O Víně

01.03.2021 J. Aktivni: Ano Datum a cas publikace: 01.03.2021 07:00

Postřehy z vín vinařství Spielberg Archlebov s.r.o. vypitých v únoru 2021

Potřetí se dostávám v rámci měsíčního přehledu k degustaci vinařství Spielberg v Archlebově. Konkrétně se jedná o pět lahví z kolekce Sedmé nebe.

Na úvod budu citovat Vinařství Spielberg. Jsme jako v SEDMÉM NEBI! POSEDMÉ ve finále prestižní soutěže Vinař roku a 21 medailí z Národní soutěže vín :-) Kolekce stvořená vín na oslavu našich úspěchů je naplněna jen těmi nejlepšími víny! Kromě akční ceny navíc dostanete na znamení našeho SEDMÉHO úspěchu v řade, SEDMIČKU nového vína Moravské Toskánsko ZDARMA!

V kolekci byly dále následující dvě lahve, které jsem již v minulosti hodnotil v rámci měsíčního přehledu. Ryzlink rýnský 2017 pozdní sběr z řady "Austerlitz" - finalista Vinaře roku 2020 skvělý rýňák ze staré vinice Pleštice, kterého vystihuje vyváženost, typická minerálnost a atraktivní petrolejové tóny.

Chardonnay 2017 pozdní sběr z řady "Austerlitz" - finalista Vinaře roku 2020 perfektní práce se sudem, to je to, co charakterizuje Chardonnay z Klášovek - mnohovrstevnaté, opojné, s nekončící dochutí.

1. Moravské Toskánsko 2018 pozdní sběr - Spielberg Archlebov s.r.o.

Lahev z kolekce "Sedmé nebe" jsem koupil v srpnu 2020 za 200,- Kč (e-shop vinařství). Hrozny mají původ na viniční trati  Maliny, vinice Malény, ve vinařské obci Archlebov. Webové stránky vinařství u této lahve uvádí následující. Představujeme Vám lahodné Cuvée vypěstované v naší nejznámější vinici Malény v srdci Moravského Toskánska. Příznivé mikroklima a přítomnost cikády viniční svědčí o vysoké kvalitě zdejších podmínek pro pěstování vinné révy. Spojením tradičních odrůd Rulandské šedé, Rulandské bílé a Chardonnay vzniklo víno s vůní sušených pomerančů a mandarinek. V chuti je víno kořenité s jemnou dochutí anýzu. Zráním na vlastních jemných kvasinkách víno získalo na plnosti s lehkých krémovým nádechem. Zbrusu nové Cuvée z Malénské vinice s krásnou etiketou od místní umělkyně Aničky Horákové? BOŽSKY! Staniolová záklopka a velmi originální etiketa, která se zásadně odlišuje od většiny řad Spielbergu. Plný korek délky 44 mm s potiskem vinařství. Barva je zlato-žlutá, má krásnou jiskru, nižší intenzitu, ale vysokou viskozitu. Vůně nabídne v nástupu tóny sušené pomerančové kůry a zralých mandarinek, které se přesouvají do odstínů vyzrálých hroznů a jemné vanilky. Chuť je středně dlouhá, má nádherný extrakt a ovocitost, která navazuje na výše popsaný buket. Víno můžete otevřít již teď, archivační potenciál odhaduji minimálně do roku 2024. Ocenění: Zlatá medaile Cuvée Ostrava (2020), Stříbrná medaile Král vín (2019). Analytické hodnoty: obsah zbytkového cukru 4,9 g/l, obsah kyseliny 5,9 g/l a obsah alkoholu 14,0 % obj. Hodnocení: 9 bodů.

