O Víně

28.03.2013 J. Aktivni: Ano Datum a cas publikace: 28.03.2013 07:00

Postřehy z vín vypitých v březnu 2013

V průběhu března jsem otevřel 9 vín. Převahu měla opět domácí produkce (5x), z pohledu zahraničí navštívíme dva státy (Španělsko 3x a Chile 1x).

Březnová skladba vín vypadala následovně:

1. Veltlínské zelené 2009 výběr z hroznů - Vinařství Plešingr s.r.o. Rohatec

Lahev jsem kupoval v lednu 2013 přímo ve vinařství za 100,- Kč, kde jsme toto víno degustovali. Byl to konkrétně první zavíňovací vzorek a už tehdy jsem si poznamenal, že je to parádní veltlín za fantastickou cenu, která byla vinařstvím úmyslně snížena, aby se doprodaly poslední lahve. Hrozny byly nakoupené od Vinařství Volařík a mají původ na viniční trati Plotny v Dolních Dunajovicích. Lahev je uzavřena plným korkem délky 38 mm s potiskem vinařství. Barva je zlato-žlutá, má střední intenzitu a krásnou jiskru. Také viskozita je velmi vysoká a odpovídá ročníku i přívlastku. Vůně je kouzelná a odrůdová. V nástupu jsou kořenito-mandlové tóny, které přechází do medových tónů a minerality. V chuti je poznat nastupující nazrálost, mandlovo-minerální dozvuk a perfektní harmonie. Víno je na začátku svého vrcholu, archivační potenciál odhaduji maximálně do roku 2015. Už v lednu mi tento veltlín moc chutnal, takže jsem si dvě lahve zakoupil na běžné popíjení v průběhu týdne. Pokud máte rádi nazrálé a odrůdové veltlíny, je to výborný kandidát s poměrem kvalita/cena. Analytické hodnoty: zbytkový cukr 4,6 g/l, kyseliny 6,15 g/l a obsah alkoholu 13,5 % obj. Hodnocení: 8 bodů.

2. Zweigeltrebe 2007 odrůdové jakostní - Vinselekt Michlovský a.s. Rakvice

Lahev jsem kupoval v únoru 2013 za 130,- Kč (Albert). Hrozny mají původ ve vinařské podoblasti Slovácko, vinařská obec a viniční trať není uvedena. Lahev je uzavřena korkem plátek-drť-plátek délky 38 mm s potiskem vinařství. Barva je purpurově červená, má střední intenzitu a velmi slušnou viskozitu. Vůně je jemná a převládají v ní ovocité tóny připomínající kompotové ovoce a třešňovou marmeládu. Mnohem zajímavější je chuť, ve které se rozprostírají kořenito-ovocité tóny se zajímavým dozvukem. Víno je na svém vrcholu, na kterém se může udržet ještě v roce 2014. Vinařství víno doporučuje podávat ke špagetám po neapolsku či biftekům se špenátovými noky. Snoubí se také v kombinaci se sýry holandského typu např. Gouda. Je to nadprůměrné jakostní Zweigeltrebe, které vřele doporučuji. Hodnocení: 7,5 bodů.

3. Viña Brava 2007 Denominación de Origen (DO) - Miguel Torres S.A., Španělsko

Lahev jsem kupoval v únoru 2013 za 150,- Kč (Albert). Hrozny mají původ ve vinařské podoblasti Catalunya. Jedná se o typickou španělskou odrůdu Tempranillo. Lahev je uzavřena šroubovacím uzávěrem. Barva je višňově červená, má vysokou intenzitu a nádhernou viskozitu. Vůně je odrůdová a najdete v ní především třešňové odstíny, které přecházejí do kompotového ovoce. Ve středně dlouhé chuti můžete najít příjemnou ovocitost a vyzrálost hroznů. Víno má stále svůj vrchol před sebou. Archivační potenciál odhaduji až do roku 2016. Vinařství k tomuto vínu doporučuje podávat pokrmy z hovězího masa nebo kvalitní krémové sýry. Hodnocení: 7 bodů.

