O Víně

03.08.2020 J. Aktivni: Ano Datum a cas publikace: 03.08.2020 07:00

Postřehy z vín Vinařství Kovacs s.r.o. Novosedly vypitých v červenci 2020

V průběhu července jsem otevřel sedm lahví z Vinařství Kovacs s.r.o. Novosedly. Došlo tak na další průřezovou degustaci jednoho vinařství v rámci měsíčního přehledu. Jednalo se o velmi nadprůměrná vína se zajímavými odrůdovými vlastnostmi. Nejvíce mne oslovila Pálava 2018 výběr z hroznů a Tramín červený x Muškát moravský 2015 výběr z hroznů.

1. Rulandské bílé 2015 výběr z hroznů - Vinařství Kovacs s.r.o. Novosedly

Lahev jsem koupil v září 2019 v rámci akce "Rulandský balíček vín" prostřednictvím Vinných sklepů Valtice (e-shop vinařství 198,- Kč). Hrozny mají původ na viniční trati Kamenný vrch ve vinařské obci Novosedly. Standardní adjustáž a plný korek délky 44 mm s potiskem vinařství. Barva je zlato-žlutá, má nádhernou jiskru, střední intenzitu a vysokou viskozitu, která odpovídá zatřídění podle zbytkového cukru. Vůně je extraktivní a nabídne v nástupu ovocité tóny v podobě máslových hrušek, které se přesouvají do medových odstínů, propolisu a sušených rozinek. Chuť je středně dlouhá až dlouhá díky vyššímu zbytkovému cukru v dozvuku. V závěru najdete hruškový kompot a jemnou mineralitu. Ocenění: Zlatá medaile Weinparade Poysdorf (2016), Stříbrná medaile Finger Lakes (2017). Analytické hodnoty: obsah zbytkového cukru 33,1 g/l, obsah kyseliny 7,1 g/l, bezcukerný extrakt 19,6 g/l a obsah alkoholu 12,5 % obj. Archivační potenciál odhaduji minimálně do roku 2024. Hodnocení: 8 bodů.

2. Rulandské šedé 2016 výběr z hroznů - Vinařství Kovacs s.r.o. Novosedly

Lahev jsem koupil v září 2019 v rámci akce "Rulandský balíček vín" prostřednictvím Vinných sklepů Valtice (e-shop vinařství 198,- Kč). Hrozny mají původ na viniční trati Stará hora ve vinařské obci Novosedly. Standardní adjustáž a plný korek délky 44 mm s potiskem vinařství. Barva je zlato-žlutá, má střední intenzitu a vysokou viskozitu odpovídající zatřídění podle zbytkového cukru. Vůně nabídne v nástupu jemné tóny akátového květu, které se přesouvají do medových odstínů a propolisu. Na pozadí najdete slabé tóny exotického ovoce. Chuť je středně dlouhá až dlouhá, má podle očekávání vysoký zbytkový cukr v závěru, který velmi dobře eliminuje pikantní kyselinka. V závěru můžete objevit krásnou mineralitu a kandované ovoce, které dominovalo hlavně druhý den. Lahev můžete otevřít již teď, archivační potenciál odhaduji minimálně do roku 2024. Ocenění. Zlatá medaile Nominační výstavy Mikulovské vinařské podoblasti (2018). Analytické hodnoty: obsah zbytkového cukru 64,8 g/l, obsah kyseliny 6,8 g/l, bezcukerný extrakt 21,7 g/l a obsah alkoholu 10,5 % obj. Hodnocení: 8,5 bodů.

3. Rulandské modré 2017 výběr z hroznů - Vinařství Kovacs s.r.o. Novosedly

Lahev jsem koupil v září 2019 v rámci akce "Rulandský balíček vín" prostřednictvím Vinných sklepů Valtice (e-shop vinařství 209,- Kč). Hrozny mají původ na viniční trati Na Štrekách ve vinařské obci Nový Přerov. Standardní adjustáž a lepený korek délky 44 mm s potiskem vinařství. Barva je rubínově červená, má cihlově červené menisky, vysokou viskozitu a střední intenzitu. Vůně nabídne v nástupu ovocité tóny v podobě kompotovaných třešní a jahod, které se přesouvají do jemných kořenitých odstínů. Chuť je středně dlouhá, má nádherná jemná třísla a perfektní harmonii. V dozvuku oceníte krásnou ovocitost v podobě hořké čokolády. Lahev můžete otevřít již teď, archivační potenciál odhaduji minimálně do roku 2025. Analytické hodnoty: obsah zbytkového cukru 0,3 g/l, obsah kyseliny 4,4 g/l, bezcukerný extrakt 25,2 g/l a obsah alkoholu 14,5 % obj. Hodnocení: 8,5 bodů.

4. Ryzlink rýnský 2018 zemské - Vinařství Kovacs s.r.o. Novosedly

Lahev jsem koupil v září 2019 v rámci akce "Rýnský balíček vín" prostřednictvím Vinných sklepů Valtice (e-shop vinařství 115,- Kč). Standardní adjustáž a korek z drtě délky 44 mm s potiskem vinařství. Barva je zlato-žlutá, má vysokou viskozitu, zlatou jiskru a střední intenzitu. Vůně nabídne v nástupu medové tóny, které se přesouvají do kompotového a kandovaného ovoce. Na pozadí vystoupí čerstvý grep a pomeranče. Chuť je středně dlouhá, má pikantní kyselinku, která sekunduje vyššímu zbytkovému cukru (19,6 g/l). V dozvuku najdete nádherné tóny akátového květu a jemnou mineralitu. Víno můžete otevřít již teď, archivační potenciál odhaduji minimálně do roku 2025. Jedná se o velmi povedené moravské víno, které se může rovnat přívlastkům pozdní sběr nebo výběr z hroznů. Analytické hodnoty: obsah zbytkového cukru 19,6 g/l, obsah kyseliny 5,9 g/l, bezcukerný extrakt 20,6 g/l a obsah alkoholu 12,0 % obj. Hodnocení: 8,5 bodů.

5. Ryzlink rýnský 2016 pozdní sběr - Vinařství Kovacs s.r.o. Novosedly

Lahev jsem koupil v září 2019 v rámci akce "Rýnský balíček vín" prostřednictvím Vinných sklepů Valtice (e-shop vinařství 161,- Kč). Hrozny mají původ na viniční trati Na Štrekách ve vinařské obci Nový Přerov. Standardní adjustáž a korek z drtě délky 44 mm s potiskem vinařství. Barva je zlato-žlutá, má výraznou intenzitu a velmi dobrou viskozitu a jiskru. Vůně nabídne v nástupu jemné ovocité tóny v podobě vyzrálých broskví a manga, které se přesouvají do slabých květinových odstínů. Chuť je středně dlouhá, má pikantní kyselinku a jemnou mineralitu v dozvuku. Lahev můžete otevřít již teď, archivační potenciál vinařství uvádí až do roku 2025 a po dnešní zkušenosti s tím souhlasím. Analytické hodnoty: obsah zbytkového cukru 0,6 g/l, obsah kyseliny 6,8 g/l, bezcukerný extrakt 22,5 g/l a obsah alkoholu 12,0 % obj. Hodnocení: 8 bodů.

6. Pálava 2018 výběr z hroznů - Vinařství Kovacs s.r.o. Novosedly

Lahev z řady "Family Reserve" jsem koupil v květnu 2020 v rámci akce "Pálavský balíček vín 2020" prostřednictvím Vinných sklepů Valtice (e-shop vinařství 229,- Kč). Hrozny mají původ na viniční trati Brodské stráně ve vinařské obci Brod nad Dyjí. Standardní adjustáž a velmi kvalitní plný korek délky 50 mm s potiskem vinařství. Barva je slámově žlutá, má vysokou intenzitu, nádhernou jiskru a viskozitu odpovídající zatřídění podle zbytkového cukru. Vůně je mnohoslibná od prvního okamžiku. V nástupu vystoupí typické tóny čajových růží, které se přesouvají do ovocitých odstínů v podobě zralého ananasu a žlutého melounu. Na pozadí najdete citrusové ovoce. Chuť je středně dlouhá, až dlouhá s vyšším zbytkovým cukrem (21,7 g/l) v dozvuku, kterému sekunduje kyselinka (5,6 g/l). Extrémně vysoký obsah alkoholu (15,0 % obj.) je po dvou skleničkách cítit. Lahev můžete otevřít již nyní, archivační potenciál přesto doporučuji, aby se extrémně vysoký obsah alkoholu zakulatil. Archivační potenciál odhaduji minimálně do roku 2022. Jedná se o neuvěřitelně nabušený a extraktivní Pálavu, která rozhodně zaujme. Analytické hodnoty: obsah zbytkového cukru 21,7 g/l, obsah kyseliny 5,6 g/l, bezcukerný extrakt 35,7 g/l a obsah alkoholu 15,0 % obj. Hodnocení: 9 bodů.

7. Tramín červený x Muškát moravský 2015 výběr z hroznů - Vinařství Kovacs s.r.o. Novosedly

Lahev z řady "Family Reserve" jsem koupil v červnu 2020 v rámci akce "Balíček vín ke grilování 2020" prostřednictvím Vinných sklepů Valtice (e-shop vinařství 269,- Kč). Viniční trať a vinařská obec není uvedena. Standardní adjustáž a plný korek délky 44 mm s potiskem vinařství. Barva je zlato-žlutá, má překvapivě nižší intenzitu a střední viskozitu. Vůně nabídne podle očekávání extraktivní ovocité tóny v podobě kompotového ovoce, které se přesouvají do medových odstínů, tónů čajových růží a muškátového květu. Chuť je středně dlouhá, má krásnou kyselinku, která vás popožene při popíjení. Ovocitost a vyšší zbytkový cukr tomuto cuvée náramně sluší. Víno není nudné a i přes pokročilý ročník má stále dostatek svěžesti. Lahev doporučuji otevřít nyní, archivační potenciál odhaduji do roku 2022 až 2023. Jedná se o velmi zajímavou a netradiční kupáž ze dvou aromatických odrůd, u kterých se nebudete nudit. Ocenění: Stříbrná medaile Weinparade Poysdorf (2017), Stříbrná medaile Valtické vinné trhy (2017), Zlatá medaile Prague Wine Trophy (2017), Stříbrná medaile Oenoforum (2017). Hodnocení: 9 bodů.

1-20 | 21-40 | Vše
Počet příspěvků v diskuzi: 0  Vložit/Zobrazit příspěvek
Počet zobrazení článku: 2293x