O Víně

05.03.2015 J. Aktivni: Ano Datum a cas publikace: 05.03.2015 07:00

Postřehy z vín vypitých v únoru 2015

V průběhu února jsem otevřel devět vín ze tří států. Převahu měla vína francouzská (5x), následovaná moravskými (3x) a po jednom zástupci z Itálie. Opět příjemně překvapila francouzská vína z Lidlu, tentokrát obě bílá vína se zbytkovým cukrem Grand Cru a dále pak červené italské Chianti Classico ročníku 2011.

Skladba lednových vín vypadala následovně:

1. Weiber 2012 Appellation Alsace Grand Cru Controlée (AOC) - Le Cellier de la Fecht, Francie

Lahev jsem kupoval v lednu 2015 za 149,- Kč (výprodej Lidl, běžná cena 249,- Kč). Hrozny odrůdy Gewurztraminer mají původ ve vinařské oblasti Alsace. Plastová zátka nomacorc délky 44 mm s potiskem. Barva je slámově žlutá, má střední intenzitu a vysokou viskozitu. Vše odpovídá odrůdě a zatřídění podle zbytkového cukru. Vůně je extraktivní a nenechá nikoho na pochybách, že jde o tramín. V nástupu najdete odstíny čajových růží, které přechází do exotického koření a ovoce. Buket se dále přesouvá do svůdných medových tónů a vyzrálých hroznů, které dominují v dlouhé chuti. V dozvuku samozřejmě vystoupí zbytkový cukr, který mi přijde spíše do polosladkého vína než do uváděného polosuchého, ale to je nepodstatný detail. Není pochyb o výborné vyzrálosti hroznů. V závěru najdete nakládané hrušky a bylinné tóny. Jedná se o neuvěřitelně plné a hutné víno, které osloví milovníky odrůd z rodiny tramínů a vyšších zbytkových cukrů. Lidl k tomuto vínu doporučuje asijskou kuchyni. Po zkušenostech s tímto Grand Cru příležitostně navštěvuji další prodejny Lidlu (zvláště v malých městech tam velmi často ve výprodeji mívají doslova poklady) a kupuji všechny lahve, na které jsem narazil. Hodnocení: 9 bodů

2. Château Belrose 2012 Appellation Lalande De Pomerol Controlée (AOC) - Maison Bouey, Francie

Lahev jsem kupoval v lednu 2015 za 149,- Kč (výprodej Lidl, původní cena 199,- Kč). Hrozny mají původ ve vinařské podoblasti Lalande De Pomerol v Bordeaux. Z encyklopedie ovine.cz přebírám základní informace, které se vztahují k této podoblasti. Oblast téměř dvakrát tak velká než Pomerol leží na sever od něj. Turisticky je se svými vinicemi střídanými s lesy, pastvinami, údolími a pahorky mnohem atraktivnější než plochý a monotónní Pomerol, přesto ho dosud davy turistů zatím neobjevily. Stylově jsou vína odsud charakterizována jako "neuhlazený Pomerol", i když níže vyjmenované výjimky hebkosti jižního souseda dosahují. Tato bohatá silná, korpulentní a tučná vína voní též po švestkách, lékořici, zralých plodech, vanilce, muškátovém oříšku, kakau a kávě. Staniolová záklopka, ale překvapivě naprosto nevhodná plastová zátka nomacorc délky 38 mm je u této cenové kategorie obrovským zklamáním. Barva je višňově červená, má střední intenzitu i viskozitu. Vůně je poměrně široká a chvílemi se přesouvá do kořenitých tónů a ovocitých odstínů. Můžete zde najít skořici či muškátový oříšek nebo černé třešně, švestková povidla a kávová zrna. Chuť je plná a hutná a to i druhý den, kdy již došlo ke zjemnění třísel. Archivaci považuji za nutnou! Lahev doporučuji otevřít nejdříve v roce 2016 a nejpozději v roce 2020. Lidl doporučuje víno podávat k sušeným masům. Hodnocení: 7,5 bodů.