4. Casillero del Diablo (Sauvignon Blanc) 2012 Reserva - Viña Concha y Toro, Chile

Lahev jsem kupoval v únoru 2013 za 105,- Kč (akce Tesco). Kromě této Reservy byla v prodeji i lahev Cabernetu Sauvignon ročníku 2011. Hrozny Sauvignonu blanc mají původ ve vinařské oblasti Rapel Valley (Limarí, Casablanca). Lahev je uzavřena šroubovacím uzávěrem. Barva je zlato-žlutá, má nižší intenzitu a zřetelné zelenkavé odlesky. Vůně je svěží a v nástupu nabídne zelená jablka, která se postupně přesouvají do citrusových plodů a rybízových odstínů. Chuť je svěží a ovocná s pikantní kyselinkou v závěru. Vysoký obsah alkoholu (13,0 % obj.) není poznat. Víno má svůj vrchol před sebou a nebál bych se lahev otevřít během následujících dvou let. Vinařství k tomuto vínu doporučuje podávat k rybím pokrmům, mořským plodům a bílému masu. Webové stránky vinařství jsou aktuální a můžete si dokonce stáhnout rodný list všech vín z několika posledních ročníků. Poněkud nechápu, proč je víno deklarováno jako Reserva, když je uvedeno, že 100 % fermentace proběhlo v nerezových tancích. V akční ceně doporučuji koupit, v původní ceně (205,- Kč) mi přijde předražené. Hodnocení: 6,5 bodů.

5. Rulandské bílé 2011 výběr z hroznů - Vinařství Sedláček Vít, Vrbice

Lahev polosladkého vína jsem dostal na konci roku 2012. Prošel jsem si webové stránky vinařství, ale zrovna o tomto vínu zde není ani slovo. Protože je to moje první zkušenost s tímto vinařstvím, nejprve něco málo o něm z webových stránek. V roce 1992 mi otec předal 10 arů vinice a malé sklepní hospodářství. Do září 2004 jsem měl vinaření jako koníčka. V současné době se věnuji vinohradnictví a vinařství na plný úvazek a obhospodařuji 2 ha vinic. Část hroznů také nakupuji. Do práce ve vinicích i ve sklepě jsou zapojeni všichni členové rodiny. Na počátku mého vinaření jsem se zaměřil na kvalitu a čistotu vyráběných vín. Bílá vína vyrábím formou řízeného kvašení. U červených vín probíhá jablečno-mléčná fermentace (odbourání kyseliny jablečné). V roce 2007 najdete v nabídce vína zemská, jakostní odrůdová, jakostní s přívlastkem pozdní sběr a jakostní s přívlastkem výběr z hroznů. Ze stránek se bohužel nedozvíte, na které viniční trati Vít Sedláček hospodaří nebo nakupuje hrozny. Není to uvedeno ani na sympatické etiketě, kde najdete pouze údaj o vinařské podoblasti (Velkopavlovická). Lahev je uzavřena plným korkem délky 42 mm s potiskem vinařství a ročníkem na obou ploškách. Barva je zlato-žlutá, má zelenkavé odlesky, nižší intenzitu a přesvědčivou viskozitu. Vůně v nástupu nabídne ovocité odstíny, které přechází do kořenito-medových tónů. Je pravděpodobné, že zbytkový cukr ovlivnil projev, protože mi buket přijde neodrůdový. Ve středně dlouhé chuti se krásně doplňuje kyselinka (6,6 g/l) se zbytkovým cukrem (16,5 g/l), ale žádný velký dojem z tohoto vína ve mne nezůstal. Analytické hodnoty: zbytkový cukr 16,5 g/l, kyseliny 6,6 g/l a obsah alkoholu 13,0 % obj. Hodnocení: 6 bodů.

6. Viña Noble 2010 Denominación de Origen Calificada (DOCa) - Bodegas Isidro Milagro, S.L., Španělsko

Lahev jsem kupoval v březnu 2013 za 97,90 Kč (Kaufland). Hrozny mají původ ve vinařské oblasti La Rioja. Adjustáž má typické španělské prvky. Korek má délku 44 mm a je celý s drtě. Nechybí na něm potisk denominace. Webové stránky vinařství jsou graficky a informačně na slušné úrovni, bohužel zde nejsou žádné informace k této řadě prodávané v řetězci Kaufland. Vinařství produkuje vína od Reservy přes Crianzy až po mladá vína (Joven), která neprošla dotykem s dubem. Dále se dozvíte, že drtivá většina vín je z odrůdy Tempranillo nebo kupáž odrůd Tempranillo x Garnacha. Barva je purpurově červená, má střední intenzitu a velmi dobrou viskozitu. Intenzivní višňově červená barva a velmi slušná viskozita. Vůně je ovocitá a najdete v ní především lesní plody, které pomalu přecházejí do kořenitých tónů. Ve středně dlouhé chuti jsou příjemné ovocito-kořenité odstíny, kterému tentokráte dotyk s dubem chybí, ale není to rozhodně na škodu. Archivační potenciál odhaduji až do roku 2015. Hodnocení: 6,5 bodů.

