O Víně

01.10.2012 J. Aktivni: Ano Datum a cas publikace: 01.10.2012 07:00

Postřehy z vín vypitých v září 2012

V průběhu září jsem otevřel 9 vín. Všechna měla původ v České republice a jednalo se o zajímavou skladbu z pohledu zbytkového cukru, ročníků i přívlastků. Příjemně překvapil Müller-Thurgau 2011 pozdní sběr z Vinných sklepů Valtice, barikové Chardonnay 2008 z LIVI Dubňany a zbytkovým cukrem napěchované Veltlínské zelené 2003 výběr z bobulí ze Znovínu Znojmo.

Zářijová devítka vín vypadala následovně.

1. Chardonnay 2008 odrůdové jakotní (barrique) - LIVI s.r.o. Dubňany

Lahev jsem kupoval v srpnu 2012 v 1. olomoucké vinotéce za 89,- Kč. V e-shopu vinařství je již u tohoto vína uvedeno, že je vyprodáno. Nevím, proč bylo víno deklarováno jako odrůdové jakostní, protože vůní i chuti v pohodě splňuje předpoklady kladené na přívlastková vína. Hrozny byly sklizeny 28. října 2008 při cukernatosti hroznů 21,5 °NM na viniční trati Hrubé pole v obci Ratíškovice. Lahev uzavírá plný korek délky 38 mm bez potisku. Barva je zlato-žlutá, má velmi dobrou intenzitu a jiskru. Vůně je extraktivní a od prvního okamžiku nenechá nikoho na pochybám, že jde o barik. Jsou zde tóny vanilky a zvláštní medové odstíny na pozadí. Chuť je středně dlouhá až dlouhá a v dozvuku můžete objevit sladké dřevo a kořenité tóny. Toastování se podepsalo na výsledném projevu a je možná pro někoho větší a výraznější, který se mi ale líbí. Podobně jako ve vůni i chuť je extraktivní a plná. Při další návštěvě vinotéky jsem okamžitě koupil další lahev. Analytické hodnoty: obsah zbytkového cukru 1,7 g/l, obsah kyselin 5,2 g/l, bezcukerný extrakt 24,4 g/l a 11,5 % obj. alkoholu.

2. Svatovavřinecké 2009 pozdní sběr - Vinné sklepy Valtice, a.s.

V polovině srpna se v Albertu objevila akce na čtyři pozdní sběry z Vinných sklepů Valtice a rozhodně stálo za to, nabídku využít a udělat si představu. Dvě bílá a dvě červená vína stála stejně, rovných 98,90 Kč (normální cena 199,- Kč). Jako první otevírám vavřince. Lahev je uzavřena korkem plátek-drť-plátek délky 44 mm s potiskem vinařství. Hrozny mají původ na viniční trati Za humny ve Valticích. Barva je višňově červená, má střední intenzitu a rubínové záblesky. Vůně je jemná a dominují v ní tóny vyzrálých švestek. Je pravděpodobné, že se během dalšího nazrávání na lahvi vůně rozvine do nových podob. Chuť je středně dlouhá, má dobře stavěná třísla a velmi dobrý extrakt. V dozvuku je příjemná ovocitost, která se může podobně jako vůně nazráváním vyvíjet. Archivační potenciál odhaduji minimálně na tři roky a i když můžete lahev otevřít již teď, archivace do roku 2015 mu neublíží. Vinařství k tomuto vínu doporučuje podávat k vepřové pečeni se švestkovou omáčkou a k sýrům s bílou plísní. K dnešnímu dni má ocenění Zlatá medaile Weinparade Poysdorf 2011. Analytické hodnoty: obsah zbytkového cukru 0,7 g/l, obsah kyselin 5,2 g/l, bezcukerný extrakt 25,1 g/l a 11,5 % obj. alkoholu.

3. Frankovka 2009 pozdní sběr - Rodinné vinařství Jedlička & Novák, Bořetice

Lahev jsem kupoval, podobně jako Svatovavřinecké 2009 pozdní sběr (hodnocení 8-8-8), v srpnu 2012 za 89,- Kč v 1. olomoucké vinotéce. V e-shopu vinařství je stále v nabídce za 195,- Kč. Hrozny mají původ na viniční trat Terasy v Bořeticích. Lahev uzavírá plastová zátka délky 44 mm s potiskem vinařství. Barva je rubínově červená a má střední intenzitu. Vůně je mnohoslibná. V nástupu vystoupí odstíny třešní a ostružin, jak přesně uvádí zadní etiketa. Dále zde můžete najít jemné tóny skořice a dřeva. Buket má zajímavou strukturu a během popíjení se krásně měnil. Ve středně dlouhé chuti jsou vyšší kyselinky a třísla, která se mohou během dalšího nazrávání na lahvi zakulatit. Podobně jako výše zmíněný vavřinec i tato Frankovka mohla klidně zrát v barikovém sudu. V závěru vystoupí nádherné nasládlé kouřové tóny připomínající lehce opálené dřevo. Archivaci po dnešní zkušenosti odhaduji minimálně do roku 2014, také díky velmi dobrému extraktu. Je to rozhodně víno, kterému nazrávání na lahvi pomůže. Vinařství doporučuje víno podávat k dušenému masu, zvláště guláši, ale také se výborně snoubí s pikantními uzeninami. Analytické hodnoty: obsah zbytkového cukru 2,3 g/l, obsah kyselin 5,01 g/l, bezcukerný extrakt 25,6 g/l a 13,0 % obj. alkoholu.

