O Víně

14.12.2020 J. Aktivni: Ano Datum a cas publikace: 14.12.2020 07:00

Postřehy z vín vypitých v listopadu 2020

V průběhu listopadu jsem otevřel 9 lahví ze čtyř států. Největší zastoupení měla moravská vína (3x), po dvou zástupcích bylo ze Slovenska, Itálie a Španělska. V tomto přehledu se jednalo o velmi povedená a nadprůměrná vína. Nejvíce mne zaujal slovenský Alibernet 2012 výber z hrozna z vinařství VINIDI s.r.o. a Rulandské šedé 2019 pozdní sběr z Rodinného vinařství VICAN Břeclav s.r.o.

1. Alibernet 2012 výber z hrozna - VINIDI s.r.o. Báb, Slovensko

Lahev jsem koupil v srpnu 2020 za 160,- Kč (1. olomoucká vinotéka). Hrozny mají původ na viniční trati Malobábska hora, ve vinařské obci Báb, která spadá do Nitrianské vinohradnické oblasti a Šintavského vinohradnického rajonu. Hrozny měly v době sklizně cukernatost 25,5 °NM. Velmi jednoduchá, ale vkusná adjustáž, staniolová záklopka a plný korek délky 44 mm s potiskem vinařství. Barva je inkoustově červená, má neuvěřitelně vysokou intenzitu, viskozitu a na okrajích višňově červené menisky. Hodnocení vůně jsem si nechal až na druhý den, kdy byla lahev otevřená, aby se dostatečně provětrala. V nástupu najdete ovocité tóny v podobě černého rybízu, ostružin a borůvek, které se přesouvají kořenitých tónů. Chuť je středně dlouhá až dlouhá (až se mi vnucovala myšlenka napsat robustní), jak je u této odrůdy obvyklé. Kořenitost se prolíná s ovocitostí, která byla popsána u buketu. V dozvuku najdete nasládlá třísla, která prodlužují závěr. Je to nádherně nazrálý Alibernet, který je na začátku své lahvové zralosti, na které se může udržet minimálně do roku 2022. Lahev získala ocenění: Zlatá medaile Vienále Topolčianky (2019). Webové stránky vinařství najdete pod tím odkazem. Analytické hodnoty: obsah zbytkového cukru 3,0 g/l, obsah kyseliny 5,32 g/l a obsah alkoholu 13,5 % obj. Hodnocení: 9 bodů.

2. Rulandské šedé 2019 pozdní sběr - VICAN Rodinné vinařství Břeclav s.r.o.

Lahev jsem koupil v září 2020 za 99,- Kč (akce Albert, běžná cena 199,- Kč). Hrozny byli sklizeny 24.9., 25.9. a 17.10.2020 při cukernatosti 21,8 °NM, 22,4 °NM a 23,2 °NM na viniční trati Kolby ve vinařské obci Pouzdřany. Velmi jednoduchá, ale vkusná adjustáž a šroubovací uzávěr. Barva je zlato-šedá, má oranžové záblesky, vysokou viskozitu a nižší intenzitu. Vůně je mnohoslibná a kouzelná od prvního okamžiku. V nástupu najdete jemné tóny pražených oříšků, které přechází do citrusového ovoce, žlutého melounu a odstínů pomerančové kůry. Chuť je středně dlouhá až dlouhá, má nádhernou ovocitost a svěžest. V závěru najdete opět tóny oříšků, máslové hrušky a jemnou vanilku. Lahev můžete otevřít již teď, archivační potenciál odhaduji minimálně do roku 2023. Analytické hodnoty: obsah zbytkového cukru 11,4 g/l, obsah kyseliny 5,3 g/l a bezcukerný extrakt 24,8 g/l. Webové stránky vinařství najdete pod tímto odkazem. Hodnocení: 9 bodů.

3. Rulandské šedé 2019 pozdní sběr - Rodinné vinařství Břeclav s.r.o.

Lahev jsem koupil v září 2020 za 165,- Kč (výprodej Albert, běžná cena 299,- Kč). Hrozny mají původ na viniční trati Pod Mušlovem ve vinařské obci Mikulov. Staniolová záklopka a plný korek délky 44 mm s potiskem vinařství. Barva je zlato-žlutá, má střední intenzitu, oranžové záblesky a střední viskozitu. Vůně je jemná a nabídne v nástupu tóny lučního kvítí, které se přesouvají do zralého ovoce a medových odstínů. Chuť je středně dlouhá, ovocitá a má pikantní kyselinku (6,1 g/l), která sekunduje vyššímu zbytkovému cukru (11,3 g/l). Lahev můžete otevřít již teď, archivační potenciál odhaduji minimálně do roku 2023. Analytické hodnoty: obsah zbytkového cukru 11,3 g/l, obsah kyseliny 6,1 g/l, bezcukerný extrakt 23,9 g/l a obsah alkoholu 13,0 % obj. Hodnocení: 8 bodů.