3. Chateau Rozier-Morillons 2011 Cadillac Côtes de Bordeaux Appellation Controlée (AOC) - SCEA Vignobles Crachereau et Fils, Francie

Lahev jsem kupoval v lednu 2015 za 132,30 Kč (výprodej Lidl, běžná cena 189,- Kč). Hrozny mají původ ve vinařské oblasti Bordeaux, podoblast Cadillac Côtes de Bordeaux. Staniolová záklopka a plný korek délky 44 mm s potiskem vinařství. Barva je višňově červená, má vysokou intenzitu, rubínové záblesky a vysokou viskozitu. Vůně je extraktivní a hluboká od prvního okamžiku. V nástupu vystoupí těžké kořenité tóny, které nejlépe charakterizuje černý pepř, vanilka a další exotické koření. Vše přechází do tónů rybízového listu a plodů černého rybízu. Chuť je středně dlouhá až dlouhá, plná a působí velmi hutným dojmem. Dotyk s dubem je velký, takže kdo má rád silná vína, která prošla sudem barrique bude určitě spokojený. Do této skupiny se v klidu zařadím i já, takže se po této lahvi v Lidlu ještě velmi rád podívám. V dozvuku vystoupí extrakt a velmi dobré tělo. Víno má podle mne velmi dobré předpoklady k další archivaci, kterou předpokládám až do roku 2019. Lidl k tomuto vínu doporučuje dančí maso se šípkovou omáčkou. Hodnocení: 8 bodů.

4. Château du Breuil 2012 Appellation Haut-Médoc Controlée (AOC) - SCF Château Cissac, Francie

Lahev jsem kupoval v lednu 2015 za 169,- Kč (výprodej Lidl, původní cena 229,- Kč). Hrozny mají původ ve vinařské podoblasti Haut-Médoc v Bordeaux. Na etiketě je dále Cru Bourgeois. Staniolová záklopka a plný korek délky 50 mm s potiskem vinařství. Barva je purpurově červená, má střední intenzitu, rubínové odlesky a vysokou viskozitu. Vůně v nástupu nabídne ovocité tóny, ve kterých můžete najít višně nebo brusinky. Vše se přesouvá do kouřovinky a rybízového listu. Chuť je středně dlouhá, plná a extraktivní. Dotyk s dubem je vyšší, ale líbí se mi. V dozvuku najdete kořenitost a extrakt. Archivační potenciál odhaduji minimálně do roku 2018. Ve srovnání s Chateau Rozier-Morillons 2011 srovnatelné, vzhledem k ceně bych se ale rozhodl pro nákup vína hodnoceného výše. Lidl k tomuto vínu doporučuje podávat k těstovinám s tomatovou omáčkou. Hodnocení: 8 bodů.

5. André 2012 pozdní sběr (rosé) - Zámecké vinařství Bzenec s.r.o.

Lahev z řady Ego No. 73 jsem kupoval v lednu 2015 za 112,50 Kč (výprodej Albert, běžná cena 199,- Kč). Hrozny mají původ na viniční trati Železná v obci Perná. V minulosti jsem zveřejnil dvě samostatné recenze na rosé André tohoto vinařství. Ročník 2007 (hodnocení 8-8-8) a 2005 (hodnocení 7-6-8). Plný korek délky 44 mm s potiskem vinařství. Barva je malinově růžová s rumělkovými záblesky a střední viskozitou. Vůně je ovocitá a nabízí směs jahodovo-malinových tónů, které přechází do slabých květinových odstínů. Chuť je svěží a pikantní, ale je zřejmé, že nejde o mladé rosé. V chuti můžete najít například lesní jahody. Analytické hodnoty: obsah zbytkového cukru 2,3 g/l, obsah kyselin 6,4 g/l, bezcukerný extrakt 21,6 g/l a obsah alkoholu 12,5 % obj. Hodnocení: 7,5 bodů.

6. Cuvée Rosé 2011 pozdní sběr - Vinařství Kovacs s.r.o. Novosedly

Lahev jsme kupoval v lednu 2015 za 50,- Kč v 1. olomoucké vinotéce (výprodej, běžná cena 156,- Kč). Jedná se u kupáž Frankovky x Rulandské modré. Hrozny mají původ na viniční trati Kozí horky a Na štrekách. Staniolová záklopka a plastová zátka nomacorc délky 44 mm. Barva je lososově červená, střední intenzity, cihlovými záblesky a slušnou viskozitou. Vůně je jemná a ovocitá. Je zřejmé, že vzhledem k ročníku nemá atributy svěžesti, ale i tak to není špatné. V nástupu najdete tóny nedozrálých třešní a rybízovou šťávu. Na pozadí vystoupí ještě sušené brusinky. V chuti jsou již zřetelné stopy nazrálosti a nastupující únavy, což je hlavní důvod výprodeje. V žádném případě nelze ovšem považovat víno za zlomené a vhodné pro výlevku. V dozvuku jsou krásné tóny lesních jahod a třešní. Vinařství na zadní etiketě uvádí archivační potenciál do roku 2014, což naprosto sedí. Analytické hodnoty: obsah zbytkového cukru 5,5 g/l, obsah kyselin 7,0 g/l, bezcukerný extrakt 22,2 g/l a obsah alkoholu 12,5 % obj. Hodnocení: 7,0 bodů.

