O Víně

03.02.2020 J. Aktivni: Ano Datum a cas publikace: 03.02.2020 07:00

Postřehy z vín vypitých v lednu 2020

V průběhu ledna jsem otevřel 9 lahví ze čtyř států. Největší zastoupení měla moravská vína (6x). Po jednom zástupci bylo ze Slovenska, Argentiny a Chile. Nejpřesvědčivěji zapůsobilSolaris 2018 výběr z hroznů z Vinařství Volařík Mikulov. Následovaly další zajímavá vína Frankovka 2011 výběr z hroznů z Vinařství Krist, Tramín červený 2018 výběr z hroznů z Rodinného vinařství Břeclav, Rulandské modré 2011 výběr z hroznů z Vinařství Plešingr, argentinský Malbec 2016 Valle de Uco (Reserva) z Bodegas Doña Paula a slovenská Burgunda modrá 2017 z Vinárstva Víno Kamino.

1. Burgunda modrá 2017 - Vinárstvo Víno Kamino, Slovensko

Lahev respektive karton šesti různých lahví jsem koupil přes kolegu z práce v květnu 2019 za 160,- Kč. V oficiálních materiálech tohoto vinařství je uvedena cena 6 € / lahev. Hrozny mají původ v Malokarpatské vinařské oblasti (Čachtice). Sklizeň proběhla 17. října 2017 při cukernatosti 21 °NM. Hrozny kvasily na 9 dní slupkách, po dokvašení zrálo ve starém dubovém sudu míchané na vlastních kvasnicích 12 měsíců a následně dalších 6 měsíců v sudě stočené z kvasnic. Korek plátek-drť-plátek délky 44 mm. Barva je rubínově červená, má cihlové záblesky a střední intenzitu. Vůně nabídne v nástupu marmeládové tóny, které se přesouvají do kořenitých odstínů. Chuť je středně dlouhá, má krásnou ovocitost, která se přesouvá do jemných dubových tónů v podobě kouřovinky. Třísla mají robustní projev a další nazrávání na lahvi vínu prospěje. Archivační potenciál odhaduji minimálně do roku 2022. Z dosavadních vín Kamino rozhodně nejlepší lahev. Hodnocení: 8,5 bodů.

2. Tramín červený 2018 výběr z hroznů - Rodinné vinařství Břeclav s.r.o.

Lahev jsem koupil v říjnu 2019 za 99,90 Kč (akce Billa, běžná cena 149,90 Kč). Hrozny mají původ na viniční trati Vinná hora ve vinařské obci Šác ve Znojemské vinařské oblasti. Sklizeň proběhla 25. září 2018 a hrozny dosáhly cukernatosti 24,0 a 24,6 °NM. Plný korek délky 44 mm s potiskem vinařství a staniolová záklopka. Barva je slámově žlutá, má střední intenzitu a vysokou viskozitu odpovídající zatřídění podle zbytkového cukru. Vůně nabídne v nástupu jemné ovocité tóny v podobě máslových hrušek a sušených meruněk, které se přesouvají do čajových růží a rozkvetlých květů. Chuť je středně dlouhá, ovocitá a má vyšší zbytkový cukr (19,2 g/l) v závěru, kterému ale dokáže sekundovat kyselinka (7,9 g/l). V dozvuku najdete citrusové plody, které působí svěžím dojmem. Pocitově bych díky zaímavé kyselince nehádal na polosladké víno. Lahev můžete otevřít již teď, archivační potenciál odhaduji minimálně do roku 2021. Vinařství víno doporučuje jako aperitiv, k paštikám, aromatičtějším sýrům nebo k asijské kuchyni. Analytické hodnoty: obsah zbytkového cukru 19,2 g/l, obsah kyseliny 7,9 g/l, bezcukerný extrakt 25,7 g/l a obsah alkoholu 12,0 % obj. Lahev doporučuji otevřít nyní, nejpozději v roce 2021. Webové stránky vinařství najdete pod tímto odkazem. Hodnocení: 8,5 bodů.

3. Malbec 2016 Valle de Uco (Reserva) - Bodegas Doña Paula, Argentina

Lahev jsem koupil v lednu 2018 za 315,- Kč (e-shop českého dovozce Premier Wines & Spirits). Z webových stránek společnosti www.1er.cz přebírám text, který se vztahuje k tomuto vínu. Vinařství bylo založeno v roce 1990 na úpatí And se sídlem v Ugarteche. Vinice mají rozlohu 700 ha. Roční produkce činí dva a půl milionu lahví. Zajímavostí je, že téměř celá produkce vinařství je určena na export, zejména do Evropy a USA. Hrozny tohoto Malbecu pocházejí z vinice v oblasti Altamira ve vinařském regionu Mendoza. Standardní adjustáž, staniolová záklopka a korek z drtě délky 44 mm s potiskem vinařství. Barva je višňově červená, má střední intenzitu a vysokou viskozitu. Vůně je jemná a nabídne v nástupu ovocité tóny v podobě lesního ovoce (ostružiny) a sušených višní, které se přesouvají do kořenitých odstínů a švestkových povidel. Chuť je středně dlouhá a má nasládlá třísla v závěru. Dotyk s dubem byl provedený velice citlivě a nenarušil odrůdové vlastnosti. Lahev můžete otevřít již teď, archivační potenciál odhaduji do roku 2021. Vinařství doporučuje víno podávat k hovězímu masu, k sýrům, uzeninám a zvěřině. Webové stránky vinařství najdete pod tímto odkazem. Hodnocení: 8,5 bodů.

4. Rulandské šedé & Chardonnay 2017 pozdní sběr - Vinařství Sonberk Popice a.s.

Lahev z řady Stříbrný Sonberk jsem koupil v červnu 2019 za 240,- Kč (e-shop vinařství). Jedná se o cuvée Rulandské šedé (60 %) a Chardonnay (40 %) z viniční trati Sonberk ve vinařské obci Popice. Lepený korek se při vytažení z lahve rozlomil. Barva je zlato-žlutá, má střední intenzitu a také viskozitu. Vůně je jemná a nabídne v nástupu ovocité tóny v podobě sušených meruněk a vyzrálých hroznů. Chuť je středně dlouhá, má pikantní kyselinku a zajímavou mineralitu v závěru. Analytické hodnoty: obsah zbytkového cukru 3,9 g/l, obsah kyseliny 5,5 g/l a obsah alkoholu 13,0 % obj. Lahev doporučuji otevřít nyní, nejpozději v roce 2025. Hodnocení: 8 bodů.

5. La Joya Single Vineyard 2017 D.O. Valle de Colchagua - Viñas Bisquertt, Chile

Lahev jsem koupil v listopadu 2019 za 199,- Kč (akce Mountfield, běžná cena na e-shopu prodejce 469,- Kč). Jedná se o Cabernet Sauvignon s apelací Marchihue. Víno zrálo v sudu barrique po dobu 12 měsíců. Adjustáž prošla faceliftem. Bílá etiketa byla nahrazena  červenou barvou. Plný korek délky 44 mm s potiskem vinařství. Barva je rubínově červená, má vysokou intenzitu a také viskozitu. Vůně je jemná a nabídne v nástupu ovocité tóny v podobě černého rybízu, borůvek a ostružin. Chuť je středně dlouhá a má kořenitý projev, který připomíná trochu herbální tóny a čajový list. Dotyk s dubem je střední a další nazrávání na lahvi bude rozhodně ku prospěchu. Archivační potenciál odhaduji minimálně do roku 2025. Český dovozce víno doporučuje k červeným masům a masům obecně nebo zrajícím sýrům. Webové stránky vinařství najdete pod tímto odkazem. Hodnocení: 8 bodů.

6. Solaris 2018 výběr z hroznů - Vinařství Volařík Mikulov

Lahev jsem koupil v říjnu 2019 za 229,- Kč (akce Globus, e-shop vinařství 200,- Kč). Hrozny mají původ na viniční trati Za Turoldem ve vinařské obci Mikulov. Cukernatost při sběru: 24,7 °NM. Šroubovací uzávěr a standardní adjustáž. Barva je slámově žlutá, má střední intenzitu a vysokou viskozitu. Vůně je extraktivní a kouzelná od prvního okamžiku. Najdete zde intenzivní tóny žlutého melounu a další citrusové ovoce (limetka, grep). Chuť je středně dlouhá, má nádhernou kyselinku a ovocitý závěr, který navazuje na ovocité tóny popsané u buketu. Analytické hodnoty: obsah zbytkového cukru 7,5 g/l, obsah kyseliny 8,0 g/l a obsah alkoholu 13,5 % obj. Lahev doporučuji otevřít nyní, nejpozději v roce 2022. Webové stránky vinařství najdete pod tímto odkazem. Hodnocení: 9 bodů.

7. Rulandské modré 2011 výběr z hroznů - Vinařství Plešingr s.r.o. Rohatec

Lahev jsem v květnu 2018 dostal. S tímto typem Pinotu, který pochází z vlastní vinice Francle respektive Staré hory ve vinařské obci Velké Pavlovice. V minulosti jsem této speciální řadě vín věnoval několik recenzí, viz následující odkazy:

Rulandské modré 2009 výběr z hroznů (hodnocení: 9-10-9)
Rulandské modré 2007 výběr z hroznů (hodnocení: 10-9-9)
a nebo další odrůda z vlastní vinice Vejdunky:
Rulandské šedé 2011 výběr z hroznů (hodnocení: 9-9-9)

Velmi zajímavá adjustáž a plný korek délky 50 mm s potiskem vinařství. Lahev je doslova oblepena medailemi z různých vinařských výstav. Barva je rubínově červená, má cihlové menisky, střední intenzitu a vysokou viskozitu. Vůně potřebuje pořádně provětrat, nebo nejlépe dekantovat. Najdete v ní jemné tóny lesního ovoce (ostružiny, brusinky), které se přesouvají do kompotového ovoce a sušených višní. Chuť je středně dlouhá až dlouhá, má stále pikantní kyselinku a výborný extrakt v závěru. Dotyk s dubem je již nízký a o to více vystoupí odrůdovost. Lahev lze stále archivovat, nebál bych se až do roku 2022. Vysoký obsah alkoholu nádherně po letech nazrávání na lahvi zapadl do výsledného celku. Analytické hodnoty: obsah zbytkového cukru 1 g/l, obsah kyselin 5,1 g/l, bezcukerný extrakt 31 g/l a obsah alkoholu 14 % obj. Hodnocení: 8,5 bodů.

8. Frankovka 2011 výběr z hroznů - Vinařství Krist Tomáš Milotice

Lahev jsem v prosince 2019 dostal. Na e-shopu www.vino-alkohol.cz je lahev stále v nabídce za 299,- Kč. Hrozny mají původ na viniční trati Vinohrádky ve vinařské obci Blatnička. Adjustáž mi přijde poněkud přeplácaná, ale chápu snahu zaujmout a jednoduše nepřehlédnout, což se určitě podařilo. Korek z drtě délky 44 mm s potiskem vinařství. Barva je rubínově červená, má fialové záblesky a střední intenzitu. Vůně je intenzivní a nabídne ovocité tóny v podobě lesního ovoce (ostružiny, brusinky, borůvky), které se přesouvají do slabých kořenitých tónů a kompotového ovoce. Chuť je středně dlouhá a má nádherný extrakt v dozvuku, který ovlivňuje stáří révy vinné. Podle očekávání má víno nádhernou harmonii. Lahev je na svém vrcholu, na kterém se může udržet ještě v roce 2021. Analytické hodnoty: obsah zbytkového cukru 4,5 g/l, obsah kyselin 5,6 g/l, bezcukerný extrakt 30,0 g/l a obsah alkoholu 12, % obj. Hodnocení: 8,5 bodů.

9. Sauvignon 2016 pozdní sběr - Kolby, a.s. Pouzdřany

Lahev jsem koupil v červenci 2019 za 150,- Kč (akce Globus, běžná cena 179,- Kč). Hrozny mají původ na viniční trati Kolby ve vinařské obci Pouzdřany v Mikulovské vinařské podoblasti. Standardní adjustáž této řady, staniolová záklopka a plný korek délky 44 mm s potiskem vinařství. Barva je zlato-žlutá, má velmi slušnou intenzitu a také viskozitu. Vůně nabídne jemné ovocité tóny (broskve), které se přesouvají do čerstvých kopřiv. Chuť je středně dlouhá a má pikantní kyselinku v dozvuku. Lahev doporučuji otevřít nejpozději v roce 2021. Webové stránky vinařství najdete pod tímto odkazem. Hodnocení: 8 bodů.

1-20 | 21-40 | Vše
Počet příspěvků v diskuzi: 0  Vložit/Zobrazit příspěvek
Počet zobrazení článku: 4711x