O Víně

03.05.2021 J. Aktivni: Ano Datum a cas publikace: 03.05.2021 07:00

Postřehy z vín Znovínu Znojmo a.s. vypitých v dubnu 2021

V průběhu dubna jsem otevřel 10 lahví z vinařství Znovín Znojmo a.s. Nejvyšší hodnocení získal: Ryzlink rýnský 2017 výběr z hroznů (viniční trať Dívčí vrch, vinařská obec Strachotice) a André 2018 pozdní sběr (viniční trať Kamenný vrch, vinařská obec Tasovice). Ostatní vína byla taktéž nadprůměrná a velice zajímavá.

1. Ryzlink rýnský 2017 výběr z hroznů - Znovín Znojmo, a.s.

Lahev jsem koupil v srpnu 2019 v prodejně Znovínu v Louckém klášteře za 180,- Kč. Hrozny mají původ na viniční trati Dívčí vrch ve vinařské obci Strachotice ve Znojemské vinařské podoblasti. Standardní adjustáž a korek plátek-drť-plátek délky 38 mm s potiskem vinařství. Obávám se, že tak krátký lepený korek není pro dlouhodobou archivaci vhodným řešením. Barva je slámově žlutá, má střední intenzitu, nádhernou jiskru a vysokou viskozitu, která se projevuje dlouhými mosty na stěně skleničky. Vůně v nástupu nabídne tóny rozinek, které se přesouvají do kandovaného a kompotového ovoce a také do zajímavých odstínů lučních květů. Chuť je středně dlouhá až dlouhá, má nádhernou šťavnatost, která se projevuje pikantní kyselinkou. V dozvuku vystoupí krásné medové tóny a mineralita. Je to našlapaný ryzlink, který dalším nazráváním na lahvi bude ozdobou vašeho archivu. Lahev můžete otevřít již teď, archivační potenciál odhaduji minimálně do roku 2027. Vinařství víno doporučuje podávat k rybám, drůbeži nebo jemným sýrům. Analytické hodnoty: obsah zbytkového cukru 9,8 g/l, obsah kyseliny 7,1 g/l, bezcukerný extrakt 24,3 g/l a obsah alkoholu 13,0 % obj. Víno získalo za relativně krátkou dobu následující ocenění: Zlatá medaile Valtické vinné trhy (2018), Zlatá medaile Grand Prix Vinex (2018), Velká zlatá medaile Festwine (2018), Zlatá medaile O Hustopečskou pečeť (2018), Bronzová medaile Decanter Londýn (2018), Zlatá medaile Oenoforum Brno (2018), Zlatá medaile Vinařské Litoměřice (2018), Stříbrná medaile Mundus Vini Německo (2018), Stříbrná medaile Vinofforum Chrudim (2018), Bronzová medaile Texas International Wine Competition USA (2019), Zlatá medaile Vinalies Internationales Paris (2019), Zlatá medaile Vinařské Litoměřice (2019), Stříbrná medaile Finger Lakes International Wine Competition USA (2019), Stříbrná medaile Víno Bojnice Slovensko (2019), Zlatá medaile Grand Prix Vinex (2019), Stříbrná medaile Great American International Wine Competition USA (2019). Hodnocení: 9 bodů.

2. Ryzlink vlašský 2017 pozdní sběr - Znovín Znojmo, a.s.

Lahev jsem koupil v srpnu 2019 v prodejně Znovínu v Louckém klášteře za 240,- Kč. Hrozny mají původ na viniční trati Šobes ve vinařské obci Podmolí ve Znojemské vinařské podoblasti. Standardní adjustáž a plný korek délky 44 mm s potiskem vinařství. Barva je zlato-žlutá, má vysokou intenzitu a nádhernou viskozitu. Vůně je poněkud zastřená a také druhý den není nijak extraktivní. Najdete zde jemné tóny vyzrálých hroznů, rozinek a sušeného ovoce (hrušky, meruňky). Chuť je středně dlouhá, má dominantní kyselinku a podle očekávání krásnou mineralitu. Lahev má výborné předpoklady k další archivaci a po dnešní zkušenosti musím přiznat, že jsem od tohoto vlašáku z ikonického Šobesu očekával mnohem více. Vinařství víno doporučuje k vepřovému masu nebo drůbeži. Analytické hodnoty: obsah zbytkového cukru 10,6 g/l, obsah kyseliny 7,0 g/l, bezcukerný extrakt 23,9 g/l a obsah alkoholu 12,0 % obj. Víno získalo ocenění: Stříbrná medaile AWC Vienna (2018). Hodnocení: 7,5 bodů.