4. Rulandské šedé 2003 výběr z bobulí - Znovín Znojmo a.s.

Lahev tohoto polosladkého vína jsem kupoval prostřednictvím zásilkové služby Znovínu v dubnu 2004 za 280,- Kč. Hrozny mají původ na viniční trati Šobes v Podmolí. Podle predikce Znovínu v době lahvování, byl archivační potenciál až do roku 2011. Lahev je uzavřena plným korkem délky 44 mm s potiskem vinařství. Barva je slámově žlutá, má střední intenzitu a velmi vysokou viskozitu. Intenzita neodpovídá přívlastku. Vůně je poněkud uzavřená, až po dlouhé době má odstíny sušených hrozinek a botrytidy. Je poněkud unavená, ale nakonec se přece jenom otevřela a ukázala nádherné tóny kandovaného ovoce. Chuť má sice dlouhé doznívání díky obsah zbytkového cukru (43,2 g/l) a kořenitý závěr, ale extrakt (23,5 g/l) pro terroir viniční tratě Šobes, přívlastku výběr z bobulí a klimaticky velmi zdařilého ročníku 2003, mi připadá nízký. Za 280,- Kč lahev objemu 0,5 L je bohužel neodpovídající kvalita. Vinařství doporučovalo víno zařadit na konec slavnostního menu nebo degustovat jen sólo jako zdravé mlsání. Analytické hodnoty: obsah zbytkového cukru 43,2 g/l, obsah kyselin 6,5 g/l, bezcukerný extrakt 23,5 g/l a 12,1 % obj. alkoholu.

5. Müller-Thurgau 2004 výběr z bobulí - Vinařství Krška Pavel, Pavlov

Lahev polosladké milerky jsem kupoval v prosinci 2005 za 190,- Kč (0,375 L) přímo u vinaře. Hrozny byly sklizeny 12. listopadu 2004 při cukernatosti 28,4 °NM na viniční trati U božích muk v obci Pavlov. Technologie výroby: Je to víno z hroznů, které visely na tuto odrůdu velmi dlouho na vinici a část sklizně již byla sklizena dříve ve standardním termínu (byla použita na jinou šarži). Šetrné lisování, důsledné odkalení, čistá kultura kvasinek. Víno pomalu kvasilo až do konce ledna 2005. Velikost partie: 200 litrů. Lahev je uzavřena korkem plátek-drť-plátek délky 44 mm s potiskem vinařství. Barva má jantarový odstín, velmi dobrou intenzitu a nádhernou viskozitu. Intenzitou a viskozitou odpovídá ročníku i přívlastku. Vůně je kouzelná a nabízí odstíny hrozinek a medové tóny. V dlouhé chuti se krásně snoubí zbytkový cukr s kyselinkou, víno není nudné či ploché. Je už nějaký ten rok na svém vrcholu, respektive pomalu "jede z kopce". V dozvuku je zvláštní minerální tón. Vinařství víno doporučovalo jako digestiv, k zákuskům nebo dezertům; více vychlazené také ke zmrzlině s ovocem. Analytické hodnoty: obsah zbytkového cukru 30,8 g/l, bezcukerný extrakt 25,8 g/l a 12,9 % obj. alkoholu.

6. Müller-Thurgau 2011 pozdní sběr - Vinné sklepy Valtice, a.s.

Po výše zmíněném vavřinci, otevírám druhou lahev, kterou jsem v polovině srpna kupoval v Albertu v akci za 98,90 Kč (normální cena 199,- Kč). Hrozny mají původ na viniční trati Dunajovský kopec v Dolních Dunajovicích. Lahev je uzavřena korkem plátek-drť-plátek délky 44 mm s potiskem vinařství. Barva je zlato-žlutá, má šedavé odlesky a nízkou intenzitu. Vůně je jemná a nabízí v nástupu ovocité tóny a muškátový květ. Ve středně dlouhé chuti dominuje velmi šťavnatá kyselinka. Dozvuk je velmi suchý. V současné době jde o mladé a svěží víno s ovocitým charakterem, které opravdu osvěží. Archivační potenciál odhaduji na jeden až dva roky. Vinařství k tomuto pozdnímu sběru doporučuje podávat ryby na bylinkách a sýry s bílou plísní. Analytické hodnoty: obsah zbytkového cukru 0,5 g/l, obsah kyselin 5,2 g/l, bezcukerný extrakt 19,1 g/l a 12,5 % obj. alkoholu.

