O Víně

01.02.2021 J. Aktivni: Ano Datum a cas publikace: 01.02.2021 07:00

Postřehy z vín vinařství Spielberg Archlebov s.r.o. vypitých v lednu 2021

Podruhé se podíváme v rámci měsíčního přehledu k degustaci vinařství Spielberg v Archlebově. Konkrétně se jedná o kolekci KPZ - Karton poslední záchrany! Degustace obsahovala 5 zajímavých lahví a opět se jednalo o nadprůměrná vína. Nejvíce mne zaujal Ryzlink rýnský 2013 pozdní sběr a organický Ryzlink vlašský 2015 pozdní sběr.

V průběhu května 2020 se na stránkách vinařství objevila další kolekce vín, která se dala za 1.040,- Kč pořídit. A také v tomto případě byla doprava hrazena vinařstvím. Spielberg u této kolekce uvedl: Karanténa se pomalu blíží ke konci, nicméně stále prověřuje pevnost nervů každého z nás. Co dělat, když toho máme nad hlavu? Dát si skleničku, vlastně dvě a pro jistotu tři! Vína jsme pro Vás v naší nové kolekci naparovali k nejčastějším rozpoložením, ve kterých se v těchto časech všichni nacházíme :)

1. Pinot Gris 2018 výběr z hroznů - Spielberg Archlebov s.r.o.

Lahev jsem koupil v květnu 2020 za 200,- Kč (e-shop vinařství). Hrozny mají původ na viniční trati Maliny, vinice Horní Maliny, ve vinařské obci Archlebov. Webové stránky vinařství u této tratě uvádí následující. Vinici Horní Maliny tvoří mírný svah, který se od východu na západ zvedá do nejvyšších poloh Malinského kopce. Mírnější svah vinice má těžší, slínovou půdu, na které je pěstován Ryzlink rýnský. Směrem na západ ke svahu se půda mění na lehčí, hlinito-písčitou, na níž pěstujeme Pinot Gris. Severní až severovýchodní část lemuje pás Ždánického lesa a chrání trať před studenými severními větry. U tohoto vína uvádí vinařství následující text: Situace: Nejistota. Co dělat, když Vás přepadnou obavy? Obalit si nervy něčím polo/sladkým - nejlépe naším Rulandským šedým s tóny mandarinek a medu s lehce minerálním závěrem. Šroubovací uzávěr a standardní adjustáž. Barva je pro Spielberg u této odrůdy naprosto specifická a nezapomenutelná: zlato-šedá, s oranžovými záblesky a vysokou viskozitou. Vůně nabídne od prvního okamžiku extraktivní ovocité tóny v podobě mandarinek a rozinek, které se přesouvají do medových tónů a sušené pomerančové kůry, která je pro tuto odrůdu typická. Chuť je středně dlouhá až dlouhá díky vyššímu zbytkovému cukru (15,3 g/l), kterému sekunduje pikantní kyselinka (5,8 g/l). Vysoký obsah alkoholu (13,5 % obj.) fantasticky zapadl do výsledného celku. V dozvuku vystoupí extrakt z vyzrálých hroznů s nasládlou dochutí. Lahev můžete otevřít již teď, archivační potenciál odhaduji minimálně do roku 2023. Analytické hodnoty: obsah zbytkového cukru 15,3 g/l, obsah kyseliny 5,8 g/l a obsah alkoholu 13,5 % obj. Ocenění: Zlatá medaile AWC Vienna (2019). Hodnocení: 8,5 bodů.

2. Sylvánské 2017 kabinetní - Spielberg Archlebov s.r.o.

Lahev jsem koupil v květnu 2020 za 200,- Kč (e-shop vinařství). Hrozny mají původ na viniční trati Nové Hory, vinice Klášovky, ve vinařské obci Žarošice. Webové stránky vinařství u této tratě uvádí následující. V okolí vinice Klášovky je známo osídlení již ze 14 století, kde se v blízkém okolí nacházel později zaniklý hrad Klášov. V současnosti se v okolí nachází pouze stejnojmenný rybník. Vinice je složena ze tří tabulí. Na spodní tabuli v rovinaté části najdeme těžší hlinito-jílovitou půdu, na které je vysazen Müller Thurgau. Ve středním nejprudším svahu se vyhřívá náš Pinot Blanc z Freiburských a Geisenheimských klonů a v pravém klínu vinice je vysázen Muškát moravský. V horní část Klášova je dominantě pěstována odrůda Chardonnay, pouze z části je zde vysazen Sylván zelený a Ryzlink rýnský. Trať je otevřena do širokého kraje a nabízí překrásný výhled do svého okolí, kvůli tomu se ale často musí vyrovnat s vanoucími větry ze všech světových stran. U tohoto vína uvádí vinařství následující text: Situace: Roušky. Jste ohleduplní k ostatním, nosíte roušku, ale vadí Vám, že si nemůžete užívat vůně jara? Přinášíme Vám jej v podobě Sylvánu s vůní lučních květin, bylin a čerstvých citrusů. Zelená je barva jara! Ročník 2016 Sylvánského zelené jsem zmiňoval v rámci Postřehů z vín vypitých v září 2018 (hodnocení: 8,5 bodů). Standardní adjustáž a šroubovací uzávěr. Barva je zlato-žlutá, má střední intenzitu a viskozitu. Vůně v nástupu nabídne jemné květinové odstíny, které se přesouvají do citrusových plodů. Chuť je středně dlouhá, má velmi pikantní kyselinku, která v dozvuku působí velmi šťavnatým dojmem. V závěru najdete slabou mineralitu. Lahev můžete otevřít již teď, archivační potenciál odhaduji minimálně do roku 2023. Analytické hodnoty: obsah zbytkového cukru 2,2 g/l, obsah kyseliny 6,9 g/l a obsah alkoholu 12,0 % obj. Ocenění: Zlatá medaile Concours des Grands Vins Blancs du Monde Strasbourg (2019), Stříbrná medaile American International Wine Competition USA (2019). Hodnocení: 8 bodů.

