 výber z hrozna - VINIDI s.r.o. Báb, Slovensko

Lahev jsem koupil v září 2020 za 160,- Kč (1. olomoucká vinotéka). Hrozny mají původ na viniční trati Malobábska hora, ve vinařské obci Báb, která spadá do Nitrianské vinohradnické oblasti a Šintavského vinohradnického rajonu. Ruční sběr hroznů, které měly v době sklizně cukernatost 24,0 °NM. Plný korek délky 44 mm s potiskem vinařství. Barva je inkoustová, má vysokou viskozitu a intenzitu. Vůně nabídne v nástupu docela intenzivní odstíny lesního ovoce, které se přesouvají do tabákového listu. Chuť je středně dlouhá až dlouhá, má krásný kořenitý dozvuk včetně tříslovin, které prodlužují závěr. Harmonie je parádní a víno má famózní strukturu. Webové stránky vinařství najdete pod tím odkazem. Analytické hodnoty: obsah zbytkového cukru 3,5 g/l, obsah kyseliny 5,07 g/l a obsah alkoholu 13,0 % obj. Hodnocení: 9 bodů.

3. Bardolino 2019 Denominazione di Origine Controllata (DOC) - Cantine Valpantena Sca, Itálie

Lahev jsem koupil v září 2020 za 129,- Kč (akce Gran Moravia, běžná cena 169,- Kč). Hrozny odrůdy Corvina Veronese a Rondinella mají původ ve vinařské oblasti Veneto. Staniolová záklopka a plastová zátka délky 44 mm s potiskem vinařství. Barva je rubínově červená, má střední intenzitu a viskozitu. Vůně v nástupu nabídne jemné ovocité tóny v podobě drobného ovoce (rybíz, brusinky), které přechází do kořenitých a marmeládových odstínů. Chuť pokračuje v nastoleném trendu a nechybí ovocitost ani svěžest. Je to červené víno lehčího typu, které se bude dobře párovat s polévkami, tortellini ve vývaru nebo k vařenému a bílému masu. Webové stránky vinařství najdete pod tímto odkazem. Hodnocení: 8 bodů.

4. Saphira 2018 pozdní sběr - Vinařství Na Soutoku Břeclav

Lahev jsem koupil v dubnu 2019 za 269,- Kč (e-shop vinařství). Hrozny mají původ na viniční trati Stará hora ve vinařské obci Kurdějov ve vinařské podoblasti Velkopavlovické. Hrozny dosáhly v době sklizně cukernatosti 23,0 °NM. Barva je slámově žlutá, má vysokou intenzitu, zlatou jiskru a neuvěřitelně nádhernou viskozitu, která se projevuje olejovitým dojmem. Vůně je extraktivní a má neuvěřitelně ovocitý projev. V nástupu najdete tóny tropického ovoce, které se přesouvají do zralého ananasu a kompotu ze zralého drobného ovoce. Chuť pokračuje v nastoleném trendu. Ovocitost dominuje a celý dozvuk podporuje pikantní kyselinka. Svěžest a ovocitost je patrná v každém doušku. Lahev můžete otevřít již teď, archivační potenciál dohaduji minimálně do roku 2022, ale s každým rokem na lahvi bude klesat svěžest a ovocitost. Webové stránky vinařství najdete pod tím odkazem. Analytické hodnoty: obsah zbytkového cukru 7,3 g/l, obsah kyseliny 6,9 g/l, bezcukerný extrakt 25,0 g/l a obsah alkoholu 12,5 % obj. Hodnocení: 8,5 bodů

5. Svatovavřinecké 2018 pozdní sběr (rosé) - Pelvins Velké Bílovice

Lahev jsem koupil v listopadu 2020 za 100,- Kč (výprodej Globus). Hrozny mají původ na viniční trati Zadní hora ve Velkých Bílovicích. Zakladatelem značky Pelvins je Stanislav Hrabal, spolumajitel rodinného vinařství Hrabal Velké Bílovice, kde jsou vína značky Pelvins lahvována. Korek z drtě délky 38 mm s potiskem. Barva je staro-růžová má velmi vysokou viskozitu. Vůně je ovocitá a nabídne v nástupu jemné tóny čerstvých malin, které se přesouvají do marmeládových odstínů. Chuť již není tak ovocitá, jako buket, ale víno není naštěstí zlomené nebo za zenitem. Vyšší zbytkový cukr prodlužuje závěr. Lahev doporučuji otevřít co nejdříve. Webové stránky vinařství najdete pod tím odkazem. Analytické hodnoty: obsah zbytkového cukru 11,2 g/l, obsah kyseliny 5,1 g/l a obsah alkoholu 11,5 % obj. Hodnocení: 7,5 bodů.