2. Ryzlink rýnský 2018 pozdní sběr - Spielberg Archlebov s.r.o.

Lahev nebyla zařazena do kolekce "Sedmé nebe" a koupil jsem jí v září 2020 za 159,90 Kč (víno měsíce Globus, e-shop vinařství 190,- Kč). Hrozny mají původ na viniční trati Maliny, vinice Pleštice, ve vinařské obci Žarošice. Webové stránky vinařství u této lahve uvádí následující. Vinice nese název díky zploštělému kopci, který je na severu zakončen mírnou strání s expozicí k jihu. Vinice je osluněná po celý den a ze severní strany je chráněna kopcem, na jehož vrcholu se rozléhá Ždánický les. Půda je zde hlinito-písčitá, výhřevná a v nižších horizontech se vyskytuje lámaný vápenitý pískovcový skelet. Ve vyšší části vinice pěstujeme Ryzlink rýnský, v horní svahovité části dosahují hrozny vyšší vyzrálosti a cukernatosti. Na nejnižším cípu trati byla vinná réva vysázena v roce 2017 a je složena především z pečlivě vybraných francouzských a německých klonů Pinotu. Je pěstována na rýnsko-hessenském vedení. Spodní tabule je zakončena plochým kopcem, díky němuž se v těchto místech lépe drží půdní vláha. Réva je zde méně osluněná, ve výsledku jsou však vína šťavnatější a mají jemné bylinné aroma. Šroubovací uzávěr. Barva je zlato-žlutá, má nádhernou jiskru, střední intenzitu a viskozitu. Vůně nabídne v nástupu zajímavé odstíny v podobě lipového květu, které přechází do zralých meruněk, broskví a propolisu. Naprosto přesně to uvádí také zadní etiketa. Chuť pokračuje v nastoleném trendu, najdete zde krásnou ovocitost v podobě citrusových plodů s krásnou mineralitou. Lahev má našlápnuto k další archivaci, kterou odhaduji minimálně do roku 2023. Hodnocení: 8,5 bodů.

3. Ryzlink rýnský 2018 výběr z hroznů - Spielberg Archlebov s.r.o.

Lahev z kolekce "Sedmé nebe" jsem koupil v srpnu 2020 za 270,- Kč (e-shop vinařství). Hrozny mají původ na viniční trati Maliny, vinice Horní Maliny ve vinařské obci Archlebov. Webové stránky vinařství u této tratě uvádí následující. Vinici Horní Maliny tvoří mírný svah, který se od východu na západ zvedá do nejvyšších poloh Malinského kopce. Mírnější svah vinice má těžší, slínovou půdu, na které je pěstován Ryzlink rýnský. Směrem na západ ke svahu se půda mění na lehčí, hlinito-písčitou, na níž pěstujeme Pinot Gris. Severní až severovýchodní část lemuje pás Ždánického lesa a chrání trať před studenými severními větry. Staniolová záklopka a korek z drtě délky 44 mm s potiskem vinařství. Barva je zlato-žlutá, má nádhernou jiskru, vysokou viskozitu a intenzitu. Vůně nabídne extraktivní tóny kvetoucí lípy, které přechází do jemných citrusových plodů. Chuť je středně dlouhá až dlouhá, s nádherným ovocitým dozvukem v podobě žlutého melounu a citrusů. V závěru najdete jemnou kořenitost a mineralitu. Lahev můžete otevřít již teď, archivační potenciál odhaduji minimálně do roku 2025. Ocenění: Zlatá medaile Národní soutěž vín (2019), Stříbrná medaile International Wine Competition San Francisco (2019), Stříbrná medaile Vinalies Internationales Paris (2020). Analytické hodnoty: obsah zbytkového cukru 8,8 g/l, obsah kyseliny 6,9 g/l a obsah alkoholu 14,0 % obj. Hodnocení: 9 bodů.