3. Pinot Noir 2019 pozdní sběr - Spielberg Archlebov s.r.o.

Lahev jsem koupil v květnu 2020 za 240,- Kč (e-shop vinařství). Hrozny mají původ na viniční trati Dubová, vinice Hrbiny, ve vinařské obci Archlebov. Webové stránky vinařství u této tratě uvádí následující. Vinice Hrbiny se rozkládá blíže ke Ždánicím a leží na pravé straně od vinice Světlý. Vinice nese název podle nerovného terénu. Půda je zde těžká, slínová. Vinice je chráněná lesem a vítr zde vane pouze od jihu. Lokalita připomíná obrovský kotel, do kterého svítí slunce, proto je také vinice nejteplejším místem v katastru obce Archlebov. Tyto podmínky přímo vybízí k pěstování modrých odrůd. Tato vinice je vysazena dvěma klony francouzského a německého Pinotu Noir. Také zde můžeme zaslechnout „crčáka," jak se v obci Archlebov lidově nazývá endemický druh cikády viniční - Tibicina Haematodes, která je ukazatelem té nejčistší přírody. U tohoto vína uvádí vinařství následující text: Situace: Naděje. Vyhlížíte světlo na konci tunelu? Zkuste to ve společnosti mladého Pinotu. Má velký příslib do budoucna, kdy plně rozvine svůj potenciál, ale již nyní se můžete těšit jeho lehkosti a ovocností. Standardní adjustáž, staniolová záklopka a plný korek délky 44 mm s potiskem vinařství. Barva je rubínově červená, má cihlové menisky, nižší intenzitu a velmi slušnou viskozitu. Vůně je ovocitá a nabídne v nástupu zralé třešně a jahody, které se přesouvají do jemné vanilky. Chuť je středně dlouhá, má krásný suchý dozvuk s ovocito-kořenitým závěrem. Dotyk s dubem dodal jemnou kouřovinku. Jedná se o Pinot s velmi dobrým potenciálem k další archivaci, kterou odhaduji minimálně do roku 2025. Analytické hodnoty: obsah zbytkového cukru 0,1 g/l, obsah kyseliny 4,9 g/l a obsah alkoholu 13,0 % obj. Ocenění: Bronzová medaile Vinař roku (2019). Hodnocení: 8,5 bodů.