6. Neronet 2015 odrůdové jakostní - Pelvins Velké Bílovice

Lahev jsem koupil v listopadu 2020 za 105,- Kč (výprodej Globus). Hrozny mají původ na viniční trati Přední hora ve Velkých Bílovicích. Korek z drtě délky 38 mm s potiskem vinařství. Barva je tmavo-fialová, má neskutečnou intenzitu a nádhernou viskozitu. Na okrajích jsou rubínové záblesky. Vůně je extraktivní a poměrně široká. V nástupu ohromí intenzivní tóny exotického koření, tabákového listu a sušených višní. Buket se druhý den přesunul do brusinkových odstínů a hořké čokolády. Chuť je plná, má dlouhý závěr, ve kterém vystoupí nasládlé kořenité tóny a ovocité odstíny v podobě černého lesního ovoce a skořice. Extrakt je neskutečný a spolu s robustními třísly prodlužuje závěr. Lahev můžete otevřít již teď, archivační potenciál odhaduji minimálně do roku 2022. Je to po dlouhé době zcela jedinečný Neronet, který se náramně povedl. Webové stránky vinařství najdete pod tím odkazem. Analytické hodnoty: obsah zbytkového cukru 0,1 g/l, obsah kyseliny 5,1 g/l a obsah alkoholu 13,0 % obj. Hodnocení: 9 bodů

7. Grand Cuvée Červené 2015 - zemské - Vinařství Chateau Mělník

Lahev jsem koupil v září 2017 za 360,- Kč v butiku vinařství, který se nachází přímo v mělnickém zámku. Hrozny mají původ ve vinařské oblasti Čechy, vinařská podoblast Mělnická, vinařská obec Dolní Beřkovice a Mělník, viniční trať Josefka a Klamovka. Odrůdová skladba: Svatovavřinecké (70 %) a Rulandské modré (30 %). Hrozny měly v době sklizně cukernatost 21,5 °NM, což odpovídá přívlastku pozdní sběr. Staniolová záklopka a korek plátek-drť-plátek délky 44 mm s potiskem vinařství. Barva je rubínově červená, má střední intenzitu a také viskozitu. Vůně nabídne ovocité tóny v podobě lesního ovoce (borůvky, ostružiny), které se přesouvají do zralých třešní. Chuť je středně dlouhá, má velmi dobré tělo a kořenitý závěr v podobě dubových tónů. Lahev doporučuji otevřít do jednoho roku. Webové stránky vinařství najdete pod tímto odkazem. Analytické hodnoty: obsah zbytkového cukru 0,5 g/l, obsah kyseliny 5,4 g/l a obsah alkoholu 13,5 % obj. Ocenění: Stříbrná medaile Vinařské Litoměřice (2016). Hodnocení: 8 bodů.

8. Rulandské šedé 2020 pozdní sběr - Vinařství Drnholec

Lahev jsem koupil v prosinci 2020 za 109,90 Kč (akce Kaufland, běžná cena 199,- Kč). Hrozny  mají původ na viniční trati Langewarte ve vinařské obci Nový Přerov. Víno bylo plněno v Novém vinařství a.s. Korek z drtě délky 44 mm s potiskem vinařství. Barva je zlato-žlutá, má nižší intenzitu a střední viskozitu. Vůně v nástupu nabídne jemné tóny v podobě sušených meruněk a pomerančové kůry. Chuť je svěží, má pikantní kyselinku a ovocitý dozvuk. Je to typické mladé víno, které dalším nazráváním na lahvi nemusí ztratit na ovocitosti. Archivační potenciál odhaduji do roku 2023. Hodnocení: 8,5 bodů.

9. Alibernet 2008 neskorý zber (barrique) - VINIDI s.r.o. Báb, Slovensko

Lahev jsem koupil v srpnu 2020 za 160,- Kč (1. olomoucká vinotéka). Jedná se o limitovanou edici Alibernetu, která zrála 24 měsíců v nových sudech z francouzského dubu. Hrozny mají původ na viniční trati Malobábska hora, ve vinařské obci Báb, která spadá do Nitrianské vinohradnické oblasti a Šintavského vinohradnického rajonu. Adjustáž jsem hodnotil u Frankovky výše. Plný korek délky 44 mm s potiskem vinařství. Barva je inkoustově červená, má neskutečně vysokou intenzitu a viskozitu. Vůně je extraktivní a nabídne v nástupu odstíny máku a švestkových povidel, které se přesouvají do kořenitých tónů a jemné vanilky. Chuť je dlouhá, plná a má nádherný dozvuk, ve kterém vystoupí jemná kořenitost v podobě tabákového listu a kávových zrn. Třísla jsou jemná a došlo k vynikajícímu zakomponování do výsledného celku. Víno je stále živé a vůbec nepůsobí unaveným dojmem. Archivaci odhaduji minimálně do roku 2022. Webové stránky vinařství najdete pod tím odkazem. Hodnocení: 9 bodů.

1-20 | 21-40 | Vše
Počet příspěvků v diskuzi: 0  Vložit/Zobrazit příspěvek
Počet zobrazení článku: 2367x