O Víně

28.02.2010 J. Aktivni: Ano Datum a cas publikace: 28.02.2010 07:00

Postřehy z vín vypitých v únoru 2010

Na následujících řádcích najdete mé dojmy ze čtyř vín, která jsem otevřel v průběhu února a která stojí za povšimnutí, byť by pravděpodobně nedala na samostatnou recenzi.

Únor byl zásadně poznamenám několika mými služebnímu cestami do Německa. Času pro degustaci bylo tedy výrazně méně, ale mělo to zase jednu výhodu - mohl jsem si dovést  zajímavá německá vína, se kterými se postupně setkáte v samostatných recenzích nebo v blogu. V průběhu tohoto měsíce jsem postupně otevřel jedno moravské a české víno, ale dostane se i na zástupce z Francie a Německa.

1. Rulandské modré 2005 výběr z hroznů (rosé) - Vinařství Plešingr s.r.o. Rohatec

Toto růžové víno mi zůstalo "trčet" v archivu mnohem déle, než jsem plánoval. Že pan Plešingr pinot umí jsem se již několikrát přesvědčil. Velmi zajímavé bylo například Rulandské modré 2000 pozdní sběr (barrique), které recenzoval vedle mne i JČ a další autoři. Hrozny pro toto rosé pochází ale z jiné polohy (podoblast: Slovácká, vinařská obec Strážnice, viniční trať Staré hory). Lahev jsem kupoval přímo ve firemní vinotéce vinařství v srpnu 2006 za 118,- Kč. Od ročníku 2005 přesedlalo vinařství na jinou adjustáž, která se mi líbí. Vedle všech povinných údajů najdete také analytické hodnoty (obsah alkoholu: 12,8 % obj., obsah zbytkového cukru 1,3 g/l, obsah kyselin 4,5 g/l). Použití plastové zátky délky 42 mm u těchto typů vín celkem chápu. Barva má světlý odstín lososově růžové barvy. Vůně nabízí jemné jahodovo-malinové tóny. V chuti se již vytratila ovocitost a svěžest, na jazyku působí víno vyzrálým, ale neutrálním dojmem. Škoda, tento pinot jako rosé mohl být hodně zajímavý, ale jeho otevření jsem totálně prošvihl.

2. Sylvaner 2001 Appellation Vin d´Alsace Contrôlée - Cave de Turkheim, Francie

Tento sylván jsem kupoval na jaře 2003 ve francouzském Annecy za pouhých 3,75 €. Jak je patrné z názvu apelace, víno pochází z vinařské oblasti Alsace, podoblast Haut Rhin. Více o vinařství se můžete dozvědět na webových stránkách. Adjustáž má všechny typické prvky alsaského vína. Vysoká pistole, zeleno-žluté barvy na etiketě a výrazný nápis Vin d´Alsace. Plný korek délky 44 mm s potiskem vinařství je ve velmi dobré kondici. Barva je zlato-žlutá a má intenzivní odstín a nádhernou jiskru. Vůně je mnoho slibná, v nástupu nabízí směs medových tónů. Sekundární tóny se přiklání ke květinovým odstínům, kterou doplňuje jemná mineralita. Chuť je středně dlouhá, harmonická, s krásným dozníváním, ale je patrné, že nejlepší léta už má sylván za sebou. Při prochutnání mám stále větší a větší pocit, že tento alsaský sylván má podobné odrůdové vlastnosti, jako nazrálé pozdní sběry z Vinných sklepů Valtice, až na tu mineralitu. K vínu jsem přikusoval poloměkký kozí sýr a byla to povedená kombinace.

3. Modrý Portugal 2009 zemské (Svatomartinské) - Zámecké vinařství s.r.o. Roudnice nad Labem

Toto Svatomartinské víno jsem dostal v polovině února od Pavla Jelena a vzhledem k charakteru bylo potřeba ho co nejdříve otevřít. K původu hroznů vím jedině a to, že se jedná o české zemské víno. Taktéž oficiální webové stránky vinařství uvádí pouze to, že kromě tohoto portugalu je k mání svatomartinská milerka. Adjustáž je na rozdíl od mnoha podobných minimálně ovlivněna svatomartinskými motivy. Pouze v hroní části lahve najdete logo Martina na bílém koni, vše ostatní je už standardní adjustáž tohoto vinařství. Velmi krátký lepený korek délky 38 mm u mladých vín toleruji. Barva je rubínová a má velmi dobou intenzitu i čistotu. Vůně má ovocitější projev, ve kterém kromě peckového ovoce cítím ještě třešňové odstíny. Také chuť je velmi příjemná a působí hutným dojmem. Působí přirozeným dojmem a má lehce nasládlý závěr (že by docukření moštu?). Nejsou zde žádné stopy mladého vína, takový ten kvasnicový odér a rozháranost. Je to hodně povedený svatomartinský portugal, který mne jako mladé víno příjemně potěšilo. Díky Pavle!

4. Schloβ Trier Sekt Trocken 2008 - Layat Champagner und Sekt Vertriebs GmbH, Německo

Začátkem tohoto roku jsem si v Kauflandu všiml německého suchého sektu v balení 1,5 litru za 169,- Kč. Protože jsem ještě neměl žádnou příležitost se sektem z Německa, rozhodl jsem se koupit jednu lahev, která je uzavřena košíkem s plastovou zátkou. Webové stránky vinařství upřesňují, že Schloβ Trier Sekt má původ ve vinařské oblasti Mosela. Barva je velmi nevýrazná, až vodová se zeleno-žlutými odlesky. Vůně je lehce ovlivněna kvasnicovým buketem, který po chvíli vyprchá a ze sektu se vynoří ovocité tóny. Také chuť má všechny parametry suchého, lehkého a příjemného sektu, který bych si klidně koupil znovu.

Počet příspěvků v diskuzi: 0  Vložit/Zobrazit příspěvek
Počet zobrazení článku: 6419x