O Víně

01.12.2009 Honzi Aktivni: Ano Datum a cas publikace: 01.12.2009 07:00

Můj osobní profil

*1965 Morava

Již 20 let žije s celou rodnou v centru Hané - Olomouci, a jeho kořeny jsou na Valašsku a Slovácku.

Nick: Honzi

Vínu se věnuje od gymnazijních let a praktické hlubší znalosti začal získával od poloviny 80. let studiem vinařství a vinohradnictví. Vyráběl víno snad ze všech ovocných druhů až zakotvil u hroznového vína, které je nenahraditelné.
Spolupracuje s portálem www.ovine.cz asi od července roku 2005.
Je studentem prof. Ing. Viléma Krause, CSc. (vinohradnictví a vinařství), ing. Václav Švejcara, CSc. (vinařství a degustace), doc. ing. Eduarda Postbiegla, CSc.(enologie) a prof. Ing. Jana Lužného,CSc. (šlechtění).

Oblíbená vína a oblasti: Celá jižní Morava, zvláště podoblast Mikulovská - vína jako Pálava, Ryzlink vlašský, Rulandské šedé, Chardonnay, Sauvignon a Dornfelder. Z evropských regionů to jsou Jihoslovenská vinohradnická oblast
- a vína jako je Tramín, Chardonnay, Rizling a Sauvignon a místní odrůda Devín, a zvláštní a světově známá Slovenská tokajská oblast a jejich výběry, Balkánské státy se svými Cabernetem Sauvignon a Merlotem.
Preferuje vína bílá polosuchá až polosladká s ovocnými tóny s jedinečných poloh. Je velký příznivec nových odrůd a šlechtění s velkou budoucností - Ráthay, Cserszegi füsezeres, Roesler Děvín a Malverina a ještě málo známých
- Breslava, Hetera, Inzuchta, Aromína, Dunaj, Nitra a Hron.

Největší zážitek: láhvově zralé víno Müller-Thurgau - Nový Šaldorf - Modrý Sklep, trať Kraví Hora, ročník 1983.

Přání a vize: Veškerá jeho činnost směřuje k seznamování nových vinařství a nováčků s velkým potenciálem ve výrobě a pěstování vína u nových zákazníků, kteří preferují kvalitu vína a pomoc v šíření všech vín z jižní Moravy mezi širokou veřejnost. Podpora trhu pro zvyšování kvality moravských a českých vín hlavně ve výběrových kategorií.
Přáním největším je spoluzaložit nebo se podílet na vzniku mezinárodní exhibice moravských vín CZECH TOP VÍNO s evropským věhlasem.

Sen: mít malou vinici a sklípek na Pálavě a hostit duchovní otce a další příznivce portálu www.ovine.cz!

Počet příspěvků v diskuzi: 1  Vložit/Zobrazit příspěvek
Počet zobrazení článku: 7594x