O Víně

16.11.2020 J. Aktivni: Ano Datum a cas publikace: 16.11.2020 07:00

Postřehy z Pálavského balíčku vín z Vinných sklepů Valtice a.s. vypitých v listopadu 2020

Počtvrté se vracím k měsíčnímu přehledu zaměřeném na jedno vinařství, kterým jsou opět Vinné sklepy Valtice a.s. V tomto měsíčním přehledu budu hodnotit 5 lahví odrůdy Pálava, která je vyhledávaná především díky vyššímu zbytkovému cukru, tak uvidíme, co přináší tato kolekce z Vinných sklepů Valtice.

Na úvod nejprve připomenu odkaz na dvě měsíční reporty Postřehy z vín Vinných sklepů Valtice a.s. vypitých v listopadu 2019, Postřehy z vín Vinných sklepů Valtice a.s. vypitých v únoru 2020 a Postřehy z Balíčku vín ke grilování z Vinných sklepů Valtice a.s. vypitých v říjnu 2020, na který dnes naváže čtvrtá část zaměřená pouze je jednu typickou moravskou odrůdu, kterou je Pálava

1. Pálava 2018 pozdní sběr - Vinné sklepy Valtice, a.s.

Lahev jsem koupil v květnu 2020 v rámci akce "Pálavský balíček vín 2020" (e-shop vinařství 199,- Kč). Hrozny mají původ na viniční trati Lusy ve vinařské obci Brod nad Dyjí. Standardní adjustáž a korek z drtě délky 44 mm s potiskem vinařství. Barva je slámově žlutá, má vysokou intenzitu a také viskozitu, která odpovídá zatřídění podle zbytkového cukru. Víno pomalu stéká po stěně skleničky a působí olejovitým dojmem. Vlůně je extraktivní a nabídne v nástupu rozkvetlé růže, které se přesouvají do vyzrálých hroznů a medových odstínů. Chuť pokračuje v nastoleném trendu, nechybí ovocitost v podobě citrusového dozvuku a zbytkového cukru. Jedná se o typickou Pálavu se zbytkovým cukrem, která bude vyhledávána milovníky polosladkých bílých vín. Lahev můžete otevřít již teď, archivační potenciál odhaduji do roku 2023. Ocenění: Zlatá medaile Prague Wine Trophy 2019. Vinařství doporučuje víno podávat k drůbeži a k tvrdým sýrům. Analytické hodnoty: obsah zbytkového cukru 30,8 g/l, obsah kyseliny 5,6 g/l, bezcukerný extrakt 22,2 g/l a obsah alkoholu 13,5 % obj. Hodnocení: 8,5 bodů.

2. Pálava 2017 výběr z hroznů - Vinné sklepy Valtice, a.s.

Lahev z řady "Premium Collection" jsem koupil v květnu 2020 v rámci akce "Pálavský balíček vín 2020" (e-shop vinařství 299,- Kč). Hrozny mají původ na viniční trati Lusy ve vinařské obci Brod nad Dyjí. Plný korek délky 50 mm s potiskem vinařství. Barva je slámově žlutá, má vysokou intenzitu a viskozitu. Vůně je extraktiví a nabídne intenzivní paletu rozkvetlý čajových růži, které se přesouvají do propolisu a medových tónů. Chuť je středně dlouhá až dlouhá, vyšší zbytkový cukr této Pálavě sluší, i když se to do jisté míry projevilo také ve vysokém obsahu alkoholu (14,0 % obj.). Ocenění: Champion PWT (2019), Stříbrná medaile Salon vín (2019, 2020), Zlatá medaile Valtické vinné trhy (2019), Bronzová medaile Finger Lakes (2019), Zlatá medaile Great American (2019). Vinařství doporučuje víno podávat k vepřové panence a k sýrům. Analytické hodnoty: obsah zbytkového cukru 9,0 g/l, obsah kyseliny 5,4 g/l, bezcukerný extrakt 21,5 g/l a obsah alkoholu 14,0 % obj. Hodnocení: 8,5 bodů.