4. Ryzlink rýnský 2013 pozdní sběr - Spielberg Archlebov s.r.o.

Lahev z řady "Gourmet" jsem koupil v květnu 2020 za 250,- Kč (e-shop vinařství). Hrozny mají původ na viniční trati Maliny, vinice Pleštice, ve vinařské obci Žarošice. Webové stránky vinařství u této tratě uvádí následující. Vinice nese název díky zploštělému kopci, který je na severu zakončen mírnou strání s expozicí k jihu. Vinice je osluněná po celý den a ze severní strany je chráněna kopcem, na jehož vrcholu se rozléhá Ždánický les. Půda je zde hlinito-písčitá, výhřevná a v nižších horizontech se vyskytuje lámaný vápenitý pískovcový skelet. Ve vyšší části vinice pěstujeme Ryzlink rýnský, v horní svahovité části dosahují hrozny vyšší vyzrálosti a cukernatosti. Na nejnižším cípu trati byla vinná réva vysázena v roce 2017 a je složena především z pečlivě vybraných francouzských a německých klonů Pinotu. Je pěstována na rýnsko-hessenském vedení. Spodní tabule je zakončena plochým kopcem, díky němuž se v těchto místech lépe drží půdní vláha. Réva je zde méně osluněné, ve výsledku jsou však vína šťavnatější a mají jemné bylinné aroma. U tohoto vína uvádí vinařství následující text: Situace: Hledání rovnováhy. Jak pěstovat vnitřní rovnováhu? Nazrálým Rýňákem ze Spielbergu. Kyselina je v harmonii se zbytkovým cukrem, ovocitost s minerálností, tělo s alkoholem... Doslova zenové víno. Standardní adjustáž a plný korek délky 44 mm s potiskem vinařství. Barva je slámově žlutá, má střední intenzitu a vysokou viskozitu, která se projevuje pomalým stékáním po stěně skleničky. Vůně v nástupu nabídne jemné tóny lipového květu, které přecházejí do citrusových plodů a vanilky. Na pozadí můžete také najít odstíny propolisu. Buket má již mírné stopy nazrálosti. Chuť je středně dlouhá až dlouhá, má krásný plný závěr, ve kterém vystoupí vyšší zbytkový cukr, kterému stále sekunduje pikantní kyselinka. Objevují se také jemné kouřové tóny, které mají původ v dotyku s francouzským dubovým sudem po dobu 6 měsíců. Lahev je na začátku své lahvové zralosti, na kterém se může udržet až do roku 2022. Analytické hodnoty: obsah zbytkového cukru 14,4 g/l, obsah kyseliny 7,8 g/l a obsah alkoholu 11,0 % obj. Ocenění: Bronzová medaile Vinař roku (2019). Jedná se o nadprůměrný ryzlink, který si své obdivovatele velmi rychle najde. Hodnocení: 9 bodů.

5. Ryzlink vlašský 2015 pozdní sběr (Organic) - Spielberg Archlebov s.r.o.

Lahev z řady "Organic" jsem koupil v květnu 2020 za 250,- Kč (e-shop vinařství). Hrozny mají původ na viniční trati Maliny, vinice Pleštice, ve vinařské obci Žarošice. Webové stránky vinařství u této tratě uvádí následující. Webové stránky vinařství u této tratě uvádí následující. Vinice nese název díky zploštělému kopci, který je na severu zakončen mírnou strání s expozicí k jihu. Vinice je osluněná po celý den a ze severní strany je chráněna kopcem, na jehož vrcholu se rozléhá Ždánický les. Půda je zde hlinito-písčitá, výhřevná a v nižších horizontech se vyskytuje lámaný vápenitý pískovcový skelet. Ve vyšší části vinice pěstujeme Ryzlink rýnský, v horní svahovité části dosahují hrozny vyšší vyzrálosti a cukernatosti. Na nejnižším cípu trati byla vinná réva vysázena v roce 2017 a je složena především z pečlivě vybraných francouzských a německých klonů Pinotu. Je pěstována na rýnsko-hessenském vedení. Spodní tabule je zakončena plochým kopcem, díky němuž se v těchto místech lépe drží půdní vláha. Réva je zde méně osluněné, ve výsledku jsou však vína šťavnatější a mají jemné bylinné aroma. U tohoto vína uvádí vinařství následující text: Situace: Nekonečné uklízení. Všichni jste stále doma a přesto nestíháte uklízet? Inspirujte se u viniční cikády. Ta má vystaráno, žije pouze v nejčistším prostředí, jako je naše vinice Pleštice, odkud pochází tento nazrálý Vlašák s neobyčejnou etiketou, na které se podílel Dan Bárta. Adjustáž je velmi originální a graficky na velmi vysoké úrovni. Černa etiketa, na které je barevně vyobrazena cikáda viniční - Tibicina Haematodes, jejíž výskyt na vinicích Spielbergu je vzácným ukazatelem pro čistou a neporušenou přírodu s mimořádně příznivými teplotními poměry. Staniolová záklopka a plný korek délky 44 mm s potiskem vinařství. Barva je zlato-žlutá, má střední intenzitu a vysokou viskozitu. Vůně je jemná a nabídne v nástupu ovocité tóny v podobě zralého angreštu, vyzrálé hrušky a bílého rybízu, jak přesně popisuje etiketa. Chuť je středně dlouhá, má pikantní kyselinku a nádhernou mineralitu v dozvuku. Víno má našlápnuto k další archivaci, kterou odhaduji minimálně do roku 2025. Analytické hodnoty: obsah zbytkového cukru 6,0 g/l, obsah kyseliny 6,3 g/l a obsah alkoholu 12,0 % obj.  Hodnocení: 9 bodů.

Do kolekce bylo také zařazeno Chardonnay 2017 pozdní sběr. Lahev jsem již hodnotil v rámci Postřehů z vín vinařství Spielberg Archlebov s.r.o. vypitých v květnu 2020 (Hodnocení: 9 bodů), kolekce nazrálých vín (řada "Austerlitz"). Opětovné zařazení i do této kolekce mne mile překvapilo.

Počet příspěvků v diskuzi: 0  Vložit/Zobrazit příspěvek
Počet zobrazení článku: 2380x