O Víně

02.11.2020 J. Aktivni: Ano Datum a cas publikace: 02.11.2020 07:00

Postřehy z Balíčku vín ke grilování z Vinných sklepů Valtice a.s. vypitých v říjnu 2020

Potřetí se vracím k měsíčnímu přehledu zaměřenému na jedno vinařství, kterým jsou opět Vinné sklepy Valtice a.s. Tentokrát to bude vinný balíček, který šel do prodeje v červnu 2020.

Na úvod nejprve připomenu odkaz na dva měsíční reporty z minulosti: Postřehy z vín Vinných sklepů Valtice a.s. vypitých v listopadu 2019 a Postřehy z vín Vinných sklepů Valtice a.s. vypitých v únoru 2020, na který bude dnes navazovat třetí část zaměřená na vína, která byla v polovině roku určená k letnímu grilování. Cena 12 lahví byla v červnu 2020 za akční cenu 1.899,- Kč (běžná cena 2.760,- Kč + doprava zdarma).

1. Rendezvous 2019 perlivé víno - Vinné sklepy Valtice, a.s.

Lahev jsem koupil v červnu 2020 v rámci akce "Balíček vín ke grilování 2020" (e-shop vinařství 125,- Kč). Jedná se o suché perlivé víno vyrobené z odrůdy Müller-Thurgau. Velmi jednoduchá, možná až přespříliš nenápadná adjustáž a šroubovací uzávěr. Barva je zlato-žlutá, má nízkou intenzitu a velmi jemné perlení. Vůně je podle očekávání ovocitá. Chuť je velmi osvěžující, díky jemnému perlení a svěží kyselince. Analytické hodnoty: obsah zbytkového cukru 7,3 g/l, obsah kyseliny 6,0 g/l a obsah alkoholu 12,0 % obj. Hodnocení: 7,0 bodů.

2. Neuburské 2019 pozdní sběr - Vinné sklepy Valtice, a.s.

Lahev jsem koupil v červnu 2020 v rámci akce "Balíček vín ke grilování 2020" (e-shop vinařství 161,- Kč). Hrozny mají původ na viniční trati Knížecí vyhlídka ve vinařské obci Valtice. Standardní adjustáž a korek plátek-drť-plátek délky 44 mm s potiskem. Již jednou jsem v rámci měsíčního přehledu v dubnu 2020 referoval o této lahvi (hodnocení: 8,5 bodů). Standardní adjustáž a korek z drtě délky 44 mm s potiskem vinařství. Barva je zlato-žlutá, má střední intenzitu a velmi slušnou viskozitu. Vůně je extraktivní a kouzelná od prvního okamžiku. V nástupu najdete ovocité tóny v podobě kompotového ovoce, která se přesouvá do citrusové kůry a zajímavých květinových odstínů. Ovocitost a svěžest pokračuje ve středně dlouhé chuti. Harmonie a příjemný závěr s jemnou kořenitostí prodlužují dozvuk. Lahev můžete otevřít již teď, archivační potenciál odhaduji minimálně do roku 2023. Ocenění: Zlatá medaile Prague Wine Trophy 2020. Vinařství doporučuje víno podávat k drůbeži, grilovaným rybám a k paštikám. Analytické hodnoty: obsah zbytkového cukru 6,7 g/l, obsah kyseliny 6,0 g/l, bezcukerný extrakt 19,9 g/l a obsah alkoholu 13,0 % obj. Hodnocení: 8,5 bodů.

3. Aurelius 2018 pozdní sběr - Vinné sklepy Valtice, a.s.

Lahev jsem koupil v červnu 2020 v rámci akce "Balíček vín ke grilování 2020" (e-shop vinařství 158,- Kč). Hrozny mají původ na viniční trati Kraví hora ve vinařské obci Dolní Dunajovice. Standardní adjustáž a korek z drtě délky 44 mm s potiskem vinařství. Barva je slámově žlutá, má vysokou intenzitu a velmi slušnou viskozitu. Vůně je extraktivní a mnohoslibná. V nástupu najdete ovocité tóny v podobě zralého ovoce (broskve, hrozny), které se přesouvají do sušených meruněk a kompotového ovoce. Chuť pokračuje v nastoleném trendu. Je ovocitá, má krásnou kořenitost s jemnou mineralitou v dozvuku. Lahev můžete otevřít již teď, archivační potenciál odhaduji do roku 2023. Vinařství doporučuje víno podávat k drůbeži, rybám a k sýrům. Analytické hodnoty: obsah zbytkového cukru 13,0 g/l, obsah kyseliny 5,6 g/l, bezcukerný extrakt 19,1 g/l a obsah alkoholu 13,0 % obj. Hodnocení: 8,5 bodů.

4. Tramín žlutý 2019 moravské zemské - Vinné sklepy Valtice, a.s.

Lahev z řady "Premium Collection" jsem koupil v červnu 2020 v rámci akce "Balíček vín ke grilování 2020" (e-shop vinařství 221,- Kč). Není uvedeno z jaké viniční tratě a vinařské obce pochází hrozny. Standardní adjustáž řady Premium a plný korek délky 50 mm s potiskem vinařství. Barva je zlato-žlutá, má střední intenzitu a také viskozitu. Vůně je extraktivní a nabídne v nástupu muškátové tóny, které se přesouvají do zralého ovoce (broskve) a citrusových plodů. Chuť je středně dlouhá, má nepatrně vyšší zbytkový cukr, který krásně popožene k další skleničce. Nejedná se vůbec o utahané polosladké víno. V závěru vystoupí tóny citrusové kůry, jak přesně popisuje zadní etiketa. Jedná se o netradiční bílou odrůdu, kterou podle Vinných sklepů Valtice můžete koupit pouze v tomto vinařství. Při slepé degustaci bych asi tipoval, že se jedná o muškát moravský, než o odrůdu z řady tramínů. Lahev můžete otevřít již teď, archivační potenciál odhaduji minimálně do roku 2022. Dá se ale předpokládat, že každým rokem nazrávání na lahvi dojde k nižší ovocitosti, která mi nyní přijde ideální. Hodnocení: 8,5 bodů.

5. Muškát žlutý 2018 výběr z bobulí - Vinné sklepy Valtice, a.s.

Lahev jsem koupil v červnu 2020 v rámci akce "Balíček vín ke grilování 2020" (e-shop vinařství 198,- Kč). Hrozny mají původ na viniční trati Brodské stráně ve vinařské obci Brod nad Dyjí. Standardní adjustáž pro řadu bobulových výběrů. Korek z drtě délky 44 mm s potiskem vinařství této kategorie vín vůbec nesvědčí. Barva je zlato-žlutá, má střední intenzitu a vysokou viskozitu odpovídající zatřídění podle zbytkového cukru. Vůně je extraktivní a mnohoslibná, jak se pro výběr z bobulí sluší. V nástupu najdete intenzivní tóny muškátového květu, která má odlišný projev než je patrný u Muškátu moravského. Buket se dále přesouvá do jemných tónů kandovaného ovoce, rozinek a sušených fíků. Chuť je středně dlouhá až dlouhá, ovocitá a má dlouhý závěr v podobě zbytkového cukru. Víno můžete otevřít již teď, archivační potenciál odhaduji minimálně do roku 2022. Ocenění: Premium Zlatá medaile Prague Wine Trophy (2019). Vinařství doporučuje víno podávat ke všem úpravám jater a k dezertům. Analytické hodnoty: obsah zbytkového cukru 143,6 g/l, obsah kyseliny 5,9 g/l, bezcukerný extrakt 27,7 g/l a obsah alkoholu 11,0 % obj. Hodnocení: 8,5 bodů.

Počet příspěvků v diskuzi: 0  Vložit/Zobrazit příspěvek
Počet zobrazení článku: 2842x