3. Pálava 2019 výběr z hroznů - Vinné sklepy Valtice, a.s.

Lahev jsem koupil v květnu 2020 v rámci akce "Pálavský balíček vín 2020" (e-shop vinařství 199,- Kč). Hrozny mají původ na viniční trati Brodské stráně ve vinařské obci Brod nad Dyjí. Standardní adjustáž a korek z drtě délky 44 mm s potiskem vinařství. Barva je slámově žlutá, má vysokou viskozitu, nádhernou zlatou jiskru a také intenzitu. Víno pomalu stéká po stěně skleničky a působí olejovitým dojmem. Vůně je hluboká a nabídne rozkvetlé růže, které ale přebijí tóny kandovaného ovoce a cibéb. Chuť je středně dlouhá až dlouhá díky vysokému zbytkovému cukru, kterému se snaží sekundovat kyselinka. V dozvuku najdete citrusové ovoce a medové tóny. Je to nádherná Pálava, které vysoký obsah zbytkového cukru neuškodil a která bude vyhledávanou specialitou milovníků bílých aromatických odrůd. Lahev můžete otevřít již teď, archivační potenciál odhaduji minimálně do roku 2024. Vinařství doporučuje víno podávat k drůbežímu masu a sladkým dezertům. Analytické hodnoty: obsah zbytkového cukru 16,9 g/l, obsah kyseliny 6,6 g/l, bezcukerný extrakt 21,9 g/l a obsah alkoholu 13,0 % obj. Hodnocení: 9 bodů.

4. Pálava odrůdové jakostní - Vinné sklepy Valtice, a.s.

Lahev z řady "Gastro Collection" jsem koupil v květnu 2020 v rámci akce "Pálavský balíček vín 2020" (e-shop vinařství 127,- Kč). Původ hroznů není pro mne z nepochopitelných důvodů uvedený na etiketě a není uvedený ani na webových stránkách. Korek z drtě délky 38 mm s potiskem vinařství. Barva je jantarově žlutá, má velmi vysokou viskozitu odpovídající zatřídění podle zbytkového cukru a také vysokou intenzitu. Vůně je extraktivní a mnohoslibná. V nástupu najdete  nádherné ovocité tóny v podobě kompotového ovoce nebo zralých broskví, které se přesouvají do typických odstínů čajových růží a jemné vanilky. Během popíjení se struktura zajímavě měnila a ukazovala stále nové tóny. Chuť je středně dlouhá až dlouhá, podle očekávání má v závěru zbytkový cukr a příjemnou kořenitost. Vinařství doporučuje víno podávat ke kořenitým jídlům, k uzeným a pařeným sýrům. Analytické hodnoty: obsah zbytkového cukru 36,6 g/l, obsah kyseliny 6,5 g/l, bezcukerný extrakt 18,2 g/l a obsah alkoholu 13,0 % obj. Hodnocení: 8,0 bodů.

5. Pálava 2018 výběr z bobulí - Vinné sklepy Valtice, a.s.

Lahev jsem koupil v květnu 2020 v rámci akce "Pálavský balíček vín 2020" (e-shop vinařství 220,- Kč). Hrozny mají původ na viniční trati Brodské stráně ve vinařské obci Brod nad Dyjí. Standardní adjustáž pro řadu bobulových výběrů a korek z drtě délky 38 mm s potiskem vinařství. Barva je jantarově žlutá, má vysokou intenzitu a především viskozitu odpovídají zatřídění podle zbytkového cukru. Vůně je extraktivní a mnohoslibná. V nástupu najdete intenzivní medové tóny, které se přesouvají do odstínů kandovaného ovoce a zralých citrusových plodů. Chuť je středně dlouhá až dlouhá a byť má vysoký obsah zbytkového cukru (87,4 g/l), tak pikantní kyselinka (6,4 g/l) vás popožene k dalšími doušku. V dozvuku vystoupí nádherný ovocitý extrakt. Lahev můžete otevřít již teď, archivační potenciál odhaduji do roku 2022. Ocenění: Premium Zlatá medaile Prague Wine Trophy (2019). Vinařství doporučuje víno podávat ke všem úpravám drůbežích jater a k dezertům. Analytické hodnoty: obsah zbytkového cukru 87,4 g/l, obsah kyseliny 6,4 g/l, bezcukerný extrakt 17,9 g/l a obsah alkoholu 11,0 % obj. Hodnocení: 8,5 bodů.

Počet příspěvků v diskuzi: 0  Vložit/Zobrazit příspěvek
Počet zobrazení článku: 2389x