7. Ryzlink rýnský 2000 výběr z hroznů - Zámecké vinařství s.r.o. Roudnice nad Labem

Lahev tohoto polosuchého vína mi před léty daroval Pavel Jelen a na portále můžete najít recenzi od ceskolipaka pod tímto odkazem (jeho hodnocení 10-9-8). Hrozny mají původ na viniční trati Sovice v obci Vetlá. Lahev objemu 0,5 L se prodávala za 195,- Kč přímo v zámeckém vinařství v prosinci 2006. Lahev je uzavřena korkem plátek-drť-plátek délky 38 mm s potiskem vinařství. Barva je slámově žlutá, má velmi dobrou intenzitu a krásnou viskozitu. Vůně naznačuje, že víno je již za svým vrcholem. Je zde stařinka, která sice po delším rozdýchání ustupuje a naopak vystoupí kořenito-medové odstíny. V chuti je už poznat únava ale, kdo "ujíždí" na lahvově zralých vínech, tak jako já, bude nadšený, protože víno má zvláštní kouzlo. Analytické hodnoty: obsah zbytkového cukru 8,4 g/l, obsah kyselin 6,6 g/l, bezcukerný extrakt 26,5 g/l a 14,1 % obj. alkoholu.

8. Veltlínské zelené 2003 výběr z bobulí - Znovín Znojmo a.s.

Lahev tohoto sladkého vína objemu 0,5 L jsem kupoval prostřednictvím zásilkové služby Znovínu v dubnu 2004 za 300,- Kč. Hrozny mají původ na viniční trati Volné pole v Hostěradicích. Podle predikce Znovínu v době lahvování, byl archivační potenciál až do roku 2014. Lahev je uzavřena plným korkem délky 44 mm s potiskem vinařství. Barva je intenzivní, slámově žlutá a má nádhernou jiskru. Také viskozita odpovídá ročníku i přívlastku. Vůně je hluboká a má dominantní odstíny vyzrálé suroviny (hrozny) a medové tóny. Na pozadí můžete najít také sušené hrozinky. V buketu již poznáte, že tento veltlín je doslova "nabušený" přírodním cukrem, což se projeví především v dlouhém závěru. V dozvuku vystoupí především zbytkový cukr (76,7 g/l). Velmi brzo po lahvování získalo víno ocenění Absolutní šampión na Jihomoravské přehlídce (Brno 2004). Tento veltlín jsme otevřeli po velmi podařeném Muškátu moravském 2011 pozdní sběr z vinařství Sonberk (hodnocení 8-9-9) a příjemně mne překvapil, především extraktem. Víno mne nenudilo a to i při tak vysokém obsahu zbytkového cukru. Veltlín je na svém vrcholu, přesně jak uváděl Znovín ve své predikci. Pokud bych si měl vybrat mezi znovínskými bobulovými výběry, tak po dnešku mnohem lépe hodnotím tento výběr před Rulandským šedým, viz vzorek č. 4 výše. Analytické hodnoty: obsah zbytkového cukru 76,7 g/l, obsah kyselin 6,1 g/l, bezcukerný extrakt 31,0 g/l a 11,3 % obj. alkoholu.

9. Frankovka 2009 pozdní sběr - Vinium a.s. Velké Pavlovice

Lahev jsem kupoval v akci Penny marketu v srpnu 2012 za 89,90 Kč. Kdybych neměl dobrou zkušenost s Frankovkou 2009 výběr z hroznů z řady Exclusive (hodnocení 8-8-9) stejného výrobce, asi bych se vůbec nepozastavil. Lahev je uzavřena korkem plátek-drť-plátek délky 44 mm s potiskem vinařství. Adjustáž respektive přední etiketa prošla malým faceliftem a na zadní se překvapivě objevily analytické hodnoty! Konečně někdo ve vinařství pochopil, že grafické zobrazení průběhu teplot v roce má nulovou informační hodnotu a maximálně se přikláním k hodnotám analytickým. Barva je rubínově červená, má fialové odlesky a střední intenzitu. Vůně je jemná, i když byla dlouho uzavřená. Lze ale najít slabou vůni peckovin. V chuti poněkud drhnou třísla, což zkracuje závěr. Víno nemá na druhou stranu žádný problém či vadu a je to podle mne průměrná moravská Frankovka, která neurazí. Vinařství ji doporučuje podávat ke zvěřině, výrazně kořeněným tmavým masům, sýrům se zelenou plísní a k těstovinám. Analytické hodnoty: obsah zbytkového cukru 0,4 g/l, obsah kyselin 5,3 g/l, bezcukerný extrakt 26,2 g/l a 12,0 % obj. alkoholu.

1-20 | 21-40 | Vše
Počet příspěvků v diskuzi: 0  Vložit/Zobrazit příspěvek
Počet zobrazení článku: 4780x