4. Dunaj 2015 výber z hrozna - VINIDI s.r.o. Báb, Slovensko

Lahev jsem koupil v září 2020 za 160,- Kč (1. olomoucká vinotéka). Hrozny mají původ na viniční trati Malobábska hora, ve vinařské obci Báb, která spadá do Nitrianské vinohradnické oblasti a Šintavského vinohradnického rajonu. Hrozny měly v době sklizně cukernatost 24,0 °NM. Adjustáž jsem hodnotil u prvního vína tohoto měsíčního přehledu. Korek plátek-drť-plátek délky 38 mm s potiskem vinařství. Odrůda Dunaj je slovenský novošlechtěnec, na který v České republice není vůbec jednoduché se dostat. Barva je višňově červená, má rubínové záblesky, střední intenzitu a také viskozitu. Vůně je hluboká a nabídne v nástupu tóny vyzrálých třešní, které se přesouvají do kořenitých tónů a sušených višní. Chuť je středně dlouhá, má robustní tělo a výrazná třísla. V dozvuku najdete opět ovocité tóny, které prodlužují nasládlý závěr. Je to nádherné červené víno, které je jednak ovocité a zároveň robustní a plné. Víno má svůj vrchol stále před sebou, archivační potenciál odhaduji až do roku 2025. Webové stránky vinařství najdete pod tím odkazem. Analytické hodnoty: obsah zbytkového cukru 2,1 g/l, obsah kyseliny 5,42 g/l a obsah alkoholu 13,0 % obj. Hodnocení: 8,5 bodů.

5. Primitivo 2018 Indicazione Geografica Tipica (IGT) - Cantine San Marco S.R.L., Itálie

Lahev jsem koupil v říjnu 2020 za 119,- Kč (akce Gran Moravia, běžná cena 169,- Kč). Jedná se o řadu Solo odrůdy Primitivo z vinařské oblasti Puglia. Velmi jednoduchá adjustáž a plný korek délky 44 mm s potiskem. Barva je višňově červená, má fialové záblesky, vysokou intenzitu a také intenzitu. Vůně nabídne v nástupu hluboké ovocité tóny v podobě zralých třešní a sušených višní, které se přesouvají do kořenitých tónů a tabákového listu. Chuť je středně dlouhá až dlouhá, má vysoký extrakt v závěru s typickým nasládlým ocáskem v podobě zralého ovoce. Lahev můžete otevřít již teď, archivační potenciál odhaduji minimálně do roku 2023. Hodnocení: 8,5 bodů.

6. Sancho Garcés 2017 Denominación Rioja de Origen Calificada (DOCa) (Crianza) - Bodegas Patrocinio, Uruñuela, Španělsko

Lahev jsem koupil v říjnu 2020 za 109,90 Kč (akce Globus, běžná cena 159,90 Kč). Hrozny odrůdy Tempranillo z vinařské oblasti La Rioja, podoblast Rioja Alta v nadmořské výšce 430 až 55 metrů na jílovité půdě s naplaveninami na povrchu. Webové stránky vinařství najdete pod tímto odkazem. S tímto vínem jsem se již setkal v rámci měsíčního přehledu, jednalo se ale o ročník 2015 (hodnocení: 8,5 bodů). Velmi jednoduchá adjustáž, staniolová záklopka a korek plátek-drť-plátek délky 44 mm s potiskem vinařství. Barva je višňově červená, má vysokou viskozitu a střední intenzitu. Vůně nabídne nádherné kořenité tóny, ve kterých najdete tabákový list a exotické koření, které přechází do zralých třešní, višní a kompotového ovoce. Chuť je středně dlouhá, převládá vanilka, na kterou navazuje zralé ovoce. Třísla nádherně zapadla do výsledného celku. Dotyk s americkým dubem po dobu 12 měsíců byl provedený naprosto precizně. Následně lahev zrála ve vinařství po dobu 6 měsíců, než byla uvolněna do prodeje a na výsledné harmonii je to krásně poznat. Vinařství víno doporučuje ke grilovaným specialitám. Víno můžete otevřít jiř teď, archivační potenciál odhaduji minimálně do roku 2026. Hodnocení: 8,5 bodů.