7. Müller-Thurgau 2011 kabinetní - Vinařství Kovacs s.r.o. Novosedly

Lahev jsme kupoval v lednu 2015 za 50,- Kč v 1. olomoucké vinotéce (výprodej, běžná cena 156,- Kč). Hrozny mají původ na viniční trati Dunajský kopec v Dolních Dunajovicích. Staniolová záklopka a plastová zátka nomacorc délky 44 mm. Barva je slámově žlutá, má střední intenzitu i viskozitu. Ve vůni najdete broskvové tóny, které přechází do zralého angreštu. V chuti jsou podobné ovocité odstíny, jako jsem popsal u buketu, ale nejsou již tak výrazné. Jednak jde o kabinetní víno, které má již nejlepší léta za sebou, ale i tak klobouk dolů, víno není zlomené. Kyselinka, která vás popožene při popíjení je stále poznat. Víno již jede z kopce, takže s jeho otevřením vůbec neotálejte. Analytické hodnoty: obsah zbytkového cukru 2,5 g/l, obsah kyselin 6,8 g/l, bezcukerný extrakt 19,4 g/l a obsah alkoholu 11,0 % obj. Hodnocení: 7,0 bodů.

8. Chianti Classico 2011 Denominazione di Origine Controllata e Garantita (DOCG) (Riserva) - Casato del Medici Riccardi, Itálie

Lahev jsem kupoval v lednu 2015 za 118,30 Kč (výprodej Lidl, běžná cena 169,- Kč). Hrozny odrůdy Sangiovese a Canaiolo mají původ ve vinařské podoblasti Chianti Classico, oblast Toskánko. V červnu 2014 jsem v rámci měsíčního přehledu vín referoval o Morellino di Scansano 2011 DOCG (6,5 bodů). Podle zatřídění by mělo víno zrát nejméně 24 měsíců v dubových sudech, z toho 3 měsíce na lahvi. Staniolová záklopka a plný korek délky 50 mm s potiskem vinařství. Barva je granátově červená, má velmi slušnou viskozitu a intenzitu. Vůně nabízí v nástupu těžké kořenito-ovocité odstíny, ve kterých můžete najít třešně nebo višně. Chuť je plná, hutná a má robustní strukturu. V závěru vystoupí kořenitý ocásek, který má původ v dubových sudech. Dotyk s dubem je zřetelný, ale dalším nazráváním na lahvi se bude víno krásně zakulacovat. Archivační potenciál odhaduji minimálně do roku 2018. K tomuto Chianti můžete podávat grilované pokrmy nebo zvěřinu. Webové stránky vinařství najdete pod tímto odkazem. Hodnocení: 8 bodů.

9. Marckrain 2013 Appellation Alsace Grand Cru Contrôlée (AOC) - SCVB À 68630 Haut Rhin, Francie

Lahev polosladkého vína jsem kupoval v lednu 2015 za 104,30 Kč (výprodej Lidl, běžná cena 199,- Kč). Pod tímto názvem jsem nedávno zveřejnil recenzi Marckrain 2012 Appellation Alsace Grand Cru Contrôlée (hodnocení 8-9-8). Marckrain ročníku 2013 je z odrůdy Pinot gris z vinařské oblasti Alsace. Plastová zátka délky 44 mm je pro kategorii Grand Cru nešťastná a nepochopitelná, byť jde o prodej v supermarketech. Barva je slámově žlutá, má střední intenzitu a velmi slušnou viskozitu, což se u polosladkého vína dalo předpokládat. Vůně je kouzelná a mnohoslibná. V nástupu vystoupí kandované ovoce, kompotované hrušky a medové tóny. Vše přechází do kořenitých odstínů a propolisu. Chuť je středně dlouhá až dlouhá a má velmi příjemnou kyselinku v závěru. Hodnota zbytkového cukru mi pocitově přijde nižší než u nedávno hodnoceného polosuchého Rieslingu Grand Cru z Alsaska. Je to dáno vyšší kyselinkou, která tomuto pinotu gris náramně sluší. V dozvuku najdete opět kompotované ovoce a vyzrálé hrozny. Hodnocení: 8,5 bodů.

1-20 | 21-40 | Vše
Počet příspěvků v diskuzi: 0  Vložit/Zobrazit příspěvek
Počet zobrazení článku: 8636x