4. Pinot Blanc 2018 výběr z hroznů - Spielberg Archlebov s.r.o.

Lahev z kolekce "Sedmé nebe" jsem koupil v srpnu 2020 za 250,- Kč (e-shop vinařství). Hrozny mají původ na viniční trati Maliny, vinice Dolní Maliny ve vinařské obci Archlebov. Webové stránky vinařství u této tratě uvádí následující. Prvotřídní poloha vinice Dolní Maliny umožňuje pěstovat vinnou révu již po staletí. Vinice leží na mírném kopci směrem k jihu a za dobrého počasí je prosluněná po celý den. Půda je zde hlinitá až jílovitě-hlinitá. Dolní Maliny jsou od Horních Malin odděleny cestou a půda v Dolních Malinách obsahuje více humusu. Vinice končí přesně v místech, kde naši předci zaznamenali první údery mrazíků. Tato trať je vhodná pro pěstování bílých i modrých odrůd, které zde velmi dobře dozrávají a mají pravidelné výnosy. Staniolová záklopka a korek z drtě délky 44 mm s potiskem vinařství. Barva je zlato-žlutá, má střední intenzitu a vysokou viskozitu. Vůně nabídne v nástupu extraktivní ovocité tóny v podobě citrusových plodů, které se přesouvají do jádrového ovoce a vyzrálých hroznů. Druhý den vystoupí odstíny máslové hrušky, jemné vanilky a opraženého toastu. Buket má nádhernou strukturu a je v něm stále co objevovat. Chuť je středně dlouhá až dlouhá s pikantní kyselinkou a zajímavou slaností v dozvuku. Lahev můžete otevřít již teď, archivační potenciál odhaduji minimálně do roku 2025. Ocenění: Zlatá medaile Národní soutěž vín (2019), Stříbrná medaile International Wine Competition San Francisco (2019). Analytické hodnoty: obsah zbytkového cukru 5,0 g/l, obsah kyseliny 5,9 g/l a obsah alkoholu 14,0 % obj. Hodnocení: 9 bodů.

5. Cabernet Cortis 2017 výběr z hroznů (panenská sklizeň) - Spielberg Archlebov s.r.o.

Lahev z kolekce "Sedmé nebe" jsem koupil v srpnu 2020 za 250,- Kč (e-shop vinařství). Hrozny mají původ na viniční trati Maliny, vinice Maliny, ve vinařské obci ArchlebovWebové stránky vinařství u této tratě uvádí následující. Vinici Horní Maliny tvoří mírný svah, který se od východu na západ zvedá do nejvyšších poloh Malinského kopce. Mírnější svah vinice má těžší, slínovou půdu, na které je pěstován Ryzlink rýnský. Směrem na západ ke svahu se půda mění na lehčí, hlinito-písčitou, na níž pěstujeme Pinot Gris. Severní až severovýchodní část lemuje pás Ždánického lesa a chrání trať před studenými severními větry. Staniolová záklopka a korek z drtě délky 44 mm s potiskem vinařství. Barva je inkoustově červená, má velmi vysokou intenzitu a krásnou viskozitu. Vůně nabídne v nástupu ovocité tóny v podobě lesních plodů (ostružiny, borůvky), které se přesouvají do odstínů hořké čokolády a vanilky. Chuť je plná, má robustní třísla, která prodlužují závěr. V dozvuku můžete najít tóny hořké čokolády, kávová zrna a kořenité tóny v podobě hřebíčku a vanilky. Jedná se o robustní Cabernet Cortis, který se stane velmi vyhledávaný mezi milovníky málo známých odrůd a především plných červených vín. Díky zrání v sudech typu barrique se ještě umocnila robustnost a tělo. Lahev má výborný archivační potenciál, který odhaduji minimálně do roku 2024. Ocenění: Zlatá medaile Hradecký pohár vína (2020), Stříbrná medaile Salon vín ČR (2020). Analytické hodnoty: obsah zbytkového cukru 3,2 g/l, obsah kyseliny 5,6 g/l a obsah alkoholu 14,0 % obj. Hodnocení: 9 bodů.

Počet příspěvků v diskuzi: 0  Vložit/Zobrazit příspěvek
Počet zobrazení článku: 2803x