7. Federico Paternina 2015 Denominación Rioja de Origen Calificada (DOCa) (Reserva) - Bodegas Marques de la Concordia, Španělsko

Lahev jsem koupil v říjnu 2020 za 219,- Kč (akce Globus, běžná cena 299,- Kč). S vysokou pravděpodobností se jedná o kupáž, ve kterém je základem odrůda Tempranillo. Propagační leták Globusu u tohoto vinařství napsal. Vinařství z oblasti Rioja, jenž proslavil Ernest Hemingway, který na tomto vinařství nějaký čas pobýval. Víno je postavené na nejznámější španělské odrůdě Tempranillo. Jedná se o nejexkluzivnější řadu z tohoto vinařství. Staniolová záklopka a vkusná etiketa pro tuto řadu vín. Plný korek délky 50 mm s potiskem denominace. Barva je granátově červená, má střední intenzitu a také viskozitu. Na okrajích jsou cihlové menisky. Vůně nabídne v nástupu kořenité tóny v podobě skořice a badyánu, které se přesouvají do tabákového listu a máty. Na pozadí najdete ovocité odstíny (černý rybíz, borůvky nebo švestková povidla). Buket má velmi zajímavou strukturu, vyžaduje ale dekantaci nebo velmi dlouhá rozdýchání. Chuť je středně dlouhá až dlouhá, má vysoký extrakt v závěru, ve kterém vystoupí jemná vanilka a dubové tóny. Druhý den v dozvuku hrají prim nádherné tóny sušených višní a hořká čokoláda. Víno má svůj vrchol stále před sebou, který odhaduji minimálně do roku 2025. Vinařství doporučuje víno podávat k fermentovaným uzeninám, vepřovému a hovězímu BBQ. Hodnocení: 8,5 bodů.

8. Doppio Passo 2019 Indicazione Geografica Tipica (IGT) - Botter S.P.A. Fossalta di Piave, Itálie

Lahev  jsem koupil v říjnu 2020 za 169,90 Kč (akce Globus, běžná cena 199,- Kč). Jedná se o odrůdu Primitivo z vinařské oblasti Campania, podoblast Puglie - Salento. Velmi jednoduchá etiketa a korek z drtě délky 44 mm s potiskem. Barva je rubínově červená, má vysokou viskozitu a také intenzitu. Vůně nabídne v nástupu jemné ovocité tóny v podobě zralých třešní a kompotového ovoce. Chuť je středně dlouhá, má krásný ovocitý dozvuk typický pro odrůdu Primitivo podpořený zajímavými třísly. Lahev můžete otevřít již teď, archivační potenciál odhaduji minimálně do roku 2023. Hodnocení: 8,5 bodů.

9. Rulandské modré 2018 výběr z hroznů - Vinařství Novosedly Vinofol s.r.o.

Lahev jsem koupil v březnu 2020 za 169,90 Kč (akce Globus, běžná cena 229,- Kč). Hrozny mají původ na viniční trati Stará hora ve vinařské obci Novosedly. V době sklizně měly hrozny cukernatost 24,4 °NM. Pinot Noir ročníku 2016 výběru z hroznů z této viniční tratě a stejného vinařství jsem hodnotil v rámci měsíčního přehledu za březen 2020 (hodnocení: 8 bodů). Korek z drtě délky 44 mm s potiskem vinařství. Barva je rubínově červená s cihlovými menisky, střední viskozitou a intenzitou. Vůně je jemná a nabídne v nástupu odstíny lesního ovoce (borůvky, ostružiny, brusinky), které se přesouvají do višňových tónů a hořké čokolády. Buket má nádhernou strukturu. Chuť je středně dlouhá s jemnou tříslovinou a krásným ovocitým dozvukem. Víno můžete konzumovat již teď, archivační potenciál mu pravděpodobně pomůže a odhaduji ho minimálně do roku 2023. Webové stránky vinařství najdete pod tímto odkazem. Analytické hodnoty: obsah zbytkového cukru 0,3 g/l, obsah kyseliny 4,8 g/l a obsah alkoholu 13,5 % obj. Vinařství víno doporučuje s holoubětem na omáčce z červeného vína. Ocenění: Velká zlatá medaile Král vín ČR 91,2 bodů (2020), Velká zlatá medaile Galerie rulandských vín v ČR (2020), TOP 77 vín v ČR (2020) a Zlatá medaile Národní soutěž vín Mikulovská vinařská podoblast (2020). Hodnocení: 8,5 bodů.

1-20 | 21-40 | Vše
Počet příspěvků v diskuzi: 0  Vložit/Zobrazit příspěvek
Počet zobrazení článku: 3042x