7. Rulandské modré 2006 výběr z hroznů - Vinné sklepy Valtice, a.s.

Lahev jsem kupoval v únoru 2013 za 132,50 Kč, což je 50 % běžné ceny (Tesco). Vedle tohoto ročníku byl v akci ještě 2007 stejného přívlastku i původu hroznů, o kterém jsem psal v recenzi Rulandské modré 2007 výběr z hroznů v průběhu března (hodnocení 7-7-7). Na webu vinařství jsou analytické hodnoty jen u ročníku 2007. Hrozny mají původ na viniční trati U božích muk v obci Novosedly. Lahev je uzavřena plným korkem délky 44 mm s potiskem vinařství. Barva je rubínově červená, má střední intenzitu a fialové odlesky. Barva nemá odstín a intenzitu typickou pro pinot. Vůně má dlouhou dobu takový nijaký projev. Jsou zde náznaky kořenito-ovocitých tónů, ale nic dalšího. Chuť má kratší závěr a překvapivě tenčí tělo na přívlastek výběr z hroznů, chybí tomu prostě extrakt (je pravděpodobné, že jde o panenskou sklizeň). Třísloviny jsou sice zakulacené a harmonie není vůbec špatná, ale nic víc. Nazrávání na lahvi po dobu několika let, byť velkou část lahev strávila v regálu hypermarketu, zjemnilo jeho projev. Víno je na vrcholu, na kterém se může udržet ještě v roce 2014, ale s otevřením bych si určitě pospíšil. Vinařství k tomuto pinotu doporučuje podávat zvěřinu na houbách nebo sýry s modrou plísní. I když víno získalo Zlatou medaili Weinparade (Poysdorf), nehodnotím nijak vysokou známkou. Druhý den je o něco víno lepší, přesto dávám hodnocení: 6,5 bodů.

8. Moscatel de Valencia 2006 Denominación de Origen (DO) (rosé) - Cherubino Valsangiacomo, S.A., Španělsko

Lahev jsem kupoval v březnu 2013 za 77,90 Kč (akce Tesco). Hrozny odrůdy Moscatel mají původ ve vinařské oblasti Valencia a jedná se o polosladké dezertní víno s vysokým obsahem alkoholu (15,0 % obj.) Podlouhlá pistole z čirého skla a zlatá záklopka zakrývající šroubovací uzávěr se povedla. Barva je lososově červená, má zvláštní oranžové odlesky a velmi vysokou viskozitu, což souvisí s kategorii sladkého dezertního vína. Vůně je kouzelná a nabízí v nástupu směs ovoce (třešně, vyzrálé hrozny), které přechází do květinových odstínů. Chuť je dlouhá a najdete zde tropické ovoce v dozvuku, kterému sekunduje zbytkový cukr a vysoký obsah alkoholu, který byl do tohoto dezertního vína přidán. I když jde o ročník 2006, není vůbec problém se stářím, Moscatel má stále velmi dobrou kondici díky přidanému destilátu. Když nad tím přemýšlím, připadá mi jako rosé likérové víno Stefan Kossulitcz z Vinařství rodiny Košuličovy v Hustopečích. K tomuto sladkému dezertnímu rosé vínu můžete podávat především sladké moučníky. Webové stránky vinařství najdete pod tímto odkazem. Jedná se o zajímavé růžové dezertní víno, které mne příjemně překvapilo a jsem přesvědčený, že si své milovníky najde. Hodnocení: 7,5 bodů.

9. Neuburské 2011 kabinetní - Vinselekt Michlovský a.s. Rakvice

Lahev jsem kupoval v březnu 2013 za 99,90 Kč (Kaufland). Jedná se o řadu Harmony, která prošla nedávno podařeným faceliftem. Hrozny mají původ na viniční trati Díly za vinohrady v obci Hovorany. Lahev je uzavřena korkem plátek-drť-plátek délky 44 mm s potiskem vinařství. Barva je zlato-žlutá a má nižší intenzitu. Ve vůni jsou zelená jablka v nástupu, která přechází do květinových odstínů. V chuti je dominantní pikantní kyselinka, která sice dodává nádhernou svěžest, ale chybí tomu lepší tělo a extrakt. Asi je to dáno tím, že jde o kabinetní víno. Po velmi dlouhé době jde o víno Miloše Michlovského, které mne příliš nezaujalo. Archivační potenciál odhaduji až do roku 2015. Vinařství k tomuto vínu doporučuje podávat silný hovězí vývar s játrovými knedličky, ke smaženému kaprovi s bramborovým salátem nebo k zabijačkovým specialitám. Snoubí se také s uzenými sýry. Hodnocení: 6,5 bodů.

1-20 | 21-40 | Vše
Počet příspěvků v diskuzi: 2  Vložit/Zobrazit příspěvek
Počet zobrazení článku: 5628x