3. Tramín červený varianta kořenný 2018 výběr z hroznů - Znovín Znojmo, a.s.

Lahev jsem koupil v srpnu 2019 v prodejně Znovínu v Louckém klášteře za 190,- Kč. Hrozny mají původ na viniční trati Dívčí hora ve vinařské obci Chvalovice ve Znojemské vinařské podoblasti. Standardní adjustáž a korek plátek-drť-plátek délky 38 mm s potiskem vinařství. Nejprve přebírám text ze stránek Znovínu, který se vztahuje k tomuto vínu. Znovín Znojmo vyrábí jubilejní víno se souhlasem Augustiniánského opata při jubileu založení kláštera na Starém Brně roku 1323. Je vyrobeno z hroznů, které dosáhly výjimečné cukernatosti (sladkosti) a víno se tak vyznačuje plností a mimořádnými aromatickými i chuťovými vlastnostmi. Hrozny pro výrobu vína pochází z vinařské oblasti Morava, podoblasti znojemské. Cukernatost, původ hroznů i chuťové vlastnosti tohoto vína s přívlastkem „výběr z hroznů" ověřila Státní zemědělská a potravinářská inspekce, vlastní technologii výroby vína pak opat, aby odpovídalo požadavkům Kodexu kanonického práva na mešní víno. Navazuje tak na tradici výroby mešního vína z klášterních vinic. Starobrněnské opatství je v současnosti jediným opatstvím Řádu sv. Augustina na světě, dle privilegia papeže Benedikta XIV. z roku 1752. Ve znaku opata je písmeno E jako upomínka na zakladatelku kláštera, královnu Elišku Rejčku a symbol augustiniánů: otevřená kniha, která je v pozadí planoucího srdce protnutého šípem. Kniha je slovo Boží, jež proniklo srdcem a duší. Barva je slámově žlutá, má vysokou viskozitu, která se projevuje pomalým stékáním po stěně skleničky. Intenzita je také velmi dobrá a musím také zmínit nádhernou jiskru. Vůně nabídne v nástupu jemné květinové tóny v podobě rozkvetlých růží nebo šeříků, které se přesouvají do vyzrálých broskvových odstínů, medových tónů a exotického koření. Chuť je středně dlouhá, má podle předpokladů vyšší zbytkový cukr a nádhernou ovocitost v dozvuku. Lahev můžete otevřít již teď, archivační potenciál odhaduji minimálně do roku 2023. Vinařství víno doporučuje ke kuřecímu masu nebo lehkým dezertům. Analytické hodnoty: obsah zbytkového cukru 35,7 g/l, obsah kyseliny 7,6 g/l, bezcukerný extrakt 30,3 g/l a obsah alkoholu 12,5 % obj. Stříbrná medaile Finger Lakes International Wine Competition USA (2019), Zlatá medaile Valtické Vinné trhy (2019), Stříbrná medaile Great American International Wine Competition USA (2019). Hodnocení: 8,5 bodů.

4. Rulandské modré 2017 výběr z hroznů - Znovín Znojmo, a.s.

Lahev jsem koupil v srpnu 2019 v prodejně Znovínu v Louckém klášteře za 160,- Kč. Hrozny mají původ na viniční trati Bílá hora ve vinařské obci Uherčice ve Velkopavlovické vinařské podoblasti. Standardní adjustáž a korek plátek-drť-plátek délky 38 mm s potiskem vinařství. Barva je rubínově červená, má cihlové menisky, vysokou viskozitu a střední intenzitu. Vůně je mnohoslibná. V nástupu najdete lesní plody, které se přesouvají do kávového zrna a hořké čokolády. Chuť je středně dlouhá, má nádherný extrakt v podobě kořenitých odstínů. Třísla mají krásnou strukturu a prodlužují závěr. Lahev můžete otevřít již teď, archivační potenciál odhaduji minimálně do roku 2025. Znovín uvádí archivační potenciál období let 2024 až 2026. Vinařství víno doporučuje ke zvěřině nebo hovězímu masu.  Analytické hodnoty: obsah zbytkového cukru 1,9 g/l, obsah kyseliny 4,4 g/l, bezcukerný extrakt 31,2 g/l a obsah alkoholu 13,0 % obj. Hodnocení: 8,5 bodů.

5. Rulandské šedé 2018 výběr z hroznů - Znovín Znojmo, a.s.

Lahev jsem koupil v srpnu 2019 v prodejně Znovínu v Louckém klášteře za 160,- Kč. Hrozny mají původ na viniční trati Weinperky ve vinařské obci Miroslav ve Znojemské vinařské podoblasti. Standardní adjustáž a korek plátek-drť-plátek délky 38 mm s potiskem vinařství. Barva je slámově žlutá, má střední intenzitu a vysokou viskozitu. Vůně nabídne v nástupu extraktivní ovocité tóny po sušeném ovoci, které se přesouvají do pečené kůrky chleba a vyzrálých hroznů. Chuť je středně dlouhá, má výrazný extrakt v dozvuku (31,1 g/l) a pomalu uvadající kyselinku. Vysoký obsah alkoholu velmi dobře zapadl do výsledného celku. Lahev doporučuji otevřít v roce 2021. Vinařství víno doporučuje k vepřovému masu nebo vyzrálým sýrům. Analytické hodnoty: obsah zbytkového cukru 7,7 g/l, obsah kyseliny 7,4 g/l, bezcukerný extrakt 31,1 g/l a obsah alkoholu 13,5 % obj. Hodnocení: 8 bodů.

6. Chardonnay 2018 pozdní sběr - Znovín Znojmo, a.s.

Lahev jsem koupil v srpnu 2019 v prodejně Znovínu v Louckém klášteře za 160,- Kč. Hrozny mají původ na viniční trati Na výsluní ve vinařské obci Hustopeče ve Velkopavlovické vinařské podoblasti. Standardní adjustáž a korek plátek-drť-plátek délky 38 mm s potiskem vinařství. Barva je zlato-žlutá, má velmi slušnou intenzitu a také viskozitu. Vůně nabídne v nástupu jemné ovocité tóny v podobě mandarinek, které se přesouvají do vanilkových odstínů a zajímavých tónů lučního kvítí. Chuť je středně dlouhá, má pikantní kyselinku a ovocitý projev, ve kterém najdete jablka nebo vyzrálé hrušky. V závěru můžete najít krásnou mineralitu. Lahev můžete otevřít již teď, archivační potenciál uvádí Znovín do období let 2025 až 2027. Vinařství víno doporučuje k vepřovému masu nebo sýrové míse. Víno získalo ocenění: Zlatá medaile Vinagora Maďarsko (2019), Stříbrná medaile Grand Prix Vinex (2019). Analytické hodnoty: obsah zbytkového cukru 5,6 g/l, obsah kyseliny 6,8 g/l, bezcukerný extrakt 24,6 g/l a obsah alkoholu 12,0 % obj. Hodnocení: 8,5 bodů.

7. Pálava 2018 výběr z hroznů - Znovín Znojmo, a.s.

Lahev jsem koupil v srpnu 2019 v prodejně Znovínu v Louckém klášteře za 160,- Kč. Hrozny mají původ na viniční trati U Chlupa ve vinařské obci Hnanice ve Znojemské vinařské podoblasti. Standardní adjustáž a korek plátek-drť-plátek délky 38 mm s potiskem vinařství. Barva je slámově žlutá, má vysokou viskozitu odpovídající zatřídění podle zbytkového cukru a střední intenzitu. Vůně nabídne v nástupu extraktivní ovocité tóny v podobě vyzrálých broskví, kompotového a exotického ovoce (ananas), které se přesouvají do jemných květinových tónů. Chuť je středně dlouhá, má podle předpokladů vyšší zbytkový cukr, kterému sekunduje kyselinka. Není to žádná unavující Pálava s vysokým zbytkovým cukrem. V dozvuku najdete krásnou jemnost a ovocitost v podobě vyzrálého angreštu nebo rybízu, která sice nemá obvyklou odrůdovost, ale rozhodně je zajímavá. Druhý den došlo ke krásnému posunu do různých ovocitých podob. Vinařství víno doporučuje podávat k hovězímu masu nebo zvěřině. Analytické hodnoty: obsah zbytkového cukru 23,8 g/l, obsah kyseliny 6,9 g/l, bezcukerný extrakt 23,8 g/l a obsah alkoholu 12,0 % obj. Lahev můžete otevřít již teď, archivační potenciál uvádí Znovín na období let 2025 až 2028. Hodnocení: 8 bodů.

8. Rulandské modré 2018 výběr z hroznů - Znovín Znojmo, a.s.

Lahev jsem koupil v srpnu 2019 v prodejně Znovínu v Louckém klášteře za 160,- Kč. Hrozny mají původ na viniční trati Stará hora ve vinařské obci Božice ve Znojemské vinařské podoblasti. Standardní adjustáž a korek plátek-drť-plátek délky 38 mm s potiskem vinařství. Barva je rubínově červená, má cihlové menisky a střední intenzitu. Vůně nabídne tóny kávových zrn a hořké čokolády. Chuť je středně dlouhá má nádherný extrakt s jemnou tříslovinkou. V dozvuku najdete tabákové tóny. Lahev můžete otevřít již teď, archivační potenciál odhaduji minimálně do roku 2026. Vinařství víno doporučuje ke kuřecímu masu nebo rybám. Analytické hodnoty: obsah zbytkového cukru 2,7 g/l, obsah kyseliny 4,7 g/l, bezcukerný extrakt 31,9 g/l a obsah alkoholu 13,0 % obj. Hodnocení: 8 bodů.

9. Ryzlink rýnský 2019 pozdní sběr - Znovín Znojmo, a.s.

Lahev z řady Rosnička zelená (Hyla Arborea) jsem koupil v srpnu 2020 za 159,90 Kč (akce Globus, e-shop vinařství 170,- Kč). Hrozny mají původ na viniční trati Na výsluní ve vinařské obci Hustopeče ve Velkopavlovické vinařské podoblasti. Standardní adjustáž a korek plátek-drť-plátek délky 38 mm s potiskem vinařství. Barva je zlato-žlutá, má nízkou intenzitu, zelenkavé záblesky a střední viskozitu. Vůně nabídne v nástupu ovocité tóny v podobě meruněk, hrušek a broskví, které se přesouvají do jemných květinových tónů. Chuť je středně dlouhá, má krásnou ovocitost. V dozvuku objevíte odstíny rynglí a marmeládové tóny. Vinařství víno doporučuje ke kuřecímu masu nebo rybám. Znovín uvádí archivační potenciál do roku 2026 až 2028. Analytické hodnoty: obsah zbytkového cukru 6,5 g/l, obsah kyseliny 7,0 g/l, bezcukerný extrakt 22,7 g/l a obsah alkoholu 12,5 % obj. Hodnocení: 8,5 bodů.

10. André 2018 pozdní sběr - Znovín Znojmo, a.s.

Lahev jsem koupil v srpnu 2019 v prodejně Znovínu v Louckém klášteře za 160,- Kč. Hrozny mají původ na viniční trati Kamenný vrch ve vinařské obci Tasovice ve Znojemské vinařské podoblasti. Standardní adjustáž a korkem plátek-drť-plátek délky 38 mm s potiskem vinařství. Barva je rubínově červená, má velmi slušnou intenzitu a také viskozitu. Vůně nabídne nádherné ovocité tóny v podobě lesního ovoce, které se přesouvají to odstínů perníkového koření, kávového zrna a hořké čokolády. Chuť je středně dlouhá až dlouhá, má robustní strukturu a krásný dozvuk, ve kterém se střídá ovocitost (borůvky, ostružiny) a kořenitost. Lahev můžete otevřít již teď, ale vřele doporučuji další archivaci, kterou Znovín predikuje do období let 2025 až 2028. Vinařství víno doporučuje k hovězímu masu nebo zvěřině. Analytické hodnoty: obsah zbytkového cukru 3,7 g/l, obsah kyseliny 5,1 g/l, bezcukerný extrakt 35,9 g/l a obsah alkoholu 13,0 % obj. Hodnocení: 9 bodů.

1-20 | 21-40 | Vše
Počet příspěvků v diskuzi: 0  Vložit/Zobrazit příspěvek
Počet zobrazení